برنامه های تحولی جهاد کشاورزی در تامین غذای ارزان با
کیفیت

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر برنامه های تحولی جهاد کشاورزی در تامین غذای ارزان با
کیفیت
به گزارش خبرنگار سایت احکام، سید جواد ساداتی نژاد شامگاه دوشنبه در مراسم اختتامیه گردهمایی مسئولان حوزه‌های نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: تأمین پایداری و امنیت غذا از رسالت‌های جهاد کشاورزی است و تأمین غذای با کیفیت، سالم و ارزان با تکیه بر تولید داخل و نیز خودکفایی در محصولات کشاورزی از برنامه‌های این وزارتخانه است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز باید تلاش شود تا دام در طی مدت سه ماه به وزن ایده‌آل برسد تا شاهد تولید غذای ارزان در این بخش باشیم.
ساداتی نژاد افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور وزارت جهاد کشاورزی برنامه تحولی دارد و در این راستا باید تلاش شود تا دارای حاکمیت غذا در منطقه غرب آسیا شویم.
در صدور اسناد کشاورزی باید به صدرصدی برسیم
وی گفت: در زمینه صدور اسناد کشاورزی باید به صددرصد سند برسیم و رفع تداخلات باید تا سال ۱۴۰۲ به سرانجام برسد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: باید از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی جلوگیری شود که این امر موجب هدر رفت منابع ملی می‌شود و در این سال‌ها شاهد نابودی باغات بودیم که در این راستا باید اراضی سنددار شوند تا برای آیندگان محفوظ بماند که در غیر این صورت شاهد تبدیل زمین‌های کشاورزی به باغ ویلا خواهیم بود.
وی با اشاره به افزایش تولید محصولات کشاورزی از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم اظهار داشت: در تولید برنج ۲۵ درصد، تولید جو ۳۰ درصد و در خرید تضمینی گندم نیز رشد ۵۵ درصدی داشتیم.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان داشت: در این مدت در تولید محصولات سبزی و صیفی رشد داشتیم که صادرات در این بخش به ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است.
رشد ۱۱۰ درصدی کشت زیر دیم در کشور
وی همچنین بیان داشت: سطح زیر کشت دیم در کشور رشد ۱۱۰ درصدی داشته و تحویل تراکتور به کشاورزان نیز ۲۵ درصد افزایش داشته است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در محصولات باغی نیز افزایش ۷ درصدی را داشته ایم و سطح زیر کشت گیاهان دارویی به ۲۸۰ هزار هکتار رسیده و در راه اندازی گلخانه‌ها نیز از ۲ هزار هکتار به ۲۳۰۰ هکتار رسیده است.
ذخایر گندم ۴۰ درصد افزایش یافت
وی با بیان اینکه ذخایر گندم کشور ۴۰ درصد افزایش یافته افزود: ذخایر برخی از محصولات کشاورزی نیز ۱۶۰ درصد افزایش داشته است.
ساداتی نژاد با بیان اینکه در بخش بازرسی از بازار در حوزه محصولات کشاورزی نیز بیش از یک میلیون و صدهزار بازرسی داشته ایم افزود: در دولت گذشته این بازرسی‌ها بر عهده این وزارت خانه نبوده و هنوز نیز با کمبود نیرو و اعتبار در این بخش مواجه هستیم که البته با وجود این کمبودها آرامش خوبی در بازار برقرار است.
وی با اشاره به آمارهایی در خصوص افزایش جوجه ریزی بیان داشت: در دولت سیزدهم ماهانه ۱۳۵ میلیون عدد در ماه جوجه ریزی می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در حوزه صنایع تبدیلی نیز رشد ۲۰ درصدی داشته ایم و امروز ظرفیت صنایع تبدیلی به ۶ میلیون تن رسیده است.
وی به افزایش تولیدات در بخش شیلات نیز اشاره کرد و گفت: در تولید محصولات آبزی پروری ۲۵ درصد، در تولید ماهی در قفس ۲۵ درصد و در تولید میگو نیز ۲۷ درصد رشد تولید داشته ایم.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان داشت: صادرات برخی از محصولات همانند سیب و مرغ به برخی کشورهای منطقه از جمله عراق و پاکستان ممنوع بود که این موضوع حل و فصل شد و بیشتر محصولات به کشور روسیه صادر می‌شود هر چند که در ابتدای دولت صادرات فلفل دلمه به این کشور صورت نمی‌گرفت.
ساداتی نژاد عنوان داشت: از محل تبصره ۱۸ نیز ۵۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی تسهیلات ارائه شد که در ابتدای فعالیت دولت این رقم ۴۰ هزار میلیارد ریال بود. امیدوارم از خبر برنامه های تحولی جهاد کشاورزی در تامین غذای ارزان با
کیفیت
راضی بوده باشید.

برنامه های تحولی جهاد کشاورزی در تامین غذای ارزان با
کیفیت  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۱۵ ۰۲:۴۳:۱۰