ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از سی ان ان، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو اعلام کرد که ترکیه با حمایت از سوئد برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو موافقت کرده است. حمایتتی که تحولی بزرگ در آستانه نشست ناتو به شمار می‌رود.
«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه است پیشتر پیشنهاد کرده بود که سوئد تنها در ازای هموار کردن مسیر عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا می‌تواند به ناتو بپیوندد.
اردوغان بیش از یک سال است که در مسیر پیوستن سوئد به ناتو به دلیل نگرانی‌های متعدد امنیتی خود ممانعت ایجاد کرده است.
استولتنبرگ در یک کنفرانس مطبوعاتی در ویلنیوس، لیتوانی، پس از دیدار با اردوغان و نخست وزیر سوئد گفت که رئیس جمهور ترکیه «توافق دارد پروتکل الحاق سوئد را در اسرع وقت به مجلس ملی بزرگ ارسال خواهد کرد و از نزدیک با اعضای پارلمان برای اطمینان از تصویب این طرح همکاری خواهد کرد.»اگرچه کنار رفتن مخالفت اردوغان یک گام بزرگ رو به جلو برای عضویت سوئد در ناتو است، اما به این معنا نیست که سوئد بلافاصله عضو بعدی ائتلاف ناتو خواهد شد.
استولتنبرگ جدول زمانی مشخصی را برای زمانی که اردوغان این سند را به پارلمان ترکیه منتقل می‌کند، ارائه نکرد و پارلمان ترکیه باید به تصویب آن رأی دهد.
مجارستان همچنین به تأیید عضویت سوئد رأی نداده است، اگرچه استولتنبرگ روز دوشنبه گفت که مجارستان به صراحت اعلام کرده است که آخرین کشوری نخواهد بود که پیشنهاد سوئد را تأیید می‌کند.
استولتنبرگ در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید چه زمانی می‌توان انتظار داشت که سوئد رسماً به عضویت ناتو درآید، گفت که این به ترکیه بستگی دارد.
استولتنبرگ گفت که هر مجلس و هر پارلمانی یکپارچگی و جدول زمانی خاص خود را دارد، بنابراین من از اینکه رئیس جمهور به صراحت گفته است که با پارلمان برای اطمینان از تصویب کار خواهد کرد، استقبال می‌کنم، اما دقیقاً نمی دانم که چه زمانی باید توسط پارلمان ترکیه اعلام شود.
استولتنبرگ در کنفرانس خبری خود همچنین خاطرنشان کرد که سوئد و ترکیه برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه از نزدیک با یکدیگر همکاری خواهند کرد. وی گفت: «به عنوان بخشی از این روند، سوئد قانون اساسی خود را اصلاح کرد، قوانین خود را تغییر داد، همکاری‌های ضد تروریسم خود را به طور قابل توجهی علیه پ.ک. ک گسترش داد و صادرات تسلیحات به ترکیه را از سر گرفت.»
ناتو نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در نشست استولتنبرگ، ترکیه و سوئد تعهدات دیگری نیز در قبال هم اتخاذ کرده‌اند. در این بیانیه آمده است که دو کشور توافق کردند به همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه دهند و ناتو یک هماهنگ کننده ویژه جدید برای مبارزه با تروریسم ایجاد خواهد کرد. سوئد و ترکیه همچنین توافق کردند که همکاری‌های اقتصادی خود را افزایش دهند.
علاوه بر این، سوئد فعالانه از تلاش‌ها برای تقویت مجدد روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.
همچنین «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا که قرار است عصر سه شنبه با اردوغان دیدار کند، از تعهد رئیس جمهور ترکیه برای همرهای و حمایت از عضویت سوئد در ناتو استقبال کرد. امیدوارم از خبر ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کرد راضی بوده باشید.

ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۱۱ ۰۲:۳۸:۵۰