ارتباط سی تی اسکن با افزایش خطر سرطان خون در کودکان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ارتباط سی تی اسکن با افزایش خطر سرطان خون در کودکان به گزارش خبرنگار سایت احکام به نقل از مدیسن نت، بر اساس یافته‌های منتشر شده، تجزیه و تحلیل داده‌های نزدیک به ۱ میلیون نفر زیر ۲۲ سال که حداقل یک بار سی تی اسکن شده بودند، ارتباط قوی و واضحی بین قرار گرفتن در معرض پرتوهای اسکن و سرطان خون نشان داد.
محققان دریافتند ۱۰۰ میلی گرم پرتوهای انباشته به مغز استخوان خطر ابتلاء به سرطان خون را سه برابر می‌کند.
با توجه به این موضوع، به نظر می‌رسد یک سی تی اسکن – با دوز متوسط ۸ میلی گرم – خطر ابتلاء به سرطان خون را در کودکان تا حدود ۱۶ درصد افزایش می‌دهد.
«مگدا بوش دی باسئا»، محقق ارشد این مطالعه از مؤسسه بارسلونا برای سلامت جهانی در اسپانیا، گفت: «از نظر خطر مطلق، این بدان معناست که به ازای هر ۱۰۰۰۰ کودکی که سی تی اسکن انجام می‌دهند، می‌توان انتظار داشت که در ۱۲ سال پس از معاینه حدود ۱ تا ۲ مورد سرطان مشاهده شود.»
برای این مطالعه، محققان از ۹ کشور اروپایی- بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و بریتانیا- منابعی را برای بررسی خطر سی تی اسکن در کودکان گردآوری کردند.
محققان در یادداشت‌های پس‌زمینه گفتند، استفاده گسترده از سی‌تی‌اسکن در دهه‌های اخیر به نگرانی‌هایی در مورد خطرات سرطان مرتبط با قرار گرفتن در معرض تابش، به‌ویژه در بیماران جوان منجر شده است.
کودکان نسبت به بزرگسالان به تشعشع بسیار حساس‌تر هستند، پس از دریافت اسکن در سنین جوانی احتمال بیشتری دارد که اثرات آسیب ناشی از پرتو بر سلامتی را تجربه کنند.
محققان سلامت افراد را به طور متوسط نزدیک به هشت سال پیگیری کردند، اگرچه آنها توانستند میزان بروز سرطان را در برخی از افراد به مدت بیش از ۲۰ سال پس از اولین سی تی اسکن کنترل کنند.
اگرچه دوزهای تشعشع از سی تی اسکن در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، محققان گفتند که این یافته‌ها بر لزوم احتیاط در استفاده از آن در بیماران جوان تاکید می‌کند. امیدوارم از خبر ارتباط سی تی اسکن با افزایش خطر سرطان خون در کودکان راضی بوده باشید.

ارتباط سی تی اسکن با افزایش خطر سرطان خون در کودکان  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۱۵ ۰۲:۳۸:۴۶