تظاهرات ۵۵۰هزاری نفری علیه نتانیاهو برگزار شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تظاهرات ۵۵۰هزاری نفری علیه نتانیاهو برگزار شد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ان بی سی نیوز، هزاران صهیونیست در اعتراض به طرح‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای بازنگری در سیستم قضائی، در بیت المقدس و تل آویو دست به تظاهرات زدند.
سازمان دهندگان تظاهرات علیه نتانیاهو، آمار اولیه معترضان شامگاه شنبه را حدود ۵۵۰ هزار نفر اعلام کردند. تظاهرات شنبه این هفته به عنوان بیست و نهمین هفته اعتراضی علیه نتانیاهو به شمار می‌رود.
قبل از اعتراضات شامگاه شنبه در تل آویو، ده‌ها هزار معترض از عصر شنبه به سمت بیت المقدس راهپیمایی کرده بودند.
همچنین روز شنبه، بیش از ۱۰۰ نفر از رؤسای ارشد سابق امنیتی، از جمله فرماندهان نظامی بازنشسته، کمیسران پلیس و رؤسای سازمان‌های اطلاعاتی روز شنبه به این معترضان پیوستند و نامه‌ای را به نتانیاهو امضا کردند که در آن او را به خطر انداختن ارتش رژیم اسرائیل متهم کرده و از او خواستند که طرح خود را متوقف کند.
امضا کنندگان این نامه شامل «ایهود باراک»، نخست وزیر سابق رژیم اسرائیل، و «موشه یالون»، رئیس سابق ارتش و وزیر جنگ بودند. هر دو از رقبای سیاسی نتانیاهو هستند.
مقامات پیشین نوشتند: «این طرح چیزهایی را که در جامعه مشترک است درهم می‌کوبد، مردم را از هم جدا می‌کند، ارتش اسرائیل را متلاشی می‌کند و ضربه‌های مهلکی به امنیت اسرائیل وارد می‌کند.»
همچنین در این نامه آمده است: «روند پیشنهادی نتانیاهو قرارداد اجتماعی را که ۷۵ سال است بین اسرائیل و هزاران افسر و سرباز ذخیره زمینی، هوایی، دریایی و اطلاعاتی وجود دارد، نقض می‌کند.»
نتانیاهو و متحدان راست افراطی‌اش ادعا می‌کنند که اصلاحات اساسی برای محدود کردن آنچه که آنها می‌گویند اختیارات بیش از حد قضات غیر منتخب است، مورد نیاز است. اما منتقدان آنها می‌گویند که این طرح سیستم کنترل و تعادل را از بین می‌برد و تل اویو را در مسیر حکومت استبدادی قرار می‌دهد.
طرح پیشنهادی نتانیاهو برای تغییر قوانین قضائی و حذف نظارت دیوان عالی بر کنست با انتقاد شدید رهبران تجاری و پزشکی رژیم صهیونیستی مواجه شده است و تعداد زیادی از نیروهای ذخیره نظامی در واحدهای کلیدی مهم ارتش گفته‌اند که در صورت تصویب این طرح، انجام وظیفه نظامی خود را متوقف خواهند کرد.
پس از هفت ماه متوالی از پایدارترین و شدیدترین تظاهراتی که رژیم صهیونیستی تا به حال به خود دیده است، جنبش اعتراضی مردمی به تب و تاب بیشتری رسیده است.
از سوی دیگر، الون بن دیوید تحلیلگر نظامی روزنامه عبری زبان معاریو در یادداشتی ضمن انتقاد از سیاست‌های نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد: ضربه‌ای که نتانیاهو به ارتش اسرائیل زده، یک دهه طول خواهد کشید تا جبران شود.
همزمان با شدت گرفتن اعتراضات در اراضی اشغالی علیه لایحه اصلاحات قضائی کابینه بنیامین نتانیاهو، اخیراً تعدادی از ژنرال‌های سرویس‌های مختلف رژیم صهیونیستی نیز به این موج اعتراضی پیوستند.
بر اساس این گزارش، ژنرال‌های صهیونیست سقف خواسته‌های خود را برکناری کابینه نتانیاهو اعلام کرده اند. گزارشگر روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که «نداو ارگمان» رئیس سابق سرویس «شاباک»، یکی از کسانی است که به صفوف مخالفان کابینه نتانیاهو پیوسته است.
«یسرائیل زئیف» ژنرال ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی نیز در اظهاراتی با اشاره به تشدید نارضایتی نظامیان علیه سیاست‌های کابینه نتانیاهو، اذعان کرد که اسرائیل در آستانه یک جنگ واقعی تمام عیار است.
این ژنرال ذخیره ارتش صهیونیستی با هشدار به طرح قضائی نتانیاهو اذعان داشت که با ادامه این کشمکش داخلی و تهدید بیش از هزار نیروی یگان هوایی در امتناع از خدمت نظامی، بایستی در انتظار بحران بسیار خطرناکی باشیم.
در ماه‌های اخیر طرح اصلاحات قضائی نتانیاهو که اخیراً در کنست رژیم صهیونیستی در شور نخست به تصویب رسید، اعتراضات و اعتصابات گسترده‌ای را موجب شده و طی آن صدها نیروی ارتش رژیم صهیونیستی از حضور در خدمت نظامی انصراف داده‌اند.
گفتنی است که بیش از ۲۸ هفته است اراضی اشغالی شاهد موجی از اعتراض‌های گسترده درباره طرح جنجال برانگیز کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای انجام اصلاحات قضائی است بدون آنکه هیچ نشانه دال بر عقب نشینی کابینه از تصمیم خود برای ارائه لایحه به کنست و تصویب آن وجود داشته باشد. امیدوارم از خبر تظاهرات ۵۵۰هزاری نفری علیه نتانیاهو برگزار شد راضی بوده باشید.

تظاهرات ۵۵۰هزاری نفری علیه نتانیاهو برگزار شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۲۳ ۰۲:۳۸:۳۵