اکوسیستم فناوری کشور زیر سقف «اینوتکس ۲۰۲۴»

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اکوسیستم فناوری کشور زیر سقف «اینوتکس ۲۰۲۴» سوالات شرعی و احکام، گروه دانش و فناوری؛ به همت فناوران و متخصصان ایرانی، ارتقا جایگاه فناوری و نوآوری ایران در یک دهه اخیر کاملاً محسوس بوده به طوری که به استناد آخرین گزارش شاخص جهانی نوآوری در بین کشورهایی که طی یک دهه گذشته بیشترین رشد و صعود را داشته اند، ایران با ۵۱ پله بیشترین صعود را از رتبه ۱۱۳ به رتبه ۶۲ داشته است. شاخص‌های نوآوری و فناوری جهانی خروجی‌های خلاق، دانش و فناوری، پژوهش و سرمایه انسانی و پیچیدگی‌های کسب و کار را شامل می‌شود که ایران در دو شاخص پژوهش و سرمایه انسانی و پیچیدگی کسب و کار وضعیت خوبی دارد.
ایران با تولیدات نوآورانه و فناورانه خود قوی‌تر از گذشته پا در عرصه رقابت‌های بین المللی گذاشته و نمایشگاه‌های بین‌المللی با گرایشات علمی و فناوری پل ارتباطی بین بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققین کشورهای گوناگون است که علاوه بر عرضه دستاوردها و انجام مذاکرات تجاری پیرامون آنها، اطلاعات گوناگون در زمینه قیمت‌های رقابتی در سطح جهانی، آخرین استانداردهای کیفی، آخرین پیشرفت‌های صنعتی، دستاوردهای پژوهش علمی و ایده‌های اقتصادی – تکنولوژیکی در این نمایشگاه‌ها مورد تبادل قرار می‌گیرند.
در همین راستا پارک فناوری پردیس از سال ۱۳۹۰ نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس را با حضور شرکت‌های بین‌المللی و با اهداف سرمایه‌گذاری، مشارکت و همکاری بین شرکت‌های فناور و استارتاپ‌های داخلی و بین‌المللی و گفتگو و شبکه‌سازی بین فعالان اکوسیستم نوآوری و فناوری برگزار می‌کند. امسال نیز شاهد برگزاری سیزدهمین دوره نمایشگاه اینوتکس خواهیم بود. در این نمایشگاه علاوه بر معرفی فناوری‌های روز به صنایع بزرگ و متوسط، مشتریان محصولات فناورانه به تولیدکنندگان متصل و سرمایه‌گذاران با فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های فناورانه یا استارتاپ‌ها آشنا می‌شوند.
اینوتکس ۲۰۲۴؛ زیست بوم نوآوری و فناوری زیر یک سقف
به منظور تشریح جزئیات برگزاری اینوتکس ۲۰۲۴ با سجاد عباسی فشمی دبیر نمایشگاه اینوتکس و مدیر اداره کل ترویج و توسعه خوشه‌های نوآوری پارک فناوری پردیس گفت و گو کردیم. او با اشاره به اینکه سیزدهمین نمایشگاه اینوتکس امسال همزمان با اولین رویداد و نمایشگاه صنایع خلاق کشور با عنوان مانوین ۱۸ تا ۲۱ اردبیهشت ماه ۱۴۰۳ در پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود، اظهار کرد: نمایشگاه اینوتکس با شعار زیست بوم نوآوری و فناوری زیر یک سقف در تلاش است بتواند همه تاثیرگذاران کلیدی و بازیگران اصلی حوزه نوآوری و فناوری کشور را از شرکت‌های دانش بنیان تا استارتاپ ها و از شرکت‌های سرمایه گذاری تا پارک‌های علم و فناوری دور هم جمع کند.
۳۰ رویداد علمی و فناورانه در اینوتکس ۲۰۲۴ برگزار می‌شود
دبیر نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ افزود: در این دوره میزبان ۳ گروه هستیم؛ نخست شرکت‌های فناور، استارت اپی و نوپا و شرکت‌های صنعتی بزرگ، گروه دوم سرمایه گذاران و گروه سوم نهادها و سازمان‌ها اعم از نهادهای دولتی و حاکمیتی. اینوتکس صرفاً یک نمایشگاه نیست و نزدیک به ۳۰ رویداد مختلف در کنار اینوتکس برگزار می‌شود. هر ساله سعی می‌کنیم هم به غنای رویدادها و هم به شمولیت آن افزوده شود. امسال برای اولین بار به منظور ایجاد ارتباط بیشتر بین شرکت‌های فناور با دانشگاه‌ها رویدادی با عنوان «ریسرچ پیچ – جشنواره پژوهش‌های کاربردی مساله محور» برگزار می‌شود. در این رویداد مسائل واقعی از شرکت‌های فناور دریافت می‌شود و پژوهشگران جوان در دانشگاه‌ها که پایان نامه تحصیلات تکمیلی و یا طرح پژوهشی شأن مرتبط با آن موضوع است، با یکدیگر مرتبط می‌شوند.
