بازسازی مناطق زلزله زده خوی قبل از فصل سرما/۱۱۵۰ واحد تحویل
شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بازسازی مناطق زلزله زده خوی قبل از فصل سرما/۱۱۵۰ واحد تحویل
شد
سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها- سکینه اسمی: سال گذشته شهرستان خوی سه زمین لرزه را تجربه کرد، که به دلیل زلزله ۵.۹ ریشتری هشتم بهمن ماه ۱۴۰۱ در خوی، دو شهر خوی و فیرورق و ٧٠ روستا متحمل خسارت شدند.
در این زمین لرزه بر اساس نتایج ارزیابی‌های اولیه ۱۳ هزار و ۲۲۰ واحد خسارت دیده شناسایی شد که از این تعداد ۲ هزار و ۱۲۰ واحد کاملاً تخریب شد و ۱۱ هزار و ۱۰۰ واحد نیازمند تعمیر تشخیص داده شدند. همچنین در این زمین لرزه، علاوه بر فوت ٣ نفر از هموطنان، بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر مصدوم شدند.
در زلزله ۵.۴ ریشتری ١٣ سایت احکام ماه سال گذشته نیز ١٢ روستا در کانون زلزله قرار داشتند و یک هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی کاملاً تخریب و حدود ۴ هزار واحد نیز دچار خسارت شدند.
همچنین در زلزله ٢٨ دی ماه سال قبل هم در خوی بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی در ۱۵ روستا بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت دیده و۱۹۴ نفر هم مصدوم شدند.
پس از وقوع هر زمین لرزه بلافاصله ارزیابی‌ها انجام و روند بازسازی آغاز شد، بر اساس وعده مسئولان استان قرار است قبل از آغاز فصل سرما بازسازی این مناطق به صورت کامل اتمام یابد.
هر چند روند کند تسهیلات بانکی، وجود نواقص در برخی واحدها و طولانی شدن روند ساخت نیز برخی از گلایه‌های مردم خوی به شمار می‌رود اما عزم دولت برای اتمام بازسازی قبل از فصل سرما جدی است.

۱۱۵۰ واحد مسکونی آسیب دیده در مناطق زلزله زده خوی تحویل صاحبان آنها شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی در خصوص آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده خوی در گفتگو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: از مجموع سه هزار و ۲۲۰ واحد خسارت دیده احداثی در شهرستان خوی یک هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله سال گذشته خوی، در کمتر از یکسال بهسازی و به صاحبان آنها تحویل داده شد.
جعفر برزگر ادامه داد: اقدامات مربوط به واحدهای باقی‌مانده نیز با سرعت در حال انجام است که برای پایان آنها با تمام توان در راه خدمت به مردم حضور داریم.
وی اضافه کرد: در جریان سه زلزله سال گذشته در شهرستان خوی، ۱۳۹ روستا دچار آسیب‌دیدگی شدند که بازسازی و بهسازی این منازل در دستورکار بنیاد مسکن قرار گرفت.
آذربایجان غربی در پهنه خطرپذیری بالای زلزله قرار دارد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: برای انجام اقدامات مربوط به بازسازی و تعمیر منازل مسکونی آسیب‌دیده در زلزله خوی، ۱۶۳ دستگاه ماشین آلات سنگین در منطقه فعال شد که در کمتر از ۴۰ روز تمام اقدامات را انجام داده و مرحله ساخت منازل آغاز شد.
بزرگر با اشاره به اینکه استان در پهنه خطرپذیری بسیار بالا قرار دارد، ادامه داد: تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی برای روستاییان در راستای ساخت و مقاوم‌سازی مسکن اعطا می‌شود و از تمامی روستاییان درخواست داریم تا برای این امر همراه ما باشند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی گفت: در این خصوص تاکنون ۱۲ هزار نفر به بانک معرفی شده‌اند و محدودیت در زمینه تعداد متقاضیان نداریم.
وی تاکید کرد: طبق مصوبه هیئت دولت هر گونه مشکلی در راستای اعطای تسهیلات نمی‌تواند مانع از پرداخت تسهیلات باشد و بانک‌ها مکلف به پرداخت وام به روستاییان هستند.
از مجموع ۳۲۲۰ واحد خسارت دیده از زمین لرزه خوی، ۹۸ درصد واحدهای خسارت دیده با انجام پی کنی عملیات فیزیکی ساخت و بازسازی را آغاز کرده‌اند مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد: محورهایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برنامه ریزی شده که پیش از آغاز فصل سرما بازسازی واحدهای زلزله زده خوی به پایان برسد و برای این منظور نیازمند مشارکت هرچه بیشتر بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات به واحدهای خسارت دیده هستیم.
برزگر از مدیران بانک‌های عامل خواست در پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان تسریع داشته باشند زیرا مردم منتظر دریافت تسهیلات برای اتمام بازسازی واحدهای خسارت دیده پیش از شروع فصل سرما هستند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون از مجموع سه هزار و ۲۲۰ واحد خسارت دیده از زلزله در خوی ۹۸ درصد با انجام پی کنی عملیات فیزیکی ساخت و بازسازی را آغاز کرده‌اند، عنوان کرد: در ۸۶ درصد واحدهای خسارت دیده شامل دو هزار و ۸۰۰ واحد عملیات اجرای سقف به پایان رسیده است.

