از ثبت ملی فالوده تا اتفاقات کاخ گلستان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر از ثبت ملی فالوده تا اتفاقات کاخ گلستان سوالات شرعی و احکام _ گروه جامعه؛ خبرهای این هفته متنوع بود. از گردشگری گرفته تا میراث ناملموس و اخباری درباره مرمت بناهای تاریخی و همایش‌هایی که قرار است برگزار شود. از حوزه گردشگری در این هفته خبر رسید که اعضای هیأت مدیره شرکت هلدینگ گردشگری روسیه با حضور در محل معاونت گردشگری و دیدار با علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت، ضمن معرفی ظرفیت‌های متنوع هلدینگ مورد نظر در بخش اقامتگاه‌های متنوع، پیست اسکی، پارک‌های موضوعی و غیره نسبت به افزایش تعاملات گردشگری دو سویه و نیز کسب آگاهی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ایران اعلام آمادگی کردند.
با توجه به اینکه هلدینگ مورد نظر در شهر سوچی کشور روسیه واقع و فعال است و این شهر گردشگرپذیر به عنوان بزرگترین شهر اروپا به دلیل ویژگی‌های بکر طبیعی، تاریخی و فرهنگی از دیرباز مورد استقبال گردشگران بین‌المللی و همچنین ایرانیان بوده است، از این رو آشنایی با توانمندی‌های گردشگری دو طرف و راهکارهای تقویت ارتباط بخش خصوصی و فعالین این حوزه در دستور کار قرار گرفت.
مطرح شدن موضوع شرایط و قیمت بالای خدمات گردشگری در شهر سوچی به ویژه برای گردشگران ایرانی، تمرکز بر موضوع توسعه تم پارک‌ها در ایران با سرمایه‌گذاری شرکت مورد نظر، پیشنهاد بازدید از جنوب کشور نظر به نوع آب و هوای ویژه، فراهم بودن امکان تفریحات و ورزش‌های متنوع در کشور به ویژه اسکی با هدف فعال شدن فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین ایجاد و تقویت خطوط هوایی دوسویه میان ایران و شهر سوچی از جمله سرفصل‌های گفتگو در این نشست بوده است.
آماده سازی آئینه‌های تالار برلیان
اتفاقات این هفته کاخ گلستان هم کم نبود. از این کاخ خبر رسید که این روزها تالار پر از نور و پرتلالو برلیان کاخ به روی بازدیدکنندگان بسته است چون تیمی از متخصصان، در حال مرمت آئینه کاری‌های تالار هستند. ویژگی منحصر به فرد آئینه کاری‌ها این است که اگر در خیلی از جاها آئینه روی گچ کار می‌شده، در این تالار برعکس بوده و گچ روی آئینه قرار گرفته است.
این تالار جدا از اینکه بخش مهمی از کاخ گلستان به شمار می‌آمده و میزبانی از مهمانان مهم دربار در این تالار انجام می‌گرفته، یک واقعه تاریخی هم در آن اتفاق افتاده که آن هم صدور فرمان مشروطه بوده است. در زمان مظفرالدین شاه قاجار، فرمان مشروطه در همین تالار از پنجره‌ای که به سمت محوطه بیرونی کاخ است، خوانده شد.
به همین دلیل مرمت آئینه کاری‌های تالار برلیان از روز دهم تیر ماه امسال شروع شده تا این تالار آماده برگزاری برنامه‌های روز مشروطه باشد.
در این‌باره، جبار آوج معاون اجرایی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به خبرنگار سایت احکام گفت: شهرت تالار برلیان کاخ گلستان به واسطه ارزش معماری و تزئیناتش از جمله آئینه کاری و گچ‌بری‌های آن است.
تزئینات این تالار به صورت یکپارچه بوده و به همین دلیل در سال‌های اخیر مرمت اساسی نشده بودند. حال ما تلاش می‌کنیم این آئینه کاری‌ها را تثبیت کرده و قسمت‌هایی که فروریخته است را مرمت، تکمیل و پاکسازی کنیم.
سردر کاخ گلستان در سالن بدنسازی!
خبر دیگر از کاخ گلستان اینکه سردر شمالی کاخ با نقش نبرد دیو و رستم نه سر جای اصلی خود بلکه در سالن بدنسازی ورزشگاه شیرودی یا امجدیه سابق قرار دارد.
درباره چگونگی جداسازی این کاشی رنگین از سردر اطلاعات زیادی در دست نیست مگر رجوع به کتاب‌هایی که پژوهش‌هایی درباره سردر عمارت‌های این کاخ انجام داده‌اند.