مذاکره صاحبان کسب و کار و شرکتهای نوپا برای جذب سرمایه
فشمی اتصال صنایع به شرکت‌های فناور در راستای رفع نیاز صنایع را یکی دیگر از برنامه‌های جانبی این نمایشگاه عنوان کرد و گفت: «کافه سرمایه اینوتکس» از دیگر رویدادهای این نمایشگاه به شمار می‌رود که در این رویداد کسب‌وکارها هم از طریق اعطای سهام و هم به صورت غیرسهامی (بدهی) می‌توانند تأمین مالی کنند. کافه سرمایه فرصتی برای صاحبان کسب و کار و به ویژه شرکت‌های نوپا جهت جذب منابع مالی و مذاکره با سرمایه‌گذاران و ایجاد شبکه‌های ارتباطی بین اجزا و افراد فعال در این حوزه با برگزاری جلسات B۲B است. شرکت‌کنندگان در این رویداد، با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز و حوزه فعالیت و خدمات خود، به سرمایه‌گذاران متناظر معرفی شده و جلسات ویژه‌ای برای آنها ترتیب داده خواهد شد.

محور اصلی نمایشگاه امسال اقتصاد نوآوری است / حضور ۴۰۰ شرکت فناور و نوآور
وی با اعلام اینکه در اینوتکس ۲۰۲۴ بیش از ۴۰۰ شرکت فناور و مجموعه نوآور حضور دارند، افزود: امسال ظرفیت پذیرش در نمایشگاه حدود ۴۰ درصد افزایش یافت و محوریت اصلی این دوره از نمایشگاه را حوزه «اقتصاد نوآوری» قرار دادیم و لذا همه شرکت‌های حاضر در اینوتکس ۲۰۲۴ مرحله ارزیابی ما را سپری کرده اند.
دبیر نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ با بیان این مطلب که حدود ۳۰ درصد مشارکت کنندگان امسال استارتاپ ها و شرکت‌های نوپای کوچک هستند، خاطرنشان کرد: حدود ۱۵ درصد نیز شرکت‌های سرمایه گذاری و مابقی را پارک‌های علم و فناوری، شتاب دهنده‌ها، مراکز رشد و … تشکیل می‌دهند. در واقع سعی کردیم شعار اکوسیستم زیر یک سقف را با تجمیع مجموعه‌های مؤثر در حوزه نوآوری و فناوری محقق کنیم. امسال در بخش بین الملل با توجه به شرایطی که پیش آمد، غرفه‌ای از کشورهای خارجی نداریم اما رویدادهای بین المللی داریم.
اینوتکس ۲۰۲۴ میزبان ۱۵ شرکت فناور روسیه
فشمی اضافه کرد: به طور مثال روز سوم نمایشگاه اینوتکس میزبان سازمان جهانی تبلیغات هستیم و رویداد ویژه ای با حضور رؤسای انجمن‌های تبلیغات دیجیتال و افراد خبره در این حوزه از کشورهای مختلف از جمله کانادا، هلند، مالزی، ترکیه، روسیه و … برگزار می‌شود. همچنین امسال میزبان یک هیأت تجاری از روسیه هستیم و ۱۵ شرکت فناور روسیه از مرکز تجارت جهانی روسیه از نمایشگاه بازدید خواهند داشت و جلسات متناظر تجاری بین شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های روس برگزار می‌شود. همچنین در بخش بین الملل میزان ۱۵ مجموعه مخترعانه از کشور آفریقای جنوبی نیز هستیم.