۳۶۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض توسط دولت به صاحبان واحدهای مسکونی خسارت دیده پرداخت شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: تاکنون از مجموع ۲۷ هزار واحد مسکونی خسارت دیده تعمیری و احداثی در جریان چهار زلزله شهرستان خوی تاکنون ۳۶۲ میلیارد تومان بلاعوض و ۹۹۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.
وی یادآور شد: با تخصیص ۵۰ درصد دوم باقیمانده بلاعوض از سوی هیئت محترم دولت و تسریع بانک‌های عامل در پرداخت مراحل دوم و سوم تسهیلات پیش از آغاز فصل سرما شاهد اتمام بازسازی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده خوی خواهیم بود.
استاندار آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به وقوع سه زلزله با ویرانی‌های مختلف طی سال گذشته در خوی گفت: در هر سه زمین لرزه، بازسازی مناطق زلزله زده از روز اول آغاز شد و در حال حاضر در روزهای پایانی بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله اول (۱۳ سایت احکام ۱۴۰۱) قرار داریم.
محمدصادق معتمدیان در خصوص آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خوی در گفتگو با خبرنگار سایت احکام با اشاره به اینکه با مجموع سه زلزله، سه هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی تخریب شد و ۲۵ هزار واحد هم آسیب دیدند، افزود: بازسازی را از روز اول با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌های استانی آغاز کردیم، علاوه بر آن، مصوبه دولت در حداقل زمان برای احداث واحدهای مسکونی و همچنین اعطای تسهیلات و کمک‌های بلاعوض در هر سه زلزله دریافت شد که این امر در نوع خود کم نظیر بود.
استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه صاحبان برخی واحدهای زلزله‌زده پای کار نیامده‌اند، ادامه داد: در صدد هستیم تا قبل از فصل سرما پروژه اجرای واحدهای مسکونی زلزله زده در خوی را به اتمام برسانیم که البته در این خصوص کار بسیار طولانی و فشرده‌ای انجام شده و در حال انجام است.
معتمدیان اضافه کرد: علاوه بر اقداماتی که در راستای اعطای کمک‌های بلاعوض و همچنین پرداخت تسهیلات ویژه به زلزله زدگان در خوی صورت گرفت، اقلام مهمی نظیر سیمان و میلگرد رایگان هم با همراهی ویژه بنیاد مستضعفان به صاحبان واحدها اختصاص داده شد.

