تنش هوایی روسیه و آمریکا در آسمان سوریه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تنش هوایی روسیه و آمریکا در آسمان سوریه به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از سی ان ان، نیروی هوایی آمریکا بامداد چهارشنبه از رهگیری هواپیماهای بدون سرنشین خود در آسمان شمال شرق سوریه توسط ۳ جنگنده روسی خبر داد.
ژنرال «الکس گرینکویچ»، فرمانده نیروی هوایی در فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه‌ای، مانور روسیه علیه پهپاد MQ-۹ Reaper آمریکا را «ناامن و غیرحرفه‌ای» توصیف کرد. این ژنرال آمریکایی مدعی شده که پهپادهای این کشور بر فراز آسمان شمال شرق سوریه در حال رصد اهداف داعش بوده اند.
فرماندهی مرکزی آمریکا ویدئویی از رهگیری پهپادهای آمریکایی توسط جنگنده‌های روسی را منتشر کرد که نشان می‌دهد هواپیماهای روسی پهپادهای آمریکایی‌ها را در آسمان سوریه رهگیری می‌کنند و با فاصله بسیار نزدیک آن‌ها را به خارج از مرز هوایی سوریه می‌کشانند.
گرینکویچ گفت: «برخلاف استانداردها و پروتکل‌های تعیین‌شده، جنگنده‌های روسی هواپیماهای ما را مجبور به انجام مانور برای اجتناب از درگیری کردند.»
رهگیری پهپادهای آمریکایی توسط جنگنده‌های روسی در سوریه تقریباً ۴ ماه پس از آن صورت می‌گیرد که جنگنده‌های روسی یک پهپاد MQ-۹ آمریکا را بر فراز دریای سیاه سرنگون کردند. در بیانیه‌ای که از سوی فرماندهی اروپایی آمریکا در این ارتباط صادر شد، آمده بود که این پهپاد و دو هواپیمای سوخو ۲۷ روسی در ماه مارس بر فراز آب‌های بین‌المللی بر فراز دریای سیاه پرواز می‌کردند که یکی از هواپیماهای روسی عمداً جلوی هواپیمای بی سرنشین آمریکا پرواز کرد و مقداری سوخت روی آن ریخت. سپس جنگنده روسی به صورت عمد با پروانه هواپیمای بدون سرنشین برخورد کرد و این برخورد باعث شد که پهپاد آمریکایی در آب‌های بین المللی سقوط کند.
حوادث هوایی مانند این در چند ماه گذشته میان آمریکا و روسیه افزایش یافته است، زیرا روسیه نه تنها به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بلکه به پرواز جنگنده‌های آمریکایی که بر فراز سوریه پرواز می‌کنند نیز واکنش نشان داده و به صورت هشدار آمیزی به آنها نزدیک می‌شود.
در حالی که نظامیان روسیه با درخواست و مجوز دولت دمشق در سوریه حضور دارند، اما حضور آمریکا در سوریه یک حضور غیرقانونی و به صورت اشغالگرانه توصیف می‌شود.
در واکنش به ادعای مقامات آمریکایی درباره تنش پهپادی این کشور در آسمان سوریه با جنگنده‌های روسی، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است: «پهپادهای آمریکایی ۵ بار حریم هوایی منطقه آموزشی مشترک ارتش سوریه و روسیه را نقض کردند و رهگیری پهپادهای آمریکایی به دلیل ورود آن‌ها به منطقه آموزشی روسیه و سوریه صورت گرفته است.»
وزارت دفاع روسیه همچنین افزوده است که این وزارتخانه ۱۲ مورد نقض محدوده ویژه روسیه و سوریه در آسمان سوریه را توسط ائتلاف بین المللی ثبت کرده است.
هفته گذشته نیز، معاون مرکز آشتی روسیه در سوریه با ارائه آماری از نقض مداوم و هدفمند پروتکل‌های توقف درگیری و توافقات دوجانبه ایمنی هوایی در سوریه توسط ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا خبر داده بود. دریاسالار «اولگ گورینوف»، معاون مرکز روسیه برای آشتی سوریه افزود که تخلفات مربوط به پروازهای پهپادها و هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه به شکل مستمر ادامه دارد.
دریاسالار گورینوف طی نشست خبری با انتقاد از نقض پروتوکل‌های توقف درگیری از سوی آمریکا اعلام کرده بود که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه در منطقه کاهش تنش فقط طی یک روز با ۱۰ مورد پرواز غیرمتعارف پهپادهای خود اقدام به نقض پروتوکل‌ها و معاهدات حقوقی کرده است. امیدوارم از خبر تنش هوایی روسیه و آمریکا در آسمان سوریه راضی بوده باشید.

تنش هوایی روسیه و آمریکا در آسمان سوریه  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۶ ۰۲:۳۷:۰۸