تشریح مذاکرات و نتایج سفر هیئت یمنی به عربستان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تشریح مذاکرات و نتایج سفر هیئت یمنی به عربستان به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، «محمد عبدالسلام»، رئیس هیئت مذاکره‌کننده صنعا در سخنانی به تشریح مذاکرات و سفر این هیئت به عربستان پرداخت.
عبدالسلام گفت: «هیئت ما جلسات گسترده‌ای با طرف سعودی برگزار کرد که در آن برخی گزینه‌ها و جایگزین‌ها برای غلبه بر مسائل اختلافی که دور قبل به آن اشاره شد را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.»
به گفته رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن، نتیجه این دیدارها برای رایزنی به رهبران یمن انتقال خواهد یافت.
محمد عبدالسلام همچنین اظهار داشت که این مذاکرات موجب تسریع در دریافت حقوق کارمندان یمنی و حل مسائل مربوط به مسائل بشردوستانه خواهد شد و این اقدام شاید موجب یافتن یک راه‌حل عادلانه، جامعه و پایدار با هدف حل بحران جنگ در یمن شود.
پیش از این، خبرنگار المیادین اعلام کرده بود که هیئت انصارالله یمن به همراه هیئت عمانی پایتخت عربستان را به مقصد صنعا ترک کرد تا با رهبران انصارالله مشورت کند.
خبرنگار المسیره در صنعا هم اعلام کرد: هیئت گفتگو کننده دولت نجات ملی یمن به همراه میانجی گر عمانی پس از مذاکرات پنج روزه در ریاض به صنعا بازگشت.
عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد که از هیئت جنبش انصارالله یمن برای سفر به ریاض و تکمیل مذاکرات در خصوص دستیابی به آتش بس فراگیر در یمن و راه حل سیاسی برای درگیری‌ها در این کشور دعوت کرده است.
جاسم البدیوی دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس ضمن استقبال از حضور هیئت انصارالله در ریاض، از «تلاش‌های عربستان سعودی و عمان که با هدف یافتن راهکار مسالمت‌آمیز و فراگیر بحران یمن صورت می‌گیرد»، قدردانی کرد.
وی بیان کرد که این دور از مذاکرات که بین انصارالله و عربستان در ریاض انجام می‌شود، «گام مهمی برای برقراری صلح در یمن است».
وزارت خارجه عربستان هم اخیراً گفت: در راستای ابتکار سعودی که در ماه مارس ۲۰۲۱ ارائه شده و در ادامه تکمیل دیدارها و مذاکراتی که تیم سعودی به ریاست محمد آل جابر سفیر عربستان در یمن با دوستان در سلطنت عمان انجام دادند، عربستان از هیئت صنعاء برای سفر به این کشور در راستای تکمیل دیدارها و مذاکرات دعوت به عمل آورده است.
طبق گزارش رسانه‌ها، روز پنجشنبه و تنها دو روز پس از سفر ناگهانی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به مسقط پایتخت عمان، هیأت میانجیگر عمان همراه با «محمد عبدالسلام» مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن به صنعاء سفر کرده بود.
البدیوی در ادامه ابراز امیدواری کرد که این دور از مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد و نتایج مثبتی در پی داشته باشد؛ به نحوی که به یافتن راهکار دائمی و فراگیر بحران یمن ختم شود و ملت این کشور بتوانند بار دیگر طعم امنیت، توسعه و شکوفایی را بچشند.
همچنین وزارت خارجه امارات با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور از مذاکراتی که میان ریاض و انصارالله یمن برای دستیابی به آتش بس دائم و راهکار سیاسی برای حل بحران یمن در جریان است استقبال می‌کند.
در این بیانیه آمده است که حل بحران یمن در نهایت به تقویت صلح و ثبات در این کشور و منطقه منجر می‌شود.
وزارت خارجه امارات در این بیانیه بر اهمیت حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی با هدف دستیابی به راهکار سیاسی در یمن و تحقق خواسته‌های مردم این کشور تاکید کرد.
حزام الاسد عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن اعلام کرده بود، مذاکرات صلح که با عربستان جریان دارد آخرین دوری است که در ریاض برگزاری می‌شود. امیدوارم از خبر تشریح مذاکرات و نتایج سفر هیئت یمنی به عربستان راضی بوده باشید.

تشریح مذاکرات و نتایج سفر هیئت یمنی به عربستان  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۰ ۰۲:۴۰:۳۰