تشکل‌ها ابزار سیاسی نیستند/اهتمام نمایندگان برای رفع مشکل
کارگران

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تشکل‌ها ابزار سیاسی نیستند/اهتمام نمایندگان برای رفع مشکل
کارگران
به گزارش خبرنگار سایت احکام، سیدفخر الدین نژاد موسوی، با حضور در شهرستان بافق و دیدار با نمایندگان تشکل‌های کارگری و شوراهای اسلامی کار این شهرستان اظهار داشت: اعتقاد دارم که کارگر یکی از مهمترین انرژی‌هایی است که در تولید می تواند سبب توسعه شود؛ کارگران و کارفرمایان در کنار هم دو بال تولید را تشکیل می دهند و سه رکن اصلی نظام اسلامی باید کار خود را به نحو احسن انجام دهند تا این دوبال بهترین توسعه را برای کشور در کوتاه ترین زمان به ارمغان آورند.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به موضوع امنیت شغلی بیان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع امنیت شغلی را به طور جدی دنبال می کند و از سال گذشته در قالب گفتگو با شرکای اجتماعی در سطح عالی جلساتی را برگزار کردیم اما اصلاح این موضوع مهم تنها بر عهده این وزارتخانه نیست.
نژاد موسوی تصریح کرد: نمایندگان مجلس نقش مهمی در حل مسئله امنیت شغلی ایفا می کنند. حمایت همه جانبه از نگاه دولت سیزدهم به رفع مسائل کارگری و کارفرمایی، امری اجتناب ناپذیر است.
نگاه عادلانه دولت به مسائل کارگری و کارفرمایی
نژاد موسوی افزود: نگاه دولت به مسائل کارگری و کارفرمایی نگاه عادلانه و توجه به رونق تولید در کشور است؛ برای اینکه به اهداف اقتصادی کشور برسیم باید در چارچوب قوانین و برابر به دو بال تولید یعنی کارگران و کارفرمایان نگاه کنیم.
مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل تشکل های کارگری را یک موضوع بین المللی دانست و گفت: در سازمان بین المللی کار کشورهای مختلفی عضویت دارند و ایران بعنوان رئیس دوره ای گروه آسیا اقیانوسیه بعنوان متولی امور تشکل ها در این سازمان معرفی شد؛ این مسئله اتفاقی نیست و نشان از رشد کشور در زمینه حل و فصل مسائل کارگری و کارفرمایی دارد.
تشکل‌ها ابزار سیاسی نیستند
وی با اشاره به اینکه تشکلهای صنفی فارغ از سیاست هستند، عنوان کرد: این مسئله که از تشکل ها به عنوان ابزار سیاسی استفاده شود کاملاً اشتباه است و نباید خواسته به حق کارگر و کارفرما درگیر مسائل سیاسی شود؛ کارگران و کارفرمایان زمانی که نیاز بوده برای دفاع از منافع کشور به میدان سیاست آمده و کمک حال نظام جمهوری اسلامی ایران شدند.
نژاد موسوی، تشکیل تشکل در کارگاه های مشمول را منوط به درخواست کارگر و کارفرما دانست و تصریح کرد: تا زمانی که کارگران خودشان برای تشکیل تشکل اقدام نکنند، نمی توان آنها را مجبور به کاری کرد؛ یکی از دلایل عدم استقبال برخی کارگران از تشکل ها عدم شناخت کافی از نوع عملکرد تشکل دارد.
وی ادامه داد: اغلب بر این باورند که تشکل ها و اعضای شورای اسلامی کار، کارگران و کارفرمایان را رو در روی هم قرار می دهند در صورتی که این موضوع صحت ندارد؛ در واقع عملکرد تشکلهای تشکیل شده در شرکت ها می تواند پیام منفی یا مثبت برای دیگر شرکت ها بفرستد.
گلایه از عدم حضور مسئولان بافق در جمع تشکل‌های کارگری
نژاد موسوی از عدم حضور مسئولان شهرستان در این نشست گلایه کرد و افزود: عدم حضور مسئولان در این نشست جای سئوال دارد؛ برای گفتمان بهتر و حل برخی از مسائل حضور مسئولان شهرستان در این جلسه ضروری بود.
نژاد موسوی مصوبات شورای تامین را در حکم قوانین و مقررات اجرای دانست و اظهار کرد: زمانی که شورای تامین حکمی را صادر می کند باید اجرا شود و در صورت عدم تبعیت در اجرا، عوامل مجری باید نظارت داشته باشند و ادارات ما نیز باید طی نامه ای به استناد احکام صادر شده، خواستار اجرای آن شوند.
مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراهی بیشتر مسئولان و نمایندگان مجلس را در زمینه رفع مشکلات کارگران خواستار شد.
گفتنی است؛ در این نشست مسائلی از جمله عدم تامین خوراک واحد سنگ آهن، تکمیل زنجیره فولاد برای افزایش درآمد، سهام ترجیحی، تکمیل بیمارستان در حال ساخت شهرستان، رسیدگی به امنیت شغلی، قطعی برق، مشکلات معیشتی، اعتراض به لایحه هفتم توسعه دولت، مشاغل سخت و زیان آور (بازنشستگی پیش از موعد)، عدم وجود فوق العاده بدی آب و هوا و تعمیر سوله تعمیر لوکوموتیو بافق از جمله مسائل و مشکلاتی بود که از سوی نمایندگان تشکل های کارگری و شوراهای اسلامی کار مطرح شد. امیدوارم از خبر تشکل‌ها ابزار سیاسی نیستند/اهتمام نمایندگان برای رفع مشکل
کارگران
راضی بوده باشید.

تشکل‌ها ابزار سیاسی نیستند/اهتمام نمایندگان برای رفع مشکل
کارگران  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۵ ۰۲:۴۲:۲۸