بزرگداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز در دانشگاه عالی دفاع
ملی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بزرگداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز در دانشگاه عالی دفاع
ملی
به گزارش سوالات شرعی و احکام، دانشگاه عالی دفاع ملی با برگزاری مراسمی با حضور مسئولین، کارکنان، اساتید، دانشجویان و سربازان وظیفه ضمن بزرگداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز از جمعی از خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران، آزادگان سرافراز و سربازان وظیفه این دانشگاه تجلیل به عمل آورد.
این مراسم که با تلاوت قرآن کریم و اجرای زنده سرود ملی و حماسی توسط رزم نوازان فراجا آغاز گردید، با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دهقان رئیس عقیدتی سیاسی دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه یافت. حجت الاسلام و المسلمین دهقان با بیان خصوصیات جوان و پویایی آن، با بر شماری اسامی و سن فرماندهان دوران دفاع مقدس که بیشتر آنها بین ۲۱ تا ۲۸ سال داشته‌اند اظهار نمود: جوانان ما در آن دوران مسئولیت سختی را پذیرفتند، اکنون نیز مقام معظم رهبری در بیانات خود در خصوص گام دوم انقلاب بیش از ۴۰ بار به کلمه جوان برای توسعه و پیشرفت کشور اشاره نموده‌اند و این حاکی از اهمیت نقش جوانان در ساختن ایرانی آباد و آزاد است. وی خطاب به سربازان حاضر در جلسه ادامه داد: جوان فردی است که می‌تواند این مسیر را با بصیرت و آگاهی طی نماید. اکنون شما سربازان جوان این مرز بوم سرمایه‌های عظیم این مملکت هستید، لذا قدر عمر و جوانی خود را بدانید و از فرصت سربازی برای تقویت خود در ابعاد عقیدتی و مذهبی، مهارت‌آموزی و سایر عرصه‌ها حداکثر استفاده را بنمایید. وی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی و شهید سپهبد قاسم سلیمانی هم خود را سرباز می‌دانستند بیان داشت که ما همه خود را سرباز اسلام و ایران اسلامی می‌دانیم زیرا به گفته حضرت علی علیه‌السلام نیروهای مسلح دژ محکم مردم هستند و به این سربازی افتخار می‌کنیم.
در ادامه مراسم، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی سردار سرتیپ دکتر اسماعیل احمدی‌مقدم ضمن گرامیداشت چهل و سومین سالگرد هفته دفاع مقدس و روز سرباز، سخنان خود را با یاد و خاطره شهیدان والامقام دوران دفاع مقدس آغاز نمود و در ادامه با اشاره به آیاتی از سوره احزاب، بیان داشت که گروهی از مؤمنان هستند که به مقام صدق می‌رسند و در مسیر جهاد هستند و جوهره آنان بیشتر مشخص می‌شود. سردار احمدی مقدم ضمن ارج نهادن به مقام شامخ شهدای دوران دفاع مقدس، با اشاره به اینکه رزمندگانی هم هستند که علیرغم حضور در ده‌ها عملیات توفیق شهادت نداشتند، به جایگاه رزمندگان در نزد خداوند متعال در جهان آخرت اشاره نمود و بیان داشت میدان نبرد همچنان موجود است و این تلاش در صحنه‌های مختلف باید ادامه داشته باشد.
رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به سوابق جنگ‌های دو سده اخیر که همواره ایران در آنها مورد تهاجم قرار گرفته و بخشی از ایران عزیز از کشور جدا شده است، اظهار داشت: جنگ هشت ساله با عراق تنها جنگی است که هیچ قسمتی از ایران جدا نشد. وی سپس در خصوص فشارها و هجمه‌های روزهای آغاز جنگ و از جمله فشار گروهک‌های مورد حمایت غرب و ترور شخصیت‌ها و مردم در ابتدای انقلاب، مطالبی را عنوان و بیان داشت با وجود خیانت‌هایی هم که برای تضعیف ارتش شده بود و سپاه هم در ابتدای تشکیل و شکل‌دهی خود قرار داشت، اما کشور به مسیر خود اد امه داد؛ این در حالی بود که صدام با بیان اینکه ما با یک گشت و گذار چند روزه ضمن سرنگونی جمهوری اسلامی، خوزستان را از ایران جدا می‌کنیم، به ایران حمله و جنگ را آغاز نمود. هرچند مدتی طول کشید ولی در ابتدا توانستیم عراق را در میدان جنگ ضمن زمین‌گیر کرده و از پیشروی ارتش عراق جلوگیری و از دست یابی ارتش عراق به اهدافش جلوگیری کنیم.
سردار احمدی مقدم در ادامه بیان داشت: با انسجام داخلی و یکپارچگی نیروهای مسلح توانستیم همه سرزمین‌های خود را پس بگیریم. وی ادامه داد: عراق با وجود کمک ۷۵ میلیارد دلاری و سایر کمک‌های تسلیحاتی که در طول جنگ از کشورهای عربی دریافت کرد، نتوانست در جبهه جنگ توفیق چندانی داشته باشد، ضمن اینکه عراق با گسترش جنگ از جبهه‌ها به شهرها و توسعه جنگ به دریا و شروع جنگ نفتکش‌ها سعی کرد به هر نحو ممکن شرایط را برای ایران سخت‌تر نماید. رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی اضافه نمود: در پایان جنگ، عراق نزدیک به ۶۰ لشکر آماده داشت، همانند امروز که تمام غرب در اوکراین علیه روسیه می‌جنگند، در طول دفاع مقدس نیز کشورهای غربی و عربی با پشتیبانی همه‌جانبه از عراق، در حال جنگ با ایران بودند.
ایشان با به اشاره خیانت‌های زیاد عناصر منافق در طول جنگ و سال‌های بعد از آن و وضعیت فعلی آنان در صحنه جهانی و سرنوشت صدام، این مورد را عبرت‌آموز دانسته و اظهار داشت: در نهایت این خداوند متعال بود که نصرت برایمان به ارمغان آورد. وی همچنین از نقش سربازان جوان در جبهه‌های جنگ تقدیر کرده و اظهار داشت: من می‌دانم جوانان امروز ما کمتر از جوانان دوران دفاع مقدس نخواهند بود و اگر این جوانان هم آن روزها بودند همان حماسه‌ها را می‌آفریدند.
در پایان این جلسه، هدایایی به تعدادی از خانواده‌های محترم شهدا، جانبازان و ایثارگران و سربازان وظیفه نمونه اهدا و از آنان قدردانی شد. امیدوارم از خبر بزرگداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز در دانشگاه عالی دفاع
ملی
راضی بوده باشید.

بزرگداشت هفته دفاع مقدس و روز سرباز در دانشگاه عالی دفاع
ملی  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۸ ۰۲:۴۰:۴۸