استرالیا مانع ساخت سفارت جدید روسیه شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر استرالیا مانع ساخت سفارت جدید روسیه شد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل ازآسوشیتدپرس، مجلس نمایندگان استرالیا روز پنجشنبه قانونی را تصویب کرد تا از ساخت سفارت جدید روسیه در نزدیکی پارلمان به دلایل امنیتی جلوگیری کند. تصویب این قانون همزمان با افزایش تنش‌ها بین مسکو و کانبرا در جریان جنگ اوکراین صورت می‌گیرد.
«آنتونی آلبانیز»، نخست وزیر استرالیا در این ارتباط گفت که این قانون مجوز ساخت سفارت جدید روسیه در مکان موردنظرش در نزدیکی پارلمان را لغو می‌کند.
آلبانیز به خبرنگاران گفت: «دولت توصیه‌های امنیتی بسیار روشنی را در مورد خطری که حضور جدید سفارت روسیه در نزدیکی پارلمان ایجاد می‌کند، دریافت کرده است. ما به سرعت اقدام می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که سفارت روسیه در نزدیکی پارلمان مستقر نمی‌شود.
آلبانیز گفت که دولت استرالیا تهاجم غیرقانونی و غیراخلاقی روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند و از فضای ضد روسی در جامعه استرالیا آگاه است.
استرالیا یکی از بیشترین سخت افزارهای نظامی، آموزش و کمک به اوکراین را در میان کشورهای خارج از ناتو داشته است و از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کرده است.
آلبانیز در پاسخ به این سوال که آیا نگرانی‌های امنیتی در مورد سفارت چین هم وجود دارد یا خیر، ً پاسخی نداد.
نخست وزیر استرالیا گفت: «ما به طور خاص با این موضوعات دیپلماتیک سروکار داریم و مخالفت‌های فعلی درباره سفارت جدید روسیه بر اساس توصیه‌های بسیار خاص و همچنین در مورد ماهیت ساخت و ساز پیشنهاد شده در مورد مکان جدید است.»
سفارت روسیه هنوز به درخواست خبرنگاران برای اظهار نظر پاسخ نداده است.
پس از اینکه روسیه در ماه گذشته در دادگاه فدرال برای ساخت سفارت در مکان جدید پیروز شد، دولت تصمیم گرفت با تصویب قانونی مانع اقدام روسیه شود.
روسیه در حال حاضر سفارت سابق اتحاد جماهیر شوروی در حومه منطقه گریفیث کانبرا، دورتر از مجلس پارلمان را در اختیار دارد.
آلبانیز گفت سفارت روسیه در کانبرا و سفارت استرالیا در مسکو در محل کنونی باقی خواهند ماند.
از زمان آغاز جنگ اوکراین، تنش‌ها میان استرالیا و روسیه اوج گرفته است و سال گذشته نیز استرالیا در اقدامی خصمانه و به بهانه تحولات اوکراین، تعدادی از شهروندان و مقامات روسیه را تحریم کرده بود. پس از این اقدام استرالیا، وزارت امور خارجه روسیه در اقدامی متقابل ۱۲۱ نفر از اتباع استرالیا را به فهرست تحریم‌های خود علیه مقامات این کشور اضافه کرد. در بیانیه صادره از سوی وزارت امور خارجه روسیه در این خصوص آمده بود که این تصمیم به تلافی تحریم‌های استرالیا علیه شهروندان روس و خانواده‌های آنها اتخاذ شده است.
در میان تحریم شدگان، مقامات نظامی و فرماندهان نیروی دریایی استرالیا، تعدادی از تجار و متخصصان نیز وجود دارند. بیانیه مذکور اضافه می‌کند: در این فهرست همچنین اشخاصی از جمله مقامات امنیتی، تجار، کارشناسان و روزنامه نگارانی که در مقالات خود روسیه هراسی را ترویج می‌کنند هم دیده می‌شوند. بر اساس تحریم‌های وضع شده از سوی روسیه، این افراد دیگر نمی‌توانند وارد خاک مسکو شوند. امیدوارم از خبر استرالیا مانع ساخت سفارت جدید روسیه شد راضی بوده باشید.

استرالیا مانع ساخت سفارت جدید روسیه شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۱۵ ۰۲:۳۸:۱۹