تشریح ۵ برنامه کلان وزارت بهداشت در کاهش مقاومت
میکروبی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تشریح ۵ برنامه کلان وزارت بهداشت در کاهش مقاومت
میکروبی
به گزارش سوالات شرعی و احکام، همایش مجازی پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی با بررسی راهبردهای همگرا در تحقیقات پیشگیرانه جهت کاهش مقاومت میکروبی برگزار شد.
یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این نشست با بیان اینکه همواره مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و ایجاد مقاومت میکروبی چالش بزرگی بوده است، افزود: سازمان جهانی بهداشت هم در این زمینه توجه ویژه دارد و از همه کشورها خواسته که روی این مبحث کار کنند و آموزش‌های لازم را ارائه دهند.
وی عنوان کرد: ابتدا باید آسیب‌ها و تبعات ایجاد این مقاومت برای بیمار، سیستم بهداشت و درمان و اثرات اجتماعی آن را بررسی کرد. حجم بزرگی از مشکلات مقاومت میکروبی به دوز مصرفی، مقدار مصرف آنتی بیوتیک و فرهنگ مصرف آن مرتبط است. سیاستگذاری در مصرف آنتی بیوتیک ها بسیار اهمیت دارد تا بدانیم در کشورهای مختلف چگونه عمل شده است. کشورهایی با اقتصاد قوی از چه سیاستی بهره بردند تا توانستند دوز مصرفی، مقدار و در نتیجه مقاومت میکروبی را کاهش دهند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت پایش مصرف به منظور کاهش استفاده آنتی بیوتیک ها در کشور، یادآور شد: آنتی بیوتیک ها از نظر اثربخشی با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی تجویز آن توسط افراد بدون توجه به نمودار تجویز آنتی بیوتیک ها انجام می‌شود و این می‌تواند بر میزان بروز مقاومت آنتی بیوتیکی تأثیرگذار باشد.
پناهی به پنج برنامه کلان وزارت بهداشت در کاهش مقاومت میکروبی اشاره کرد و گفت: برای متخصصان و تصمیم گیران و حتی آحاد مردم باید آموزش‌های لازم ارائه و دانش و شواهد جهت راه‌های پیشگیری از مقاومت کافی تقویت شود. کاهش بروز عفونت از طریق روش‌های پیشگیرانه که می‌تواند بر میزان و حجم نیاز به آنتی بیوتیک ها اثر بگذارد. بهبود استفاده ضدمیکروب ها در پزشکی و دامپزشکی که حائز اهمیت بسیاری است و همچنین توسعه فناوری‌های نوین جهت کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی اثرگذار خواهد بود.
وی تصریح کرد: دنیا و کشورها در وضعیتی هستند که داشتن یک سیستم داینامیک پایش مستمر نتایج تجویز بر بهبود بیماری، بررسی رفتار تجویز، ارائه مستمر تجربه‌های موفق، صرفه جویی در هزینه‌ها و تقویت مشارکت‌های بین المللی ضروری است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای آنتی بیوتیک های پر مصرف را از چرخه خارج کنیم و بعد از یک مدت دوباره به آنها برگردیم تا به نحوی بتوانیم در این زمینه کنترل داشته باشیم.
پناهی خاطرنشان کرد: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این باور وجود دارد که هر چه در این حوزه هزینه شود درواقع سرمایه گذاری است بنابراین آمادگی لازم برای ارائه حمایت از طرح‌های کلان پیشگیرانه و حمایت از طرح‌های کلان نوآورانه جهت معرفی ترکیبات جدید به منظور کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد.
در پایان این وبینار، بسته سیاستی و حمایتی در کاهش مقاومت میکروبی تهیه، جمع بندی و با تأیید حاضران در نشست اعلام شد. امیدوارم از خبر تشریح ۵ برنامه کلان وزارت بهداشت در کاهش مقاومت
میکروبی
راضی بوده باشید.

تشریح ۵ برنامه کلان وزارت بهداشت در کاهش مقاومت
میکروبی  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۵ ۰۲:۴۳:۴۴