استعلام برای سند رهنی ممنوع است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر استعلام برای سند رهنی ممنوع است احمد ازغ در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲۴ دفترخانه زیر نظر کانون سردفترداران و دفتریاران کردستان فعالیت دارند که ۴۰ مورد آن مربوط به سنندج است.
وی افزود: تمامی دفاتر اسناد رسمی ملزم به نصب دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا و تصویر شده اند و در صورت تخطی از قانون تخلف انتظامی آنان به اداره ثبت گزارش داده می‌شود.
ازغ خاطرنشان کرد: شیوه کنونی تنظیم اسناد خودرو خلاف قانون مجلس است و باید این مهم در دفترخانه‌ها انجام شود.
وی افزود: ۷۰ درصد درآمد سردفترداران از محل تنظیم سند خودرو بود که حذف شد.
ازغ اعلام کرد: طبق ماده ۲۹ مصوبه مجلس، این کار باید توسط دفاتر اسناد رسمی انجام شود، ضمن اینکه حق الثبت دفاتر اسناد رسمی از یک درصد به نیم درصد کاهش یافته است.
ممنوعیت تنظیم سند مسکن ملی در دفترخانه‌ها
وی در ادامه بر ممنوعیت تنظیم سند مسکن ملی در دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد و گفت: در این رابطه سه مورد تخلف در سنندج شناسایی و در دادگاه در حال بررسی است.
ازغ اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی از چند جهت بازرسی می‌شوند و در صورت تخلف از سه ماه تا یکسال از کار منفصل خواهند شد، ضمن اینکه سال گذشته پنج سردفتر در استان به دلیل تخلف برای مدت معین از کار منفصل شدند.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کردستان افزود: بزودی سامانه‌ای ایجاد می‌شود که بر اساس آن کل کارهای مربوط به تنظیم سند در دفاتر به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و متقاضی فقط برای امضا به دفترخانه مراجعه م ی‌کند. امیدوارم از خبر استعلام برای سند رهنی ممنوع است راضی بوده باشید.

استعلام برای سند رهنی ممنوع است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۰ ۰۲:۴۰:۰۱