افزایش ۱/۵ برابری عرضه گاز روسیه به چین باوجود جنگ
اوکراین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر افزایش ۱/۵ برابری عرضه گاز روسیه به چین باوجود جنگ
اوکراین
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، شرکت روسی گازپروم در سال جاری عرضه گاز به چین را ۱.۵ برابر افزایش می‌دهد.
به گفته «آلکسی میلر»، مدیرعامل شرکت گاز پروم، مقادیر گاز روسیه که به چین تحویل داده خواهد شد، فراتر از تعهدات قراردادی روسیه است. الکسی میلر، مدیرعامل این شرکت به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت، غول گازی روسیه، گازپروم، تحویل گاز طبیعی خود به چین را در سال جاری ۱.۵ برابر افزایش خواهد داد.
وی گفت: «امسال صادرات گاز طبیعی به چین ۱.۵ برابر سال ۲۰۲۲ خواهد بود. عرضه گاز ما به چین تا سال ۲۰۲۵ حدود ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز برآورد شده است.»
رئیس گازپروم گفت: «۲۳ دسامبر رکورد بالای عرضه روزانه گاز به چین را ثبت کرد. بیشترین حجم روزانه تحویل گاز به چین در حال حاضر انجام می‌شود. این حجم از تعهدات قراردادی ما فراتر است.»
علی‌رغم جنگ اوکراین و اعمال تحریم‌های غرب، اداره گمرک چین هفته گذشته اعلام کرده بود که حجم تجارت بین روسیه و چین در نیمه اول امسال با رشد ۳۶.۵ درصدی به ۱۳۴.۱۰۴ میلیارد دلار رسیده است.
در این بازه زمانی، یعنی از ماه ژانویه تا جولای، واردات چین از روسیه ۶۲.۵۴۵ میلیارد دلار بوده که ۷۳.۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است.
از سوی دیگر صادرات روسیه به چین با ۲۴.۸ درصد افزایش به رقم ۳۹.۴۶۲ میلیارد دلار رسید. تنها در ماه آوریل، تجارت بین دو کشور به ۱۹.۲۲۸ میلیارد دلار رسید که از این میان، ارزش صادرات روسیه به چین، ۹.۶۰۶ میلیارد دلار و ارزش صادرات چین به روسیه، ۹.۶۲۱ میلیارد دلار بوده است.
همچنین میخائیل میشستین، نخست وزیر روسیه، اعلام کرده است که تقریباً تمام مبادلات تجاری بین مسکو و پکن به روبل یا یوان انجام می‌شود و استفاده از ارزهای غربی از جمله دلار در تعاملات تجاری دوجانبه به طور کامل کنار گذاشته شده است.
میشستین این اظهارات را در دیدار با لی کیانگ، همتای چینی خود، در هفته گذشته مطرح کرد و گفت ما به گسترش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری خود ادامه خواهیم داد.
وی که برای یک سفر دو روزه راهی پکن شده بود، تاکید کرد اگر در سال ۲۰۲۰ سهم ارزهای ملی از مبادلات تجاری دوجانبه تنها ۲۰ درصد بود، حالا ما توانسته‌ایم استفاده از ارزهای کشورهای ثالث در مبادلات تجاری دوجانبه خود را به طور کامل کنار بگذاریم.
وی با اشاره به تقویت مناسبات تجاری بین دو کشور گفت در ماه می در شانگهای چین یک مجمع اقتصادی برگزار شد که توانست ۱۵۰۰ شرکت از دو کشور را جذب کنند.
نخست وزیر روسیه همچنین تاکید کرد ما در حال ایجاد یک فضای راحت برای فعالیت شرکت‌های تجاری در بازارهای چین و روسیه هستیم.
نخست وزیر چین هم در این باره گفت که همکاری‌های مسکو و پکن رو به افزایش است و با توجه به افزایش تنش‌ها در سطح بین الملل اهمیت چین روز به روز بیشتر می‌شود. امیدوارم از خبر افزایش ۱/۵ برابری عرضه گاز روسیه به چین باوجود جنگ
اوکراین
راضی بوده باشید.

افزایش ۱/۵ برابری عرضه گاز روسیه به چین باوجود جنگ
اوکراین  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۷ ۰۲:۳۸:۱۲