اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده/تکذیب مالیات ۲۵درصدی
بر طلا

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده/تکذیب مالیات ۲۵درصدی
بر طلا
رضا نجف زاده در گفتگو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: تاکنون هیچ مالیات جدید یا افزایش نرخی در حوزه مالیات ستانی از صنف طلا وضع نشده و اخذ مالیات ۲۵ درصد از طلا کذب است.
وی با اشاره به معافیت مالیات بر ارزش افزوده در اصل طلا، جواهر و پلاتین بکار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات یاد شده عنوان کرد: تنها اجرت ساخت و سود فروشنده که سهم کوچکی از مبلغ پرداختی بابت خرید است مشمول ارزش افزوده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با تأکید بر اینکه هیچ مالیات جدیدی بر خریدار طلا وضع نشده است، افزود: اصل طلا هم از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده حتی از نظر سازمان امور مالیاتی کشور ثبت کد ملی خریدار هنگام خرید طلا الزامی نیست.
نجف زاده یادآور شد: بنابراین هیچ نرخ جدید و یا پایه جدید مالیاتی برای طلافروشان وجود ندارد، تنها تکلیفی که از قبل برای آنها درنظر گرفته شده این است که طلافروشان مصنوعات طلا و پلاتین مکلف هستند که از اول دی ۱۴۰۲ به سامانه مؤدیان مالیاتی متصل شوند و صورتحساب‌های خرید و فروش طلا و جواهر را در این سامانه بارگذاری کنند که این اقدام نیز در راستای الزام قانون تسهیل کسب و کارها است.
وی ادامه داد: همچنین تمام کسانی که تا پایان شهریورماه درآمد بالای ۱۸ میلیارد تومان داشتند، از اول دی ماه ملزم هستند که برای ثبت عملکرد فصل پاییز خود، صورتحساب‌های مالیاتی خود را در سامانه مؤدیان ثبت کنند.
مدیرکل امور مالیاتی استان یزد گفت: با این اوصاف افرای که درآمدشان بعداً از ۱۸ میلیارد تومان تجاوز کند (بعد از پایان زمستان امسال) مکلف هستند که از اول تیرماه ۱۴۰۳ صورتحساب‌های خود را در سامانه مؤدیان ثبت کنند.
نجف‌زاده تصریح کرد: طلافروشان مانند گذشته مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از محل اجرت و کارمزد طلا هستند که حکم جدیدی نبوده و تنها از ابتدای دی ماه براساس قانون موظف هستند صورتحساب‌های خود را در سامانه مؤدیان بارگذاری کنند. امیدوارم از خبر اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده/تکذیب مالیات ۲۵درصدی
بر طلا
راضی بوده باشید.

اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده/تکذیب مالیات ۲۵درصدی
بر طلا  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۷ ۰۲:۴۲:۲۶