اولویت ما خروج افراد از مناطق زلزله زده است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اولویت ما خروج افراد از مناطق زلزله زده است به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، همزمان با ادامه امدادرسانی و عملیات و نجات در مناطق آسیب دیده در زلزله مراکش، وزیر دادگستری این کشور گفت: اولویت ما این است که سریعاً گرفتاران را خارج کنیم و سپس به آسیب دیدگان کمک کنیم.
همچنین معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد که از مناطق زلزله زده بازدید می‌کرد، گفت: «نیاز به تیم‌های جستجو و نجات و تیم‌های پزشکی وجود دارد.»
این مقام سازمان ملل متحد افزود: یک تیم سازمان ملل وارد مراکش شده است و در حال کار برای هماهنگی تلاش‌های امدادی است. وظیفه اصلی در حال حاضر فراهم کردن تیم‌های امدادی برای نجات افراد گرفتار در زلزله مراکش است.
از سوی دیگر، سخنگوی دولت مراکش اظهار داشت که تلاش‌هایی برای دسترسی به تعدادی مکان دورافتاده در استان‌های الحوض و طرودانت وجود دارد.
همچنین روز گذشته وزارت کشور مراکش جدیدترین آمار تلفات زلزله شدید این کشور را اعلام کرد و از جان‌باختن ۲۱۲۲ نفر و زخمی‌شدن ۲۴۲۱ تن دیگر خبر داد.
وزیر بهداشت مراکش نیز در گفتگو با الجزیره گفت: تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط از نخستین لحظات زلزله تلاش‌های خود برای نجات هم‌وطنان را آغاز کردند.
وی در ادامه با اشاره به همراهی مردم مراکش با هم‌وطنان آسیب‌دیده خود افزود: شمار زیادی از شهروندان مراکشی برای نجات آسیب‌دیدگان این حادثه نسبت به اهدای خون اقدام کرده‌اند.
از سوی دیگر نیروهای مسلح مراکش نیز اعلام کرد که نیروها و تجهیزات بسیاری را برای پشتیبانی از عملیات امداد و نجات و خروج اجساد از زیر آوار به منطقه «امزمیز» واقع در استان «الحوز» ارسال کرده است.
خبر دیگر آنکه وزارت خارجه الجزایر نیز از تهیه طرحی اضطراری برای کمک‌رسانی به زلزله زدگان مراکش خبر داد که برای اجرایی‌شدن نیاز به موافقت مقامات مراکش دارد.
الجزایر روز گذشته نیز از بازگشایی حریم هوایی خود به روی هواپیماهای مراکشی در راستای امدادرسانی سریع به زلزله زدگان در این کشور خبر داده بود.
طی سال‌های اخیر روابط میان الجزایر و مراکش به دلیل تنش‌های ناشی از موضوع صحرای غربی و جبهه پولیساریو دچار تنش‌های جدی شد، اما زمین‌لرزه شدید ۷ ریشتری در مراکش موجب شد تا الجزایر در راستای کمک‌های بشردوستانه به مردم مراکش در این موضوع بازنگری کند.
گفتنی است پیش‌تر سازمان زمین‌شناسی مراکش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ساعت ۱۱ شامگاه جمعه زمین لرزه‌ای ۷ ریشتری نقاط مختلف این کشور را لرزانده است. سازمان بهداشت جهانی از آسیب‌دیدن دست‌کم ۳۰۰ هزار مراکشی در پی وقوع این زلزله شدید خبر داد. تصاویر منتشر شده از مراکش نیز از این مساله حکایت دارد که آوار ساختمان‌های قدیمی که با معماری سنتی در این کشور بنا شده‌اند و عمر بالایی نیز دارند، امدادرسانی به زلزله زدگان را دشوارتر کرده است. امیدوارم از خبر اولویت ما خروج افراد از مناطق زلزله زده است راضی بوده باشید.

اولویت ما خروج افراد از مناطق زلزله زده است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۱۱ ۰۲:۳۷:۱۵