۲۱ محصول نوآور در «پاویون پیشگام» رونمایی می‌شود
وی با اشاره به اینکه برخلاف سال‌های گذشته که بیشتر استارتاپ هایی که خدمات نوآورانه داشتند در نمایشگاه حضور داشتند، امسال تمرکز بر ارائه محصولات نوآورانه در اینوتکس ۲۰۲۴ است و بخش عمده‌ای از شرکت‌ها محصول فناورانه و نوآورانه دارند، گفت: در همین ارتباط بخشی تحت عنوان «پاویون پیشگام» را به منظور ارائه جدیدترین محصولات نوآورانه و آخرین تکنولوژی‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناور ایرانی ایجاد کرده ایم و قرار است چندین محصول برای اولین بار رونمایی شوند. در بخش رونمایی، بیش از ۱۰۰ محصول ثبت درخواست شد که بعد از ارزیابی‌ها نهایتاً ۲۱ محصول در حوزه‌های سلامت و پزشکی، برق و انرژی، تجهیزات حوزه کشاورزی، هوش مصنوعی و … در بخش پاویون پیشگام حضور دارند.
دبیر نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ اعلام کرد که در روز اول اینوتکس ۳ محصول با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و چندین محصول دیگر احتمالاً روز آخر نمایشگاه با حضور دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی خواهد شد.
به گزارش سایت احکام، اینوتکس ۲۰۲۴ در سه بخش نمایشگاهی، رویدادهای تجاری و ترویجی و رویدادهای آنلاین برگزار می‌شود که در بخش نمایشگاهی، بازیگرانی که به نحوی در زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور فعال هستند، حضور خواهند داشت که می‌توان به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد، منتورها و مشاوران، مخترعان، پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اشاره کرد. رویدادهای «معرکه»، «کافه سرمایه»، «ریسرچ پیچ»، «استیج اینوتکس»، «برگزاری پاویون منتورها و مشاوران»، «ریورس پیچ»، «نکستیشن»، «هاکا مستر»، «فروم حکمرانی اینوتکس»،نخستین همایش «ادز آپ»، از بخش‌های جانبی اینوتکس ۲۰۲۴ به شمار می‌رود که در ادامه به تفکیک و تفصیل درباره جزئیات این رویدادها توضیح داده شده است.
ایده‌ها و کسب و کارها در رویداد «معرکه» معرفی می‌شوند
امسال برای دومین دوره قرار است رویداد معرکه در سیزدهمین رویداد بین‌المللی اینوتکس برگزار شود. رویدادی که این فرصت را برای تیم‌های استارتاپی ایجاد می‌کند تا ایده یا کسب‌وکار خود را معرفی کنند. تیم محتوایی این رویداد اقدام به تولید محتوای تخصصی برای استارتاپ ها کرده است و طی قراردادی با پلتفرم‌های شتابدهی، آموزش پیش شتابدهی بصورت ویژه در معرکه اضافه می‌شود.
از سوی دیگر مقرر شده است، محتوای معرفی استارتاپ های حاضر در معرکه به صندوق‌های سرمایه گذاری ارائه شود و معرکه پلی بین استارتاپ و سرمایه‌گذاران باشد. ترجمه یا زیرنویس ارائه کسب و کارها در معرکه به زبان انگلیسی و عربی و انتشار آنها در رسانه مجله اقتصاد دیجیتال ایران «آیدیا» یکی دیگر از اقداماتی است که امسال برای اولین بار انجام خواهد شد.

بررسی چالش‌ها و مسائل اکوسیستم نوآوری کشور در رویداد «استیج»
هفتمین رویداد استیج اینوتکس که از معتبرترین کنفرانس‌های استارتاپی کشور است، در اینوتکس ۲۰۲۴ میزبان صدها فعال استارتاپی و علاقه‌مندان حوزه نوآوری خواهد بود. این رویداد با هدف تعامل و گفتگو میان فعالان استارتاپی، علاقمندان به حوزه‌های فناورانه و نوآورانه، نخبگان فناوری، نهادهای ذی‌نفع حاکمیتی، کارآفرینان و صنعتگران نوآور ایجاد شده و سالانه میزبان ده‌ها صاحب‌نظر در حوزه‌های گوناگون استارتاپی است.
استیج امسال علاوه بر بررسی ترندها و فناوری‌های نوظهور پدید آمده در حوزه فناوری کشور، به نقش و رویکرد شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ صنعتی و برنامه‌های نوآوری این شرکت‌ها خواهد پرداخت. موضوعات استیج بیش از هر چیز به مسائل روز اکوسیستم استارتاپی معطوف شده است. مرور مهم‌ترین وقایع اکوسیستم استارتاپی در سالی که گذشت، بررسی و تحلیل وقایع و رویدادهای اکوسیستم نوآوری، بررسی چالش‌ها و مسائل اکوسیستم نوآوری کشور و هوش مصنوعی و آینده از مهمترین برنامه استیج اینوتکس ۲۰۲۴ به شمار می‌رود.
