بلژیک معاهده مبادله زندانیان با ایران را تعلیق کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بلژیک معاهده مبادله زندانیان با ایران را تعلیق کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام، پایگاه خبری پولیتیکو شامگاه پنج شنبه از اقدام بلژیک در تعلیق معاهده مبادله زندانیان با ایران خبر داد.
بر اساس این گزارش، دادگاه عالی بلژیک معاهده مبادله زندانیان با ایران را به حالت تعلیق درآورد.
این در حالی است که پارلمان بلژیک پیش از این معاهده تبادل زندانیان بین بروکسل و تهران را تصویب کرده بود. این معاهده با ۷۹ رأی مثبت، ۴۱ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع در پارلمان بلژیک به تصویب رسید.
این معاهده به زندانیان دو طرف اجازه می‌دهد تا مدت محکومیت خود را در کشورهایشان بگذرانند.
کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک هم پیش از این، این معاهده را به تصویب رسانده بود.
این در حالی است که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش از این در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات اسیر ایرانی در بلژیک گفت: درباره آقای اسدالله اسدی، جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را بارها اعلام و تاکید کرده است. بحث موافقتنامه‌های قضائی اعم از استرداد مجرمین یا همکاری‌های مربوط به مباحث کیفری و مدنی بین کشورها یک موضوع عادی است.
وی افزود: ایران و بلژیک تعداد قابل توجهی از این نوع موافقتنامه‌ها را با کشورهای مختلف امضا کردند و انعقاد این موافقتنامه‌ها برای همکاری‌های دوجانبه عادی و شناخته شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بازداشت دیپلمات ایرانی یک فرآیند کاملاً غیرقانونی و نقض فاحش کنوانسیون ۱۹۶۱ وین است، گفت: خواست ما از دولت بلژیک این است، دیپلمات ایرانی را فوراً آزاد و اعاده حیثیت کنند و خسارت وارده را جبران کنند و نسبت به بدعت گذاشته شده در نقض مصونیت دیپلمات‌ها مسئولیت خود را قبول کنند.
همچنین جمعی از فعالان اجتماعی با تجمع مقابل سفارت بلژیک در تهران خواستار آزادی فوری «اسد الله اسدی» دیپلمات اسیر کشورمان در بلژیک شدند.
اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در اتریش بود که چهار سال پیش به هنگام تردد از آلمان با اتهامات واهی بازداشت شد و هم‌اکنون به صورت غیرقانونی در زندان‌های بلژیک نگه‌داری می‌شود. امیدوارم از خبر بلژیک معاهده مبادله زندانیان با ایران را تعلیق کرد راضی بوده باشید.

بلژیک معاهده مبادله زندانیان با ایران را تعلیق کرد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۰۹ ۰۲:۳۸:۴۸