تغییر مشکوک برنامه روزانه مقامات آمریکایی همزمان باشورش در
روسیه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تغییر مشکوک برنامه روزانه مقامات آمریکایی همزمان باشورش در
روسیه
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از آی ۲۴، منابع خبری در آمریکا می‌گویند که روز گذشته همزمان با شورش در روسیه، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برنامه کاری خود برای سفر به تل آویو را لغو کرده بود.
ژنرال «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش، قرار بود به اسرائیل و اردن سفر کند، اما تحولات روسیه او را از سفر بازداشت و میلی در واشنگتن ماند.
یک سخنگوی ارتش آمریکا با اعلام این خبر گفته است که مقام ارشد نظامی آمریکا سفر خود به تل آویو و اردن را در روز شنبه به دلیل تشدید بحران در روسیه لغو کرده بود.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که نه فقط رئیس ستاد مشترک ارتش، بلکه همزمان «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز روز شنبه برنامه کاری معمول خود را متوقف کرده بود. جیک سالیوان نیز قرار بود در کنفرانسی درباره اوکراین در دانمارک شرکت کند، اما تحولات روسیه باعث شد او در آمریکا باقی بماند.
هنوز مقامات آمریکایی گزارش‌های بیشتری درباره واکنش به تحولات روسیه ابراز نکرده‌اند.
از سوی دیگر، رئیس تلویزیون دولتی روسیه گفته است: «شکی نیست که شورش اخیر گروه مزدور واگنر علیه کرملین توسط سرویس‌های مخفی آمریکا، بریتانیا و شاید یکی از کشورهای خاورمیانه سازماندهی شده بود.» به نظر می‌رسد اشاره این مقام رسانه‌ای روسیه به یکی از کشورهای خاورمیانه که در ناآرامی‌های اخیر روسیه دست داشتند، رژیم صهیونیستی است.
«مارگاریتا سیمونیان»، سردبیر راشا تودی، در اظهارات خود گفته است که فرمانده واگنر با پشت گرمی به حمایت غرب شورش خود علیه مسکو را آغاز کرد، اما در همان ابتدای راه شکست خورد.
پیش از این نیز، سی ان ان به نقل از منابع ناشناس خود گزارش داده بود که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از قبل به قانونگذاران کنگره این کشور در مورد درگیری احتمالی بین واگنر (PMC) و دولت روسیه هشدار داده بودند و به همین دلیل از ماه‌ها قبل، فرمانده واگنر از سوی آمریکا زیر نظر قرار داشت.
سی ان ان گزارش داد: «مقامات آمریکایی از اوایل ژانویه مشخص کردند که جنگ قدرت داخلی بین شبه نظامیان واگنر و دولت روسیه در جریان است و از آن زمان تاکنون اطلاعاتی را در مورد وقوع درگیری جمع آوری کرده و واگنر را زیر نظر داشتند.»
ساعات اولیه روز گذشته، پریگوژین، رئیس گروه شورشی واگنر مدعی شد که ارتش روسیه نیروهای این گروه را هدف قرار داده است و این حمله از خطوط پشتی انجام شده که نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه عامل آن بوده‌اند. مطابق این گزارش‌های تأیید نشده رئیس گروه واگنر وعده داد که با اقدام روسیه مقابله به مثل خواهد کرد. او گفت: «شری که سران نظامی روسیه عامل آن هستند باید متوقف شود.»
یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی واگنر همچنین ادعا کرده بود که امشب به قضیه خائنین و مجرمین در اهانت به روسیه که شخص وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک است رسیدگی و حمله به واگنر را حل و فصل خواهیم کرد.
همزمان، وزارت خارجه روسیه نسبت به سو استفاده غرب از اتفاقات جاری در روسیه هشدار داد. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «به کشورهای غربی هشدار می‌دهیم که از هرگونه اشاره‌ای مبنی بر احتمال استفاده از اوضاع جاری روسیه در راستای تحقق اهداف خصمانه خود ضد شهروندان روسیه خودداری کنند.»
وزارت خارجه روسیه با تأکید بر حل‌وفصل اتفاقات جاری در آینده نزدیک اعلام کرد: «اطمینان داریم که اوضاع روسیه خیلی زود، آرام خواهد شد.»وزارت خارجه روسیه با تأکید بر مخالفت شدید مردم روسیه با اقدامات شورشیان واگنر افزود: «توطئه‌گران، سودای بی‌ثباتی روسیه و از بین‌بردن اتحاد ما و تلاش‌های روسیه جهت تضمین امنیت پایدار بین‌المللی را در سر می‌پرورانند. این شورش در جهت منافع دشمنان خارجی روسیه صورت می‌پذیرد.»
سی ان ان به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا و غرب این است که پریگوژین در تلاش برای جمع آوری سلاح و مهمات در روسیه بوده است. یک مقام اطلاعاتی غربی نیز در این ارتباط گفت: «ما معتقدیم که ادعای پریگوژین در مورد کمبود مهمات، حقه‌ای برای ایجاد یک چالش نظامی بود.»
با این حال شورش واگنر در روسیه با شکست مواجه شد و شامگاه شنبه، خبرگزاری دولتی نووستی روسیه تصاویری از آغاز عقب نشینی نیروهای واگنر از شهر روستوف در جنوب روسیه و خروج تعدادی از جنگنده‌ها را نشان داد. ساعاتی پیش از آن نیز، سرویس مطبوعاتی دفتر «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس گزارش داد که وی با فرمانده «واگنر» گفتگو کرده است. بر اساس اعلام منابع خبری، «پریگوژین» (فرمانده واگنر) پیشنهاد رئیس جمهور بلاروس برای توقف حرکت واگنر در روسیه و برداشتن گام‌های بیشتر برای تنش زدایی را پذیرفت. امیدوارم از خبر تغییر مشکوک برنامه روزانه مقامات آمریکایی همزمان باشورش در
روسیه
راضی بوده باشید.

تغییر مشکوک برنامه روزانه مقامات آمریکایی همزمان باشورش در
روسیه  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۵ ۰۲:۴۰:۳۲