در این رویداد به بررسی مواردی چون، «دیفای از رؤیا تا واقعیت»، «نقش و رویکرد شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ صنعتی در اکوسیستم نوآوری»، «آنچه که باید استارتاپ‌ها از شرکت‌های بزرگ یاد بگیرند» و «نقش و رویکرد دانشگاه در نزدیک ساختن شرکت‌های سنتی با فضای نوآوری و استارتاپی» نیز پرداخته می‌شود.
رفع مسائل کسب و کار و توسعه ایده استارتاپی در پاویون مشاوران
نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ امسال شاهد استقرار پاویون منتورها و مشاوران با حضور بیش از ۴۰ مشاوره و منتور متخصص از سراسر کشور برای کمک به رفع مسائل کسب و کار و توسعه ایده استارتاپی است. امسال همانند دوره گذشته، منتورها در بخشهای اصلی تقسیم بندی شده اند و بر اساس مهارت‌ها و حوزه‌های تخصصی منتورها، جلسات مشاوره برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. برای مثال در حوزه بازاریابی، مخاطبان حوزه‌های مختلف ارائه شده در حوزه بازاریابی را رصد کرده و متناسب با نیازشان مشاور مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و درخواست رزرو وقت مشاوره خود را ارسال می‌کنند تا در روزهای نمایشگاه براساس اطلاع‌رسانی که انجام می‌شود، با منتور منتخب خود گفتگو کنند.
در این دوره از برگزاری پاویون منتورها و مشاوران، در ۱۸ حوزه تخصصی مدل و توسعه کسب و کار، فنی و برنامه نویسی، اینترنت اشیا، سلامت، منابع انسانی، ارزش گذاری و سرمایه گذاری، فین تک و اینشورتک، فناوری‌های همگرا، روابط عمومی، بازاریابی، فناوری بلاکچین، تیم سازی، رهبری، استراتژی، مدیریت محصول، رابط کاربری، تجربه کاربری، هوش مصنوعی، حقوقی، مجوزها، صادرات، طراحی صنعتی و برندینگ به مخاطبان مشاوره ارائه خواهد شد.
حل چالش‌ها و نیازهای صنایع به کمک فناوران داخلی در «ریورس پیچ»
همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس، ۴ رویداد تخصصی ریورس پیچ در حوزه‌های هوشمندسازی صنعت گلخانه، صنعت فولاد، شبکه سازی هدف‌گرا و صنایع شیمیایی برگزار می‌شود. در این رویداد از یک طرف صنعت‌گران و شرکت‌های مختلف چالش‌ها و نیازمندی‌های خود را مطرح می‌کنند و از طرف دیگر شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و کسانی که توانایی حل این نیازها را دارند، راه‌حل‌های خود را متناسب با نیاز مطرح شده ارائه خواهند داد.
بررسی آینده بازارها در «ایستگاه آینده»
رویداد نکستیشن با حضور بیش از ۱۰۰ تن از فعالان حوزه نوآوری و فناوری به آینده بازارها و صنعت‌هایی چون لندتک، لجستیک، هوش مصنوعی، خرده‌فروشی و بلاکچین می‌پردازد و نقش متغیرهایی چون نسل زد و برند کارفرمایی در این آینده می‌پردازد.
پنل‌هایی چون «شرکت‌های بزرگ و آینده اکوسیستم»، «آماده‌شدن شرکت‌ها برای تحولات ۵ سال آینده»، «بازاریابی و مخاطب‌شناسی»، «ترندشناسی فناوری» و «لجستیک و آینده آن» از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که با حضور مهمانان و سخنرانان شناخته‌شده و مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ اقتصاد کشور روی استیج نکستیشن برگزار خواهد شد. در روز دوم نکستیشن مدیران میانی و ارشد و تصمیم‌گیرندگان کسب‌وکارهای نوآور و استارتاپی درباره همکاری با صنایع بزرگ در آینده نزدیک، تحولات صنایع مادر همچون غذا، دارو، معدن و حمل‌ونقل و خرده‌فروشی و نقش اکوسیستم استارتاپی در این تحولات به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
آماده‌سازی نسل زد برای ورود به دنیای نوآوری بررسی می‌شود
بررسی نقش شرکت‌های مشاوره و تحلیل‌گران کسب‌وکار در آینده اکوسیستم نوآوری، پرورش و آماده‌سازی نسل زد برای ورود به دنیای کسب‌وکارهای نوآور، بازخوانی نقش وی‌سی‌ها در اکوسیستم نوآوری و سناریوهای آینده صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران و بررسی کارنامه شرکت‌های بزرگ در اکوسیستم استارتاپی و آینده پیش‌روی آن‌ها در پیوند با مفهوم نوآوری موضوعاتی هستند که در پنل‌های روز سوم استیج نکستیشن به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

«هاکا مستر» دروازه‌ای برای ورود به دنیای نوآوری و خلق ایده
رویداد چهار روزه هاکا مستر نیز با ارائه ۸ کارگاه آموزشی و ۴ پنل تخصصی برای آشنایی شرکت کنندگان با مفاهیم کلیدی و ابزارهای پیشرفته برای تبدیل ایده به واقعیت در زمانی کوتاه برگزار می‌شود. آشنایی با مهمترین روش‌های توسعه سریع برنامه‌نویسی سرور، پنل انتقال دانش و تجربه مدیران، فرصت‌ها و قواعد جذب سرمایه، هنر ارائه به داور و سرمایه‌گذاران، پنل انتقال تجربه مدیران نوآوری صنایع و سرمایه‌گذاران هم از دیگر برنامه‌های این رویداد است.
