اجرای تفاهم‌های خواهرخواندگی شهر یزد را با جدیت دنبال
می‌کنیم

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اجرای تفاهم‌های خواهرخواندگی شهر یزد را با جدیت دنبال
می‌کنیم
به گزارش خبرنگار سایت احکام، عزیزالله سیفی در نشست علنی شورای اسلامی شهر یزد که با حضور هیئت‌های اعزامی شهرداری‌های یاسبرین مجارستان و گیومری ارمنستان برگزار شد، با بیان اینکه شهر یزد و یاسبرین بیش از دو دهه است که با یکدیگر تفاهم‌نامه و ارتباط خواهرخواندگی دارند، اظهار داشت: امیدواریم که این نوع تعامل و همکاری همچنان با قوت بیشتر ادامه پیدا کند.
رئیس شورای اسلامی شهر یزد عنوان کرد: شهر تاریخی و زیبای گیومری ارمنستان هم از سال ۲۰۲۰ خواهرخوانده یزد شده است.
سیفی با بیان اینکه ریشه کلمه یاسبرین یزدی است، افزود: مردم شهر یاسبرین مجارستان را از ایرانی تباران و حتی یزدی تباران می‌دانیم و به آن افتخار می‌کنیم و در واقع ما امروز به همشهری‌های خودمان خوش‌آمد می‌گوییم.
رئیس شورای شهر یزد بیان کرد: شهر گیومری هم از نزدیک‌ترین شهرهای همسایه کشور و شهر ما هستند و بسیاری از ارامنه در شهرهای مختلف ایران ساکن هستند.
سیفی بیان کرد: در بین ایرانی‌ها این موضوع مثال زدنی است که می‌گویند همسایه از همسایه ارث می‌برد و ما خوشحالیم که با گیومری همسایه هستیم و امیدواریم مراودات بیشتری داشته باشیم.
وی با بیان اینکه طی دو دهه گذشته چندین هیئت از یزد اقدام به بازدید از یاسبرین کرده‌اند، گفت: در یکی از این سفرها، من به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد حضور داشتم و از شهر یاسبرین، پارلمان، چندین واحد صنعتی و بعضی نقاط گردشگری این شهر بازدید کردم و از نزدیک ظرفیت‌های این شهر را دیدم.
سیفی ادامه داد: از یاسبرین و کشور مجارستان هم چندین هیئت به یزد سفر داشته‌اند و در این سفرها تفاهم‌نامه‌های مشخصی مبادله شده که متاسفانه بسیار به کندی پیش می‌روند.
وی با بیان اینکه ممکن است کرونا یکی از دلایل این کندی باشد، گفت: توقع و انتظار این است که با همدیگر این سد را بشکنیم و دست قوی‌تری به هم بدهیم تا به مسیر طبیعی خود برگردیم.
رئیس شورای شهر یزد با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری همایشی با تمامی شهرهای خواهرخوانده در یزد هستیم، به تشریح ویژگی های جغرافیایی، اقلیمی و تاریخی یزد پرداخت و عنوان کرد: علاوه بر اینکه یزد یک شهر صنعتی است، بیشتر به جنبه‌های تاریخی، فرهنگی و علمی شناخته می‌شود و نخستین شهر خشت خام دنیا لقب گرفته و یونسکو پس از شهر ونیز در ایتالیا، یزد را دومین شهر تاریخی دنیا نامیده است.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه مردم یزد توانسته‌اند در شرایط سخت محیطی، کم‌آبی و گرمای بالای هوا، فضاهای معماری و شهرسازی را در زمانی که اثری از تکنولوژی‌های روز دنیا نبود، به گونه‌ای طراحی کنند که در آرامش زندگی کنند.
رئیس شورای شهر یزد افزود: همچنین شهر یزد را دارالعباده، شهر دوچرخه‌ها، شهر بادگیرها و شهر خشت خام جهان نامیده‌اند و این بخشی از ظرفیت‌های بالای یزد است. امیدوارم از خبر اجرای تفاهم‌های خواهرخواندگی شهر یزد را با جدیت دنبال
می‌کنیم
راضی بوده باشید.

اجرای تفاهم‌های خواهرخواندگی شهر یزد را با جدیت دنبال
می‌کنیم  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۱۱ ۰۲:۴۰:۳۱