در کتاب ارگ سلطنتی تهران نوشته عباس خاکسار آمده است: سردر شمالی میدان ارگ از داخل و مشرف به ایوان تخت مرمر، دارای سردر دیگری بود که مبارزه رستم با دیو سفید را با کاشی‌های رنگین، به تصویر می‌کشید و نام محمد قلی شیرازی (استاد محمد قلی کاشی پز شیرازی) با تاریخ ۱۲۷۳ قمری در آن مشهود بود. البته ذکاء و مصطفوی در خواندن نام سازنده آن دچار اشتباه شده و آن را محمد علی شیرازی خوانده‌اند.
برگزاری همایش نهضت مشروطه
و خبر دیگر اینکه به مناسبت یکصد و هفدهمین سالگرد نهضت مشروطه، همایش نهضت مشروطه ایران از روز شنبه ۱۴ مرداد تا سه شنبه ۱۷ مرداد ماه در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برگزار می‌شود.
این همایش شامل نشست‌های هنری، تاریخی، سیاسی، ادبی و حقوقی خواهد بود و هر روز از ساعت ۱۵ تا ۳۰. ۱۶ و ۱۷ تا ۳۰. ۱۸ پنل‌هایی با حضور استادان و پژوهشگران، برگزار می‌شود.
موزه‌ها و اماکن تاریخی تعطیل نبودند
با وجود اینکه سراسر کشور به دلیل گرمای هوا تعطیل است اما موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه آماده ارائه خدمات به گردشگران و بازدیدکنندگان بودند.
موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش این وزارتخانه و موزه‌های گروه موزه‌های دفینه نیز در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه این هفته آماده ارائه خدمات به گردشگران و بازدیدکنندگان بوده و هستند. تنها برخی از موزه‌های شهرداری تهران در این میان بسته بودند.

مرمت شلوار پهلوانی تختی
این هفته از پژوهشکده حفاظت و مرمت اشیای تاریخی خبر رسید که شهرزاد امین شیرازی مدیر گروه حفاظت و مرمت اشیای پژوهشکده گفت: شلوار پهلوانی تختی از مجموعه یادگارهای تختی متعلق به موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک بوده که در ادامه همکاری‌ها و به دنبال درخواست این موزه، توسط یاسر آکار امین‌اموال موزه به گروه حفاظت و مرمت اشیای پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌فرهنگی به طور موقت تحویل داده شد.
وی تصریح کرد: قرار است تا در اجرای طرح «شیوه پاکسازی آثار ترکیبی بافته و چرم» به عنوان مورد مطالعاتی به این اثر پرداخته و پس از بررسی، حفاظت شود.

نظارت بر تور گردشگران خارجی در لایحه عفاف و حجاب
این هفته خبر رسید که متن لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مصوب کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس منتشر شد در این لایحه ۷۰ ماده‌ای وظایف وزارت میراث فرهنگی برای ترویج عفاف و حجاب مشخص شده است.
در بخشی از ماده ۲۵ این لایحه که مربوط به وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌شود این موارد ذکر شده است:
۱- سیاست‌گذاری فرهنگی گردشگری اسلامی و طراحی الگوهای اسلامی – ایرانی در برگزاری همه انواع گشت‌های سیاحتی
۲- نظارت از طریق تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی جهت دفاتر خدمات سیاحتی و گردشگری، اماکن اقامتی و پذیرایی، موزه‌ها و بناهای تاریخی به‌منظور ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در اماکن تحت نظارت و استفاده از ظرفیت تشکلهای حرفه‌ای گردشگری
۳- بررسی صلاحیت عمومی و تخصصی متقاضیان فعالیت در مراکز تحت پوشش وزارت اعم از مدیران، متصدیان و شاغلین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، مراکز اقامتی و پذیرایی، راهنمایان گردشگران توسط حراست وزارت به‌منظور پیشگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت بر مسند مشاغل مذکور در جهت تأمین امنیت اخلاقی برای خانواده‌ها در این مراکز و اصلاح مقررات مربوط بر اساس این قانون
۴- اطلاع‌رسانی به گردشگران نسبت به قوانین جمهوری اسلامی ایران در خصوص شئون اسلامی و فرهنگی و نظارت بر گروه‌های گردشگران خارجی به‌منظور رعایت شئون اسلامی

مرمت برج دوره طغرل
مرمت جداره بیرونی برج تاریخی طغرل در شهرری درحالی انجام می‌شود که هنوز خطر رطوبت داخلی و فرونشست، این بنای تاریخی را تهدید می‌کند.
داربست‌ها به بدنه بیرونی برج طغرل متصل شده است تا این بنا توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مرمت شود آن هم پس از دو دهه.
اما هنوز به علت نم کشیده شده از زمین به دیوار برج دست نخورده است. زهکش‌ها بررسی نشده‌اند و قرار نیست فکری به حال فرونشست‌های اطراف برج کرد.

فالوده یزدی ثبت ملی شد
این هفته خبر جالب این بود که ثبت ملی فالوده یزدی به عنوان یکی از آثار ناملموس استان یزد در کنار آثار دیگر از جمله بافت بادبزن اسمی بافق، حناسایی یزد، طرز تهیه فالوده یزدی، مراسم دوخت پیراهن مراد در روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان، مراسم صبح روسیَه (سیاه) در فهرج و خرانق در فهرست میراث ناملموس کشور از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام شد.
قدمت پخت فالوده یزدی به چند صد سال پیش باز می‌گردد، زمانی که حتی یخچال‌های برقی برای تهیه یخ مورد نیاز تولید فالوده وجود نداشت، فالوده‌پزان از یخ‌های تولیدی یخچال‌های خشتی برای تولید این دسر خوشمزه استفاده می‌کردند. امیدوارم از خبر از ثبت ملی فالوده تا اتفاقات کاخ گلستان راضی بوده باشید.

از ثبت ملی فالوده تا اتفاقات کاخ گلستان  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۰۳ ۰۲:۳۷:۵۲