بازداشت کادر پزشکی و امدادگران در مرکز اورژانس
جبالیا

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر بازداشت کادر پزشکی و امدادگران در مرکز اورژانس
جبالیا
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، هلال احمر فلسطین از قطع ارتباط با مرکز اورژانس جبالیا در شمال نوار غزه خبر داد و اعلام کرد دو ساعت پیش خبر رسید که نظامیان اسرائیلی به این مرکز یورش برده و تمامی کادر پزشکی و درمانی و نیروهای امدادگر را بازداشت کرده و به مکانی نامعلوم انتقال دادند.
هلال احمر فلسطین همچنین تاکید کرد که هم اکنون تعداد زیادی زن در این مرکز محاصره هستند.
همچنین سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که بعد از تعطیل شدن بیمارستان المعمدانی دیگر هیچ بیمارستانی در شمال نوار غزه فعال نیست.
این سازمان در همین رابطه تاکید کرد: ما خواستار آتش‌بس انسانی در غزه برای بازگرداندن خدمات ضروری بهداشتی و جلوگیری از خونریزی‌های بیشتر هستیم، اوضاع بهداشتی در نوار غزه قابل تصور نیست، بیمارستان شفا در نتیجه عملیات نظامی به شکل گسترده آسیب دیده و بخش‌های زیادی از آن ویران شده است.
«ریچارد پی پر کورن»، نماینده سازمان جهانی بهداشت در فلسطین می‌افزاید: در حال حاضر در شمال غزه هیچ بیمارستانی فعال نیست، ما اقدام به توزیع لوازم بهداشتی در بیمارستان المعمدانی کرده‌ایم، اما تصاویر مشاهده شده از این بیمارستان وحشتناک و حجم مصیبت مردم در آنها بسیار بالا است.
این بیانیه همچنین نسبت به ادامه بازداشت ۴ نفر از فعالان کادر درمان در بیمارستان شفا بعد از یک هفته ابراز نگرانی و اعلام کرد که از زمان ۷ اکتبر تاکنون ۴۹۳ تجاوز به کارمندان بخش بهداشت و درمان در فلسطین صورت گرفته که در نتیجه این اقدامات ۵۰۰ نفر کشته شده و حدود ۷۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که عناصر این سازمان به هیچ دلیلی دست پیدا نکرده‌اند که نشان دهد حماس از بیمارستان‌ها برای اهداف نظامی خود استفاده می‌کند. این سازمان می‌افزاید: ما بر اهمیت ادامه تماس‌های بین‌المللی جهت ایجاد آتش‌بس انسانی برای ورود سوخت و پزشک به نوار غزه و نجات جان انسان‌ها تاکید می‌کنیم. در غزه امنیت غذایی وجود ندارد و سطح گسترده‌ای از گرسنگی در این منطقه دیده می‌شود، علاوه بر اینکه تعداد آوارگان به ۱.۹ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.
این سازمان همچنین به گسترش برخی بیماری‌ها در نوار غزه پرداخته و پیش‌بینی کرد که اگر آب سالم و کمک‌های بهداشتی به این منطقه ارسال نشود، شاهد گسترش بیماری‌ها در این منطقه خواهیم بود.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در اراضی فلسطین در ادامه تصریح کرد: من نمی‌خواهم از اصطلاح بمب ساعتی استفاده کنم، اما اگر مطالبات ضروری اهالی این منطقه تأمین نشود، ما در چنین شرایطی قرار می‌گیریم. باید تعداد بیمارانی که از نوار غزه جهت مداوا به مناطق خارجی فرستاده می‌شوند، افزایش پیدا کند. اوضاع غزه مصیبت‌بار است و ما شاهد گسترش وبا و بسیاری از بیماری‌های دیگر در میان کودکان غزه هستیم.
نماینده این سازمان ادامه داد که تعداد کادر پزشکی در نوار غزه به شدت کم است و هیچ تخت خالی برای مداوای بیماران و مجروحان وجود ندارد، بیمارستان‌های فعال غزه مملو از مریض و مجروح هستند و باید تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد بیمارستان‌های میدانی افزایش پیدا کند.
این سازمان همچنین تاکید کرد که بسیاری از بیماران در بیمارستان‌های شفا و المعمدانی نیازمند خدمات پزشکی فوری هستند و باید به مناطق جنوبی انتقال داده شوند.
از سوی دیگر، ارتش رژیم صهیونیستی پس از اذعان به کشته شدن سه نظامی خود از جمله دو افسر در نبردهای نوار غزه، اعلام کرد که شمار نظامیان کشته شده این رژیم از ابتدای نبرد طوفان الاقصی که اسامی آنها به صورت رسمی منتشر شده ۴۷۲ نفر است و ۱۹۲۹ نظامی هم زخمی شده‌اند.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی هم گزارش دادند که طبق نظرسنجی‌ها ۴۶.۷ درصد از اسرائیلی‌ها از سرعت پیشرفت جنگ علیه حماس ناراضی هستند. امیدوارم از خبر بازداشت کادر پزشکی و امدادگران در مرکز اورژانس
جبالیا
راضی بوده باشید.

بازداشت کادر پزشکی و امدادگران در مرکز اورژانس
جبالیا  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۲ ۰۲:۴۱:۲۴