اولویت‌ وزارت بهداشت تا پایان دولت سیزدهم/ تکمیل نظام
شبکه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اولویت‌ وزارت بهداشت تا پایان دولت سیزدهم/ تکمیل نظام
شبکه
به گزارش سوالات شرعی و احکام، سید محمد پورحسینی، در جلسه دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با رویکرد پویش ملی سلامت، ضمن تاکید بر نقش مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت در افزایش شاخص‌های بهداشتی و سلامتی کشور، گفت: مشارکت‌های بین بخشی و مشارکت‌های مردمی در مقوله سلامت از تأثیر به سزایی برخوردار است که اوج آن را در دوران کرونا و واکسیناسیون همگانی مشاهده کردیم.
وی افزود: در اجرای پویش ملی سلامت نیز باید همین گونه باشد، یعنی مشارکت‌های بین بخشی تقویت شده و مردم نیز پای کار بیایند تا از اجرای این طرح نیز نتایج مطلوبی حاصل شود.
پورحسینی با اشاره به اجرای سند امنیت غذا و تغذیه، خاطرنشان کرد: غذا و امنیت غذایی، موضوعی بسیار مهم و حیاتی محسوب می‌شود. زیرا در آینده با رشد جمعیت، مبحث غذا از لحاظ کمّی و کیفی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل حوزه وزارتی با تاکید بر تقدم و تقویت بهداشت و پیشگیری، گفت: محوری ترین برنامه وزارت بهداشت در حوزه بهداشت، برنامه سلامت خانواده است.
وی افزود: پویش ملی سلامت و غربالگری دیابت و پرفشاری خون در راستای پیشگیری محوری و برنامه ملی سلامت خانواده است.
پورحسینی با بیان اینکه دولت سیزدهم در اوج همه گیری کرونا کار خود را آغاز کرد، گفت: اکنون که کرونا کنترل شده، وقت آن رسیده بیش از پیش به مقوله پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر بپردازیم.
وی گفت: درست است که درمان نیاز روزمره و حیاتی مردم است و در این زمینه و در جهت دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت، ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در مناطق کمتر برخوردار کشور در دستور کار قرار دادیم، اما نباید فرموش کنیم که همواره “بهداشت بر درمان مقدم است”.
مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل حوزه وزارتی گفت: موضوع پیشگیری و بهداشت از محورهای اساسی برنامه‌ای بود که وزیر بهداشت به مجلس ارائه داد و در این زمینه کار کارشناسی صورت گرفت و بیش از یکسال جلسات متعدد برگزار شد و موضوع سلامت خانواده در دستور کار معاونت بهداشت قرار گرفت و جمع بندی اینگونه شد که چنانچه بخواهیم موضوع پیشگیری را در دستور کار قرار دهیم، باید فراتر از برنامه پزشکی خانواده برویم.
وی با بیان اینکه خانواده، بنیادی‌ترین واحد اجتماعی است، افزود: اصلاح سبک زندگی و یا تغذیه از درون خانواده آغاز می‌شود و به سطح جامعه می‌رسد. بنابراین نیاز بود یک نظام جامع خدمات رسانی برای خانواده و سلامت خانواده در نظر می‌گرفتیم؛ برنامه سلامت خانواده در این زمینه طراحی شد و در شهرهای با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر، از اردیبهشت ۱۴۰۲ به صورت پایلوت آغاز شد.
پورحسینی عنوان کرد: در حال حاضر ۴ هزار پروژه بهداشتی از لحاظ ساخت و ساز، زیرساخت‌ها و نوسازی، در دستور کار داریم و ۲ هزار پروژه نیز به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه تاکنون ۲۰ میلیون نفر در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر تحت پوشش نظام شبکه قرار دارند، گفت: امیدواریم تا پایان سال بر جمعیت تحت پوشش نظام شبکه افزوده شده و تا پایان دولت، تمام جمعیت شهری تحت پوشش این برنامه قرار گیرند.
مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل حوزه وزارتی خاطرنشان کرد: برنامه سلامت خانواده، مقدمه سلامت الکترونیک افراد است. تاکنون پرونده جامعی از سلامت مردم نداشتیم و این پرونده، این امکان را فراهم می‌کند که به تمام اطلاعات سلامتی افراد دسترسی پیدا کنیم و بتوانیم برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم. امیدوارم از خبر اولویت‌ وزارت بهداشت تا پایان دولت سیزدهم/ تکمیل نظام
شبکه
راضی بوده باشید.

اولویت‌ وزارت بهداشت تا پایان دولت سیزدهم/ تکمیل نظام
شبکه  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۷ ۰۲:۳۸:۴۱