بایدن «مشتاقانه» منتظر پیوستن سوئد به ناتو است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بایدن «مشتاقانه» منتظر پیوستن سوئد به ناتو است به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از نیویورک تایمز، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به طور کامل از پیشنهاد سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت می‌کند
این در حالی است که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو درخواست عضویت سوئد در ناتو را رد کرده است. عضویت در ناتو بایستی با توافق و اجماع نظر همه اعضای ناتو انجام شود.
بایدن در این ارتباط گفت: «من می‌خواهم تکرار کنم که ایالات متحده به طور کامل از عضویت سوئد در ناتو حمایت می‌کند و نتیجه ساده است: سوئد قرار است اتحاد ما را قوی‌تر کند و همان ارزشی را دارد که ما در ناتو داریم. من واقعاً – مشتاقانه منتظر – عضویت شما هستم. ما از حمایت قوی متحدان از پیوستن سوئد به ناتو بسیار قدردانی می‌کنیم. این برای ما خیلی معنی دارد. ما به دنبال حفاظت مشترک هستیم، اما همچنین فکر می‌کنیم که چیزهایی داریم که می‌توانیم با آنها همکاری کنیم تا تأمین‌کننده امنیت برای کل ناتو باشیم.»
بایدن همچنین روز چهارشنبه به «اولف کریسترسون»، نخست وزیر سوئد گفت که با نگرانی منتظر پذیرش این کشور در ناتو است و هدف مشترک آنها برای تقویت ائتلاف غربی در برابر تهاجم روسیه به اوکراین را تکرار کرد.
رجب طیب اردوغان از بهار گذشته، زمانی که سوئد و فنلاند برای اولین بار با هم برای پیوستن به ناتو درخواست ارائه کردند، با عضویت سوئد در ناتو مخالفت کرده است و علت مخالفتش را حمایت سوئد از گروه‌های تروریستی عنوان کرده است. این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه با وجود مخالفت اولیه با عضویت فنلاند در ناتو اما سرانجام با پذیرش فنلاند در ناتو موافقت کرد، اما مخالفت ترکیه در برابر سوئد همچنان پابرجاست.
فنلاند حدود ۸۳۰ مایل مرز با روسیه دارد که طولانی‌ترین مرز با روسیه در بین کشورهای اتحادیه اروپاست. سوئد با یک مرز دریایی کوتاه، کمتر در معرض روسیه قرار دارد. سوئد و فنلاند از نظر نظامی نزدیک هستند.
رویدادهای اخیر در سوئد نیز می‌تواند مسائل عضویت این کشور در ناتو را در برابر مخالفت ترکیه پیچیده‌تر کند. دو نفر هفته گذشته در تظاهراتی که پلیس سوئد و دادگاه آن را تأیید کرده بودند، صفحات قرآن کریم را در بیرون مسجد استکهلم سوزاندند و این اقدام با تائید دولت سوئد خشم بسیاری در میان کشورهای اسلامی برانگیخته است.
پیشتر نیز، «آنتونی جی. بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه ترکیه در ۱۲ ژوئن گفته بود که سوئد به نگرانی‌های ترکیه «به‌درستی و مؤثر» رسیدگی کرده است. وی افزود: «انتظار دولت بایدن این است که عضویت سوئد در ناتو تا زمان نشست ویلنیوس در ماه جولای رخ دهد.»
بلینکن همچنین روز چهارشنبه با «هاکان فیدان»، وزیر امور خارجه ترکیه درباره نشست ناتو در ویلنیوس صحبت کرد. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وی بر اهمیت اتحاد ناتو در چنین زمان حساسی تاکید کرد و حمایت ترکیه از سوئد را برای پیوستن به ائتلاف ناتو در حال حاضر مهم ارزیابی کرد.»
در حالی که کمتر از یک هفته تا زمان سفر بایدن و دیگر رهبران غربی به اجلاس ناتو در شهر ویلنیوس واقع در لیتوانی باقی مانده است، با توجه به ادامه مخالفت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، احتمال ورود سوئد به ناتو به این زودی ها بعید است.
مجارستان هم با عضویت سوئد در ناتو مخالف است، اما وزیر امور خارجه آن روز سه شنبه گفت به محض اینکه ترکیه ورود سوئد را تائید کند، کشورش نیز عضویت سوئد را تایید خواهد کرد. امیدوارم از خبر بایدن «مشتاقانه» منتظر پیوستن سوئد به ناتو است راضی بوده باشید.

بایدن «مشتاقانه» منتظر پیوستن سوئد به ناتو است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۶ ۰۲:۳۷:۲۶