آمریکا یک شهروند روس را بازداشت کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آمریکا یک شهروند روس را بازداشت کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، بر اساس بیانیه منتشر شده در وب سایت وزارت دادگستری آمریکا و دفتر دادستانی کل این کشور، مقامات آمریکایی شهروند روس با نام «ماکسیم مارچنکو» را به اتهام خرید میکروالکترونیک با کاربری دوگانه دستگیر کرده‌اند. آمریکا این شهروند را روس را به نقض قوانین تحریمی علیه روسیه و تلاش برای صادرات کالاها با کاربری دوگانه به مسکو متهم کرده است.
در همین ارتباط نیز، «دامیان ویلیامز»، دادستان ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای درباره بازداشت شروند روس گفت: «همانطور که تاکید می‌شود، ماکسیم مارچنکو در یک شبکه تدارکات غیرقانونