بحران انسانی در لاچین/آمریکا و اروپا خواهان پایان محاصره
شدند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بحران انسانی در لاچین/آمریکا و اروپا خواهان پایان محاصره
شدند
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ایندیپندنت، انسداد گذرگاه لاچین در قره باغ طی هفته‌های گذشته، شرایط بغرنج انسانی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است. کاخ سفید نیز به تازگی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده نگران وخامت شرایط انسانی در قره‌باغ است. به گفته دولت آمریکا، ساکنان قره‌باغ به‌دلیل مسدود شدن گذرگاه لاچین امکان دریافت دارو و سایر کالاهای ضروری برای یک زندگی عادی را ندارند.
کاخ سفید اعلام کرد در روزهای گذشته تمام تلاش خود را کرده تا کمک‌های بشردوستانه هرچه سریع‌تر به شهروندان قره‌باغ برسد. دولت جو بایدن همچنین در این بیانیه از دولت آذربایجان خواست هرچه سریع‌تر گذرگاه لاچین را برای تردد انسان‌ها و سفرهای تجاری باز کند. ایالات متحده با هشدار به دولت آذربایجان تاکید کرد که زنان و کودکان و شهروندان عادی هیچگاه نباید گروگان اختلاف‌های سیاسی دولت‌ها قرار گیرند.
«نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان، پنجشنبه گذشته در جلسه هیئت دولت اعلام کرد که باکو به ۳۲ کامیون با محموله‌های بشردوستانه که در ورودی گذرگاه لاچین متوقف شدند، فرصت ورود به قره‌باغ را نداد. او دولت الهام علی‌اف را متهم کرد که به سیاست نسل‌کشی خود علیه ارامنه قره‌باغ ادامه می‌دهد و آن‌ها را از گرسنگی می‌کشد.
پاشینیان تاکید کرد که سیاست اصلی باکو آزادسازی قلمرو قره‌باغ از دست ارامنه است و تا زمانی که به این مهم دست پیدا نکند «همچنان گذرگاه لاچین مسدود می‌ماند.»
در ارتباط با بحران بشردوستانه، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، هم به تازگی پس از دیدار با نمایندگان آذربایجان و ارمنستان و ساکنان ارمنستانی منطقه قره‌باغ، اعلام کرد اتحادیه اروپا بسته پیشنهادی جدیدی برای حل بحران انسانی در قره‌باغ را با مقام‌های جمهوری آذربایجان در میان گذاشته است. میشل به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا خواستار بازگشایی هرچه سریع‌تر گذرگاه لاچین و کمک به انتقال دارو و مواد غذایی به منطقه قره‌باغ است.
رئیس بلژیکی شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۷ کشور اروپایی، تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا هرچه سریع‌تر گفت‌وگوها میان دولت آذربایجان و نمایندگان ارمنستانی ساکنان قره‌باغ شکل بگیرد.
باکو می‌گوید که به‌دلیل حمله‌های مکرر علیه نظامیان و قاچاق سلاح، عبور از گذرگاه لاچین را مسدود کرده است. مقام‌های ارمنستانی این ادعای دولت آذربایجان را رد می‌کنند.
تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره باغ کوهستانی متصل می‌کند.
گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده اند را مسدود کردند.
باکو مدعی شد که هدف مسدود کردن هیچ جاده‌ای نبوده و خودروها می‌توانند آزادانه در هر دو جهت حرکت کنند، اما ایروان آن را اقدامی تحریک آمیز از سوی باکو با هدف ایجاد یک فاجعه انسانی در منطقه ارمنی نشین قره باغ عنوان کرد.
در پی ادامه دار شدن این اختلافات، ارمنستان چندی پیش به دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند شکایت کرد و این دیوان نیز به نفع ایروان رأی داد.
به گزارش سایت احکام، روابط میان دو جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) از سال ۱۹۹۱ و در پی ورود نظامیان ارمنستان به منطقه قره باغ رو به تیرگی گرایید.
این مناقشه به طور ناگهانی در سپتامبر سال گذشته به اوج خود رسید و پس از ۴۴ روز مناقشه خونین سرانجام در دهم نوامبر ۲۰۲۰ با امضای توافقی میان باکو- ایروان و با وساطت روسیه به پایان رسید. امیدوارم از خبر بحران انسانی در لاچین/آمریکا و اروپا خواهان پایان محاصره
شدند
راضی بوده باشید.

بحران انسانی در لاچین/آمریکا و اروپا خواهان پایان محاصره
شدند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۳ ۰۲:۳۷:۱۹