تشخیص بیماری هاری در دزپارت / حیوان مبتلا معدوم شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تشخیص بیماری هاری در دزپارت / حیوان مبتلا معدوم شد به گزارش سوالات شرعی و احکام، طهمورث کایدی با اعلام این خبر بیان کرد: کارشناسان اداره دامپزشکی خوزستان با توجه به دریافت گزارشی مبنی بر مشاهده بیماری هاری در یک رأس گاو در یکی از روستاهای دزپارت در این روستا حضور یافتند و اقدام به نمونه برداری کردند و پس از مثبت اعلام شدن نمونه، لاشه حیوان با کمک دهیاری و مرکز بهداشت و درمان به صورت بهداشتی دفن شد.
وی افزود: پس از معدوم‌سازی، کار پایش و مراقبت ادامه یافت و واکسیناسیون سگ‌های نگهبان گله انجام و تاکنون مورد مثبتی مشاهده نشده است.
کایدی در ادامه بیماری هاری را یک بیماری کشنده ویروسی مشترک میان انسان و حیوان دانست و ادامه داد: این بیماری هیچ راه درمانی نداشته و تنها راه کنترل آن پیشگیری از طریق واکسیناسیون سگ‌های گله است.
نماینده اداره کل دامپزشکی خوزستان در دزپارت اضافه کرد: در صورت ابتلاء به هاری نیز مرگ حیوان یا انسان مبتلا حتمی بوده و مرگ با این بیماری بسیار دردآور و وحشتناک است.
وی، مهم‌ترین راه انتقال بیماری هاری را گزش حیوان هار عنوان کرد و گفت: ویروس این بیماری از طریق بزاق آلوده به سیستم عصبی میزبان وارد می‌شود و علائم بالینی بیماری و به دو فرم خشمگین و خاموش بروز می‌کند.
کایدی تاکید کرد: به دامداران توصیه می‌شود در صورت تغییر رفتار در دام‌های خود در اسرع وقت موضوع را به نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی اطلاع دهند و از تماس مستقیم با حیوان مشکوک به طور جد خودداری کنند. امیدوارم از خبر تشخیص بیماری هاری در دزپارت / حیوان مبتلا معدوم شد راضی بوده باشید.

تشخیص بیماری هاری در دزپارت / حیوان مبتلا معدوم شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۴ ۰۲:۳۸:۵۰