تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه شد به گزارش خبرنگار سایت احکام، محسن زارعی امشب ۱۴ سایت احکامماه در گفتگوی ویژه خبری درباره کنکور سراسری و تحقق عدالت آموزشی درباره شرایط تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری گفت: نمی‌توان گفت که کاملاً به عدالت آموزشی رسیده ایم اما با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی به برابری آموزشی نزدیک تر شده ایم.
وی گفت: سوابق تحصیلی با توجه به آزمون پایه دوازدهم سهم سوابق تحصیلی ایجاد شد و تراز نمره کل سابقه تحصیلی به سازمان سنجش گزارش شد و مبنای تأثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی قرار گرفت.
زارعی با اشاره به تحلیلی که درباره تأثیر سوابق تحصیلی و نمره کل آزمون سراسری درباره استان‌های کشور وجود دارد گفت: جدولی از استان‌های کشور داریم که در آن ۱۱ استان برخوردار که بیشترین میزان رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ را داشتند. این استان‌ها را تحلیل کردیم و دیدیم اگر صرفاً نمره آزمون سراسری ملاک باشد این ۱۱ استان برخوردار سهم بیشتری از رتبه‌های بالا دارند اما اگر صرفاً سوابق تحصیلی ملاک باشد ۷ استان از ۱۱ استان سهم شأن متعادل‌تر می‌شود و ۱۱ استان پایین جدول که جزو کم برخوردارها هستند سهم بیشتری به خودشان اختصاص می‌دهند.
وی تاکید کرد: تأثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه، کتاب درسی و معلم شد. چون دانش آموزان تصور می‌کردند که دروس مدرسه تأثیر چندانی در کنکور ندارد تنها به فکر تکنیک‌های کنکور بودند اما اهمیت به سوابق تحصیلی و جدا کردن دروس عمومی از تخصصی و تأثیر آن در نمره کنکور موجب اهمیت دوباره مدرسه شد.
رئیس مرکز نظارت و ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد که فرصتی شد که مرجعیت به مدرسه کلاس درس و کتاب درسی برگردد.
زارعی گفت: همه داوطلبان شرکت کننده در کنکور باید دارای سوابق تحصیلی باشند. چون سهم دروس عمومی فقط از سوابق تحصیلی گرفته می‌شود. کسانی که سابقه داشتند که آن را ارائه کنند. کسانی که سابقه تحصیلی نداشتند هم درخواست شد که سابقه را تکمیل کنند و آنهایی که نیاز به ترمیم نمره داشتند توانستند اقدام کنند. کسانی که قبل از سال ۱۳۸۴ دیپلم گرفته اند هم باید سابقه تحصیلی را ایجاد کنند که به این منظور باید در مدارس بزرگسال ثبت نام کنند و با شرکت در آزمون سابقه تحصیلی ایجاد کنند.
وی گفت: در مورد دانش آموزان فنی حرفه‌ای و کاردانشی‌ها چون هدف از آموزش آنها مهارت افزایی بوده است و آزمون‌های نهایی ندارند به آنها هم فرصت داده شد که برای شرکت در رشته‌های گروه آزمایشی هنر با شرکت در امتحان نهایی دروس عمومی خودشان را امتحان بدهند و قسمت دروس عمومی این گروه آزمایشی نمرات دروس عمومی خودشان باشد. البته اگر می‌خواستند در گروه آزمایشی غیر از هنر آزمون دهند شرایط متفاوت بود.
رئیس مرکز نظارت و ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش گفت: فقط آزمون دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ اخذ می‌شود و دروس عمومی همچنان جدا است و باید نمره آن را از امتحان نهایی پایه دوازدهم کسب کنند. برای کنکور ۱۴۰۳ سهم سابقه تحصیلی ۵۰ درصد قطعی است.
وی افزود: برای ۱۴۰۴ سهم سابقه تحصیلی به ۶۰ درصد می‌رسد و امتحان نهایی برای پایه دهم و یازدهم به صورت کشوری برگزار می‌شود. تنها مرجع ما برای آزمون‌های نهایی کتاب درسی است و فقط براساس کتاب درسی طراحی سوال انجام می‌شود.
زارعی خاطرنشان کرد: ضرایب و نمرات دروس برای هر یک از دروس تخصصی و عمومی در کنکور ۱۴۰۳ با سازمان سنجش آموزش کشور نهایی شده است و به صورت کامل به دانش آموزان و داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود. امیدوارم از خبر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه شد راضی بوده باشید.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۰۷ ۰۲:۳۹:۵۰