اعتراضات فرانسه/استقرار ۴۵هزار نیروی سرکوب و بازداشت ۴۷۱
معترض

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اعتراضات فرانسه/استقرار ۴۵هزار نیروی سرکوب و بازداشت ۴۷۱
معترض
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، «جرالد دارونین»، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که بیش از ۴۵ هزار افسر پلیس، از جمله واحدهای ویژه نظامی در مبارزه با شورش‌ها در فرانسه شرکت دارند.
دارونین روز جمعه به تلویزیون TF۱ گفت که بیش از ۳۰۰ افسر پلیس و ژاندارم در سه روز اول ناآرامی‌ها در فرانسه زخمی شدند.
وزیر کشور فرانسه گفت: جمعه شب بیش از ۴۵ هزار افسر پلیس و ژاندارم در سراسر فرانسه بسیج شدند و نفربرهای زرهی در منطقه پاریس مستقر شدند.
وزیر کشور فرانسه همچنین گزارش داد که از زمان آغاز ناآرامی‌ها در روز جمعه، ۴۷۱ نفر در این کشور در جریان اعتراضات بازداشت شده‌اند.
فرانس اینفو روز شنبه به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد که «الیزابت بورن»، نخست وزیر فرانسه از همه وزرای کابینه خواسته است به پاریس بازگردند و در بحبوحه ناآرامی‌های جاری در این کشور در آنجا بمانند.
روز جمعه پس از کشته شدن یک نوجوان ۱۷ ساله توسط پلیس در فرانسه، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت فرانسه خواست که «به طور جدی به مشکلات عمیق نژادپرستی و تبعیض در اجرای قانون رسیدگی کند.»
اعتراضات در فرانسه در چهارمین شب پیاپی با شدت بیشتری به نسبت شب‌های گذشته دنبال شد. در همین ارتباط نیز به نظر می‌رسد که شهر مارسی در جنوب فرانسه کانون اعتراضات شب گذشته بوده است و به همین دلیل با افزایش و گسترش اعتراضات، شهردار مارسی از مقامات فرانسوی خواست تا نیروهای بیشتری را به این شهر اعزام کنند.
رویترز نیز به نقل از پلیس فرانسه اعلام کرد که معترضان یک فروشگاه اسلحه در مرکز مارسی را غارت کردند و سلاح‌های آن را همگی دزدیدند.
رسانه‌های فرانسوی نیز سرقت از انبار اسلحه در خیابان دوپن، مارسی راتایید کردند.
همچنین از شهر مارسی خبر می‌رسد که ده‌ها نفر از معترضان شب گذشته از سوی نیروهای پلیس بازداشت شده‌اند، اگرچه آماری از معترضان آسیب دیده هنوز منتشر نشده است. براساس گزارش الجزیره، دو پلیس در جریان درگیری در مارسی زخمی شدند و بیش از ۸۰ نفر دستگیر شدند.
برخی منابع نیز خبر داده‌اند که درگیری‌ها به ویژه در شهر مارسی تا آنجا شدت یافته که خبرنگاران از ترس خشونت مجبور به ترک منطقه شده‌اند.
همچنین معترضان ده‌ها خودرو را در شهر آنژه در غرب فرانسه به آتش کشیدند.
همزمان با اعتراضات نیز، تیراندازی در محله لادوچر در بخش شمالی شهر لئون فرانسه رخ داد و نیروهای مداخله سریع به سمت محل تیراندازی اعزام شدند.
این در حالی است که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه اعلام کرد که وضعیت فعلی در فرانسه غیرقابل قبول شده است.
رئیس جمهور فرانسه گفت که اعتراضات توأم با خشونت غیرقابل توجیه است و دولت پاریس تدابیر بیشتری در رابطه با اعتراضات در پیش خواهد گرفت.
ماکرون هشدار داد که دولت وی با هرکسی که به مؤسسات دولتی حمله یا آنها را غارت کند قاطعانه برخورد خواهد کرد. بنا به گفته رئیس‌جمهور فرانسه تصمیماتی در رابطه با لغو بسیاری از فعالیت‌ها در برخی مناطق به منظور محافظت از شهروندان فرانسه اتخاذ شده است.
رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که اقداماتی به منظور حذف محتوای تحریک‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی انجام خواهد شد. ماکرون یادآور شد که شبکه‌های اجتماعی در حوادث و آشوب‌های اخیر این کشور نقش داشته‌اند.
ماکرون تاکید کرد که دولت وی با هدف کنترل شورش‌ها، نیروهای امنیتی بیشتری را مستقر می‌کند.
اعتراضات فرانسه در واکنش به قتل یک راننده ۱۷ ساله مرسدس بنز توسط یک افسر پلیس در روز ۲۷ ژوئن در شهر نانت آغاز شد. پس از این رخداد اعتراضات مردمی به سایر شهرهای بزرگ مانند تولوز، لئون، مارسی و استراسبورگ گسترش یافت.
طی این اعتراضات تاکنون ده‌ها ماشین پلیس در آتش سوخته شده، مؤسسات و ساختمان‌های ادارات به آتش کشیده شدند و مؤسسات آموزشی نیز آسیب دیدند.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی ضمن اشاره به توسعه دامنه اعتراضات مردم فرانسه علیه پلیس این کشور، گزارش داد: در حالی که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تلاش کرد تا ناآرامی‌ها پس از تیراندازی مرگبار پلیس به یک نوجوان را مهار کند اعتراضات در شهرهای بزرگ این کشور به سومین شب کشیده شد.
در همین راستا چهل هزار نیروی پلیس در سراسر فرانسه برای مقابله با اعتراضات مستقر شده‌اند تا هر گونه اعتراض را سرکوب نمایند.
اعتراضات در برخی شهرهای فرانسه تا جایی گسترش پیدا کرده که در این شهرها مقررات منع رفت و آمد برقرار شده است. امیدوارم از خبر اعتراضات فرانسه/استقرار ۴۵هزار نیروی سرکوب و بازداشت ۴۷۱
معترض
راضی بوده باشید.

اعتراضات فرانسه/استقرار ۴۵هزار نیروی سرکوب و بازداشت ۴۷۱
معترض  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۱ ۰۲:۳۶:۴۷