بازسازی مناطق زلزله زده خوی بلافاصله بعد از وقوع زمین لرزه آغاز شده است
وی گفت: همچنین پروانه‌های ساختمانی به صورت رایگان صادر شد و در کنار آن، همه اقدامات خود را بسیج کردیم تا خاکبرداری و حفاری در سریع‌ترین زمان صورت گیرد.
امیدواریم در برنامه سه چهار ساله بتوانیم در مناطق آسیب پذیر، مقاوم‌سازی خوبی انجام دهیم
وی افزود: همچنین با رایزنی‌هایی که صورت گرفت، ایزوگام، کاشی سرامیک و درب و پنجره را نیز به صورت رایگان تأمین کردیم.
استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: همه این اقدامات برای کمک به زلزله زدگان با تلاش مسئولان استانی و همراهی خوی دولت انجام شد و تلاش کردیم که آورده مردم کاهش یابد که به هدف خود نیز در این خصوص رسیدیم.
معتمدیان با بیان اینکه تهدید زلزله را در منطقه به فرصت تبدیل کردیم، اضافه کرد: با اقدامات ویژه صورت‌گرفته، با توجه به اینکه منطقه روی گسل فعالی قرار دارد، مقاوم سازی خوبی انجام شد چراکه در این زلزله هم مشاهده شد که واحدهای ساخته شده بر اساس اصول مهندسی آسیب ندیدند.
وی با اشاره به افزایش ۱۰ درصد مقاوم سازی منازل مسکونی به‌ویژه در روستاهای آذربایجان غربی اظهار کرد: امیدواریم در برنامه سه چهار ساله بتوانیم در مناطق آسیب پذیر، مقاوم‌سازی خوبی انجام دهیم.

قبل از اتمام فصل سرما بازسازی مناطق زلزله زده خوی تمام می‌شود
فرماندار خوی نیز در گفتگو با خبرنگار سایت احکام با اشاره به تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده اظهار کرد: هم اکنون ۸۵ درصد واحدهای تخریب شده در زمین لرزه خوی اتمام یافته و تحویل صاحبان آنها شده است.
ذبیح الله کاظمی با بیان اینکه ۱۰ الی ۱۵ درصد باقی مانده از بازسازی واحدهای تخریب شده نیز در مرحله تزئینات و کارهای داخلی از جمله کارهای ساخت سقف و دیوار و… هستند، اظهار کرد: بالای ۳۰ هزار واحد تعمیری نیز در ماه‌های قبل اتمام یافته است.
فرماندار خوی با اشاره به اینکه همچنین ۱۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض توسط دولت بعد از وقوع زمین لرزه خوی به صاحبان واحدهای زلزله زده اختصاص یافته و به عناوین مختلف بخشی از این کمک‌ها پرداخت شده است، گفت: ۳۰ الی ۴۰ درصد از این کمک بخشی را دریافت کرده‌اند و تقریباً قسط‌های دوم و سوم این کمک‌ها مانده است.
فرماندار خوی با اشاره به اینکه در زمین لرزه خوی دولت سنگ تمام گذاشته است، افزود: تأمین مصالح، آوار برداری، نقشه کشی رایگان بخشی از کمک‌های دولت به مردم به شمار می‌رود هر چند معتقدیم در کارهای بزرگی چون بازسازی مناطق زلزله زده خوی نواقص و نارضایتی نیز حتماً وجود خواهد داشت اما تمام تلاش برای تسریع در روند بازسازی است.
وی به تشریح اقدامات امداد رسانی و اسکان اضطراری زلزله‌های سال گذشته اشاره کرد و افزود: پخت و توزیع روزانه بیش از ۱۰۰ هزار پرس غذای گرم، توزیع بیش از ۵۰ هزار تخته چادر، همچنین ۱۲۰ هزار بسته غذایی ۷۲ ساعته و راه‌اندازی ۱۱۰ کمپ اسکان موقت در کمتر از ۷۲ ساعت پس از وقوع زلزله و خدمات دیگر، نشان می‌دهد که همه از جمله نهادهای انقلابی، دولتی، خیّران، هلال احمر و سپاه و ارتش در خدمات رسانی به زلزله‌زدگان پای کار بودند.
باید منتظر ماند و دید وعده دولتمردان مبنی اتمام بازسازی کامل مناطق زلزله زده خوی قبل از اتمام فصل سرما محقق می‌شود یا خیر. امیدوارم از خبر بازسازی مناطق زلزله زده خوی قبل از فصل سرما/۱۱۵۰ واحد تحویل
شد
راضی بوده باشید.

بازسازی مناطق زلزله زده خوی قبل از فصل سرما/۱۱۵۰ واحد تحویل
شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۳۰ ۰۲:۳۸:۳۴