اردوغان: ترکیه از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو جلوگیری
می‌کند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اردوغان: ترکیه از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو جلوگیری
می‌کند
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که تا زمانی که تمام وعده‌های داده شده به آنکارا محقق نشود، این کشور به مواضع مخالف خود در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو پایبند خواهد ماند و به مخالفت خود با عضویت این دو کشور در ناتو ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور ترکیه روز شنبه در پارلمان این کشور گفت: «تا زمانی که به وعده‌هایی که به کشورمان داده شده عمل نکند، به ساختار اصولی و مصمم خود [در مورد عضویت سوئد و فنلاند در ناتو] ادامه خواهیم داد.»
اشاره اردوغان به مواضع اصولی ترکیه در واقع جلوگیری از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو با رأی وتوی آنکارا است.
فنلاند و سوئد که در ۱۸ مه درخواست پیوستن به ناتو را داده بودند، قرار بود تا در نشست آتی سران ناتو دعوت رسمی برای عضویت در این بلوک دریافت کنند اما ترکیه روند الحاق این دو کشور را مسدود کرده است.
در نشست سه جانبه قبلی میان مقامات ترکیه، سوئد و فنلاند در مادرید اسپانیا، وزرای خارجه این سه کشور یادداشت تفاهمی را امضا کردند که امکان پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف ناتو را فراهم می‌کرد. این سند به ویژه همکاری دو کشور شمال اروپا با آنکارا در مبارزه با تروریسم را پیش‌بینی می‌کرد و منظور ترکیه از گروه‌های تروریستی، حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و شاخه‌های آن است. ترکیه از سوئد و فنلاند انتظار دارد تا اعضای این دو گروه را به آنکارا تحویل دهد. اردوغان بعداً گفت که سوئد متعهد شده است ۷۳ نفر را که در فعالیت‌های تروریستی شرکت داشتند به ترکیه تحویل دهد، اما سوئد چنین موضوعی را رد کرد. همچنین به تازگی سوئد محدودیت‌های صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را که در سال ۲۰۱۹ وضع شده بود، لغو کرده است، اما به نظر می‌رسد که ترکیه همچنان بر تحویل اعضای پ. ک. ک به عنوان پش شرط موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو اصرار دارد. امیدوارم از خبر اردوغان: ترکیه از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو جلوگیری
می‌کند
راضی بوده باشید.

اردوغان: ترکیه از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو جلوگیری
می‌کند  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۰۲ ۰۲:۳۸:۲۹