تالاب کانی برازان مهاباد میزبان ۶۰هزار قطعه پرنده شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تالاب کانی برازان مهاباد میزبان ۶۰هزار قطعه پرنده شد فاروق سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام بیان اینکه تالاب کانی برازان با تأمین حق آبه، امسال در فصل زمستان میزبان تعداد بیشتری از پرندگان مهاجر است، افزود: هم اکنون حدود ۶۰ هزار قطعه پرنده در کانی برازان حضور دارند و می‌توان گفت با توجه به شرایط خوب زیستگاهی و تأمین ۲۳ میلیون مترمکعب حق آبه، این تالاب به عنوان یکی از زنده‌ترین تالاب‌های کشور، ۲۰ درصد مهاجرت زمستانی پرندگان به آن بیشتر شده است
رئیس اداره محیط زیست مهاباد ادامه داد: این تالاب در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد و در واقع می‌توان گفت زبان و نوای خوش پرندگان و آواز پرندگان حس و حال و آرامش خاصی به گردشگران می بخشد.
سلیمانی، گفت: در بین پرندگان مهاجر می‌توان نوای خوش گونه‌های کمیاب و در حال انقراض را شنید و یکی از گونه‌هایی که امسال تعداد بیشتری از آن در تالاب مشاهده می‌شود، قوهای فریادکش است که ورودشان به تالاب ما و گردشگران را خوشحال کرده است.
وی افزود: در بین گونه‌های در حال انقراض و کمیاب می‌توان به غاز خاکستری، اردک سرحنایی و اردک سبز، اردک مرمری، اردک سرسفید، تونجه و پرندگان نایاب نظیر کفچه‌نوک، خروس سینه سیاه و پلیکان اشاره کرد که در این تالاب مشاهده می‌شوند.
تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور سال ۱۳۹۰ در کنوانسیون رامسر ثبت شده که با مساحت هزار و ۵۰ هکتار در ۳۰ کیلومتری مهاباد واقع شده است. امیدوارم از خبر تالاب کانی برازان مهاباد میزبان ۶۰هزار قطعه پرنده شد راضی بوده باشید.

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان ۶۰هزار قطعه پرنده شد  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۱-۱۱ ۰۲:۴۱:۱۹