در یکی از این کارگاه‌ها مخاطبان با تکنیک‌های جذب مشتری آشنا خواهند شد و یاد می‌گیرند که چگونه با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوین، مشتریان را به ایده‌تان جذب کنید و ریسک استارتاپ خود را کاهش دهید. شرکت‌کنندگان در این برنامه مهارت استفاده از ابزارهای نوآورانه را در تبدیل ایده‌های خود به واقعیت در زمانی کوتاه آموخته و به انتقال دانش و تجربه با یکدیگر می‌پردازند.
پارامترهای تأثیرگذار بر آینده تنظیم‌گری در «فروم حکمرانی» بررسی می‌شود
فروم حکمرانی اینوتکس ۲۰۲۴ با حضور بیش از ۳۰ نماینده از بخش خصوصی و دولتی برگزار می‌شود. قرار است در این رویداد به موضوعات فناوری و نوآوری از زاویه دید حکمرانی پرداخته و روندهای جهانی به روز این حوزه بررسی شود.
تنظیم‌گری، حقوق رقابت در حوزه‌های نوآورانه، نقش فناوری در حکمرانی و… نیز از مباحثی هستند که نمایندگان بخش دولتی و خصوصی در فروم حکمرانی از آن صحبت می‌کنند.در پنل‌های تخصصی این رویداد موضوعات «رسانه قدرتمند و نقش آن در تنظیم‌گری»، «بازخوانی تجربه اپل»، «تنظیم‌گری و قانون‌گذاری اکوسیستم‌های نوآوری»، «چرا نوآوران باید مسئولیت بپذیرد؟»، «نوآوری در خاورمیانه و اهم چالش‌های فعلی حکمرانی در فضای اقتصاد دیجیتال»، «رکن چهارم یا کتک‌خور از همه‌طرف» که موضوع آن نقش رسانه در تنظیم‌گری است، «دبی چطور نوآوری را به پیش می‌برد؟» مورد بررسی قرار می‌گیرد.
«تقلب، سایبربولی، کلاه‌برداری‌های دیجیتال با حضور شناخته شده‌ترین پلتفرم‌های ایرانی»، «دولت‌ها و نوآوری در ایران»، «کارزارهای نوآورانه و آی‌سی‌تی‌استارتاپ، نوآفرین» و «یک سیاهه بلند» از دیگر پنل‌های تخصصی است که در این رویداد می‌توان به آن اشاره کرد.
«ادز آپ» به بررسی چالش‌های تبلیغات دیجیتال در ایران می‌پردازد
همایش ادز آپ نیز ۲۱ اردیبهشت ماه با ارائه چهار پنل تخصصی با حضور بیش از ۲۰ نفر از فعالان تبلیغات دیجیتال برگزار می‌شود و هر کدام به یکی از چالش‌ها و موضوعات روز این صنعت می‌پردازند. وضعیت تبلیغات دیجیتال در ایران، بررسی نقش گوگل در تبلیغات دیجیتال و تأثیر تحریم‌ها بر این حوزه، مساله تقلب در تبلیغات از پنل‌های تخصصی این رویداد به شمار می‌رود. امیدوارم از خبر اکوسیستم فناوری کشور زیر سقف «اینوتکس ۲۰۲۴» راضی بوده باشید.

اکوسیستم فناوری کشور زیر سقف «اینوتکس ۲۰۲۴»  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۵-۰۶ ۰۲:۳۶:۳۱