ایجاد پایانه صادراتی تخصصی صنایع‌دستی در آینده نزدیک

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ایجاد پایانه صادراتی تخصصی صنایع‌دستی در آینده نزدیک به گزارش سوالات شرعی و احکام، مریم جلالی شامگاه دوشنبه در حاشیه جشنواره ملی آش ایرانی و نمایشگاه صنایع‌دستی با اشاره به اینکه زنجان در حوزه صنایع‌دستی جغرافیای جدیدی را معرفی کرده است، گفت: معتقدیم امروزه بخش خصوصی و دولتی دو بال در راستای توسعه عرصه صنایع‌دستی به شمار می‌آید؛ به طوری که بخش دولتی به عنوان تسهیل‌گر و بخش خصوصی نیز به عنوان بازوی اجرایی قدرتمند باید در این حوزه عمل کند.
وی افزود: خروجی این اتفاق منجر به حمایت از هنرمندان این عرصه و توانمند شدن صنعت‌گران حوزه صنایع‌دستی شده و از همه مهم‌تر بازرگانان نیز باید به حمایت از هنرمندان و تقویت صنعت‌گران تشویق شوند.
این مسئول با تاکید بر اینکه در برگزاری این نمایشگاه، شاهد همگرایی فوق‌العاده بین دستگاه‌های مختلف از جمله رسانه ملی در انعکاس ابعاد مختلف آن بودیم، ادامه داد: صنایع‌دستی در گذشته مهجور مانده بود اما با آغاز به کار دولت سیزدهم، این عرصه کم‌کم به جایگاه واقعی خود بازگشت و این خود بیانگر آن است که اهتمام به عرصه صنایع‌دستی، یکی از دغدغه‌های اصلی دولت به شمار می‌رود و این اتفاق حاصل تلاش همه استان‌ها بوده و امروز به میزبانی زنجان بروز و ظهور پیدا کرده است.
توجه ویژه به صنایع دستی در برنامه هفتم شده است
وی با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه به موضوع صنایع‌دستی توجه ویژه‌ای شده و امیدواریم بتوانیم در راستای تحقق صادرات صنایع‌دستی گام‌های بلندی برداریم، اظهار کرد: داشتن نگاه بین‌المللی برای شهرهای جهانی یک امر ضروری است، هر چند معتقدیم شهر جهانی شدن یک امتیاز نیست، بلکه مسئولیتی برای همه آحاد آن شهر به شمار می‌رود، از این رو به جرأت می‌توان زنجان را به عنوان یک نگاه جهانی معرفی کرد؛ چرا که همگرایی لازم در برگزاری چنین برنامه‌هایی در این شهر وجود داشته و قرار است در آینده نزدیک یک خواهر خواندگی بین زنجان و یکی از شهرهای جهانی در حوزه نقره در شورای جهانی صنایع‌دستی اعلام شود.
جلالی در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه بیمه هنرمندان صنایع‌دستی، با تاکید بر اینکه بیمه یک مطالبه عمومی است و هنرمندان در سطح وسیعی بر اساس قانون حمایت از هنرمندان برای بیمه شدن مطالبه دارند، تصریح کرد: با توجه به شرایط و ناترازی که صندوق‌های بیمه دارند، قصوری در این حوزه وجود داشت اما با این وجود قول داده شده است تا برای بیمه ۱۰ هزار واجد شرایط تأمین اعتبار داشته باشیم، این در حالی است که بنا داریم با سناریوهایی چون بیمه تکمیلی و … در راستای حمایت از هنرمندان گام برداریم. از طرفی معتقدیم بیمه یک مطالبه حداقلی است و هنرمند باید با آرامش خاطر کار ارزشمند و فاخری تولید کند.
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه امیدواریم در سال آینده شاهد برگزیده شدن آثار هنرمندان صنایع‌دستی ایران در حوزه سایت احکام اصالت باشیم، یادآور شد: تحقق این امر زمینه‌ساز تکمیل پرونده شهرهای ملی و جهانی خواهد شد. شورای جهانی صنایع‌دستی اذعان می‌کند که ایران قابلیت برخورداری از شهرها و روستاهای جهانی زیادی دارد و شهر و روستای جهانی شدن به معنای اتصال به توسعه و این یعنی ازدیاد کارگاه‌ها و ایجاد اشتغال است.
تلاش برای معافیت مالیاتی صنایع دستی
وی از انجام رایزنی‌هایی با مجلس شورای اسلامی در خصوص معافیت مالیاتی صنایع‌دستی خبر داد و بر حمایت کمیسیون صنایع مجلس از این امر تاکید کرد و گفت: امیدواریم معافیت مالیاتی صنایع‌دستی کماکان حفظ شود، لذا مقرر شد شاخص‌های دهک‌بندی را مبتنی بر شاخص‌های خاص هنرمندان تلقی کنیم.
این مسئول به وجود همگرایی بین همه بخش‌های وزارتخانه متبوع و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های میراث فرهنگی، گردشگری و رونق صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: میراث فرهنگی ریشه ما محسوب می‌شود و گردشگری این ریشه را به میوه‌ای به نام صنایع‌دستی تبدیل می‌کند. حوزه فرهنگ در میراث فرهنگی، حوزه اجتماع در گردشگری و حوزه اقتصاد در صنایع‌دستی تجلی پیدا می‌کند، به همین خاطر رویکرد این وزارتخانه انسجام‌بخشی و همکاری بین‌بخشی با سایر دستگاه‌ها است.
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی معاونت صنایع‌دستی وزارتخانه، اهتمام به امر صادرات در این حوزه است، عنوان کرد: به همین خاطر معتقدیم در حوزه آموزش صنایع‌دستی می‌توانیم همانند خدمات، صادرات داشته باشیم و خوشبختانه اقبال جهانی برای حضور هنرمندان ایرانی صنایع‌دستی در حوزه آموزش وجود دارد، از این رو باید ایده «ایران کوچک» را که از زنجان شروع شد در سایر استان‌ها و کشورها نیز داشته باشیم.
وی شرط اول صادرات صنایع‌دستی را معرفی این صنایع عنوان کرد و ادامه داد: باید با ایجاد یک هلدینگ در حوزه صنایع‌دستی بتوانیم در امر صادرات نقش‌آفرینی کنیم. گام اول برای به روز کردن تولیدات صنایع‌دستی، کاربردی کردن این محصولات است که در همین راستا با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تفاهم‌نامه‌ای در راستای کاربردی کردن این محصولات منعقد کرده‌ایم تا بتوانیم شاهد ورود این محصولات به زندگی مردم باشیم که برای تحقق این امر هنرمندان این عرصه نیز باید انعطاف از خود نشان دهند تا بتوانیم محصولات جدیدی تولید کنیم.
اداره منطقه سبزه‌میدان زنجان به عنوان «ایران کوچک» نیاز به مدیریت تخصصی دارد
جلالی با تاکید بر اینکه اداره منطقه سبزه‌میدان زنجان به عنوان «ایران کوچک» نیاز به مدیریت تخصصی دارد، خاطرنشان کرد: امروز نمی‌توان با نگاه سنتی، صنایع‌دستی را مدیریت کنیم، بلکه به نگاه جدید در این عرصه نیاز داریم، از این رو مقدمات کار در سایر استان‌ها انجام شده اما منتظر برداشته شدن گام اول از سوی مسئولان زنجان در هلدینگ سبزه‌میدان با عنوان ایران کوچک هستیم.
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، قانون‌های قدیمی و بازدارنده، کمبود اطلاعات و نیز فقدان دانش تجاری را از جمله موانع پیش روی صادرات صنایع‌دستی برشمرد و گفت: برای تحقق صادرات در حوزه صنایع‌دستی باید دانش تجاری بر اساس شاخص‌های بین‌المللی داشته باشیم، این در حالی است که در حوزه بازاریابی و بازارسازی ضعیف عمل کرده و از وجود دانش تجاری بین‌المللی نیز محروم هستیم، بنابراین صنعت ما در این حوزه باید به جای تولید محور، صادرمحور باشد.
این مسئول با اشاره به اینکه صنایع‌دستی ایران در دنیا خواهان داشته و حرف اول را می‌زند، اظهار کرد: با این وجود توجه داشته باشیم که این هنر برای تداوم روند کنونی باید به صنعت تبدیل شود که یکی از اقدامات، تلاش برای ایجاد پایانه صادراتی تخصصی صنایع‌دستی در آینده نزدیک است. امیدوارم از خبر ایجاد پایانه صادراتی تخصصی صنایع‌دستی در آینده نزدیک راضی بوده باشید.

ایجاد پایانه صادراتی تخصصی صنایع‌دستی در آینده نزدیک  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۰۳ ۰۲:۳۸:۵۲