آموزش خلبانان اوکراینی زمان زیادی نیاز خواهد داشت

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آموزش خلبانان اوکراینی زمان زیادی نیاز خواهد داشت به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز؛ «اُلِکسی رِزنیکوف»، وزیر دفاع اوکراین از آغاز «آموزش عملیاتی خلبانان اوکراینی برای استفاده از جت‌های جنگنده آمریکایی اف -۱۶» خبر داد، هرچند او افزود که این آموزش‌ها تا مرحله تکمیلی زمان زیادی نیاز خواهد داشت.
به گفته وزیر دفاع اوکراین، در حالی‌که شش‌ماه انتظار اولیه برای آموزش خلبانی اف -۱۶پ یش‌بینی می‌شود اما جدول زمانی برای سایر کارکنان پشتیبانی این جنگنده، احتمالاً متفاوت است.
پیش از این نیز، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از مقامات ارشد دولت و ارتش اوکراین گزارش داده بود که انتظار نمی‌رود اولین گروه متشکل از شش خلبان اوکراینی قبل از تابستان آینده و تا حداقل پیش از یک سال دیگر آموزش خلبانی هواپیماهای جنگنده F-۱۶ را تکمیل کنند.
به نوشته این روزنامه، «دو خلبان دیگر به عنوان کاندیدای ذخیره شناسایی شده‌اند». واشنگتن پست افزود: گروه دوم تقریباً به همان اندازه شش ماه پس از آن یا تقریباً پایان سال آینده آماده خواهد شد.
این روزنامه خاطرنشان کرد: اگرچه خلبانان در حال حاضر به زبان انگلیسی مسلط هستند، مقامات گفتند، آنها ابتدا باید چهار ماه در کلاس‌های انگلیسی در بریتانیا شرکت کنند تا اصطلاحات مرتبط با جت‌ها را بیاموزند.
ماه گذشته هم پولیتیکو در ۴ آگوست گزارش داده بود که هشت خلبان اوکراینی آماده آموزش با اف -۱۶ هستند.
پیشتر نیز «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین ابراز امیدواری کرده بود که آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت‌های F-۱۶ در ماه اوت آغاز شود. در همین حال، سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن همچنان منتظر است تا مقامات اروپایی طرح نهایی را برای آموزش خلبانان اوکراینی در F-۱۶ ارائه کنند. جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، پیش‌تر اعلام کرد که اوکراین هواپیماهای F-۱۶ را قبل از پایان سال دریافت خواهد کرد.
هفته گذشته نیز، پولیتیکو به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که تلاش‌های کشورهای غربی برای آموزش خلبانان اوکراینی جهت پرواز با جنگنده‌های اف -۱۶ ساخت آمریکا، با مشکل مهارت‌های زبانی آنها مواجه شده است!
پولیتیکو به نقل از یک مقام آمریکا نوشت که گروه هشت نفره خلبانان که به زبان انگلیسی مسلط هستند، بلافاصله پس از تدوین طرح آموزش رسمی از سوی کشورهای اروپایی و تأیید آمریکا، آماده آغاز آموزش‌ها هستند.
با این حال، به گفته منابع، «مهارت و تسلط به زبان انگلیسی مشکل و مانع بحث‌برانگیزی است» که ۳۲ خلبان اوکراینیِ دیگر که برای این دوره معرفی شده‌اند، با آن مواجه هستند. در نتیجه، ۲۰ خلبان دارای مهارت اولیه انگلیسی، احتمالاً این ماه دوره آموزش زبان را آغاز خواهند کرد.
کی‌یف ماه‌هاست که از حامیان غربی خود خواسته تا برایش اف -۱۶ تأمین کنند و مدعی شده است که این جنگنده‌ها برای «پیروزی در جنگ با روسیه» به اوکراین کمک خواهند کرد. البته واشنگتن با این نظر موافق نبوده و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که با توجه به استفاده گسترده اوکراین از سامانه پدافند هوایی، این جنگنده‌ها چندان تأثیرگذار نخواهند بود.
البته تلاش غربی‌ها ظاهراً با چندین مانع روبه‌رو شده که از جمله تازه‌ترین آنها می‌توان به عدم توافق آمریکا و متحدانش بر سر کشور آموزش‌دهنده یا مکان برگزاری دوره‌ها اشاره کرد. واشنگتن پست در گزارشی مجزا مدعی شد که واشنگتن با درخواست کشورهای اروپایی موافقت نکرده است و مسائلی همچون انتقال دفترچه‌های آموزشی، شبیه‌سازهای پروازی و سایر دستورالعمل‌ها در هاله‌ای از ابهام مانده‌اند.
مقامات روسیه همواره درباره تحویل اف -۱۶ به اوکراین هشدار داده و تاکید کرده‌اند که این اقدام نه تنها تغییری در نتیجه جنگ ایجاد نمی‌کند، بلکه به طولانی شدن آن نیز منجر خواهد شد. ‌ امیدوارم از خبر آموزش خلبانان اوکراینی زمان زیادی نیاز خواهد داشت راضی بوده باشید.

آموزش خلبانان اوکراینی زمان زیادی نیاز خواهد داشت  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۰ ۰۲:۳۶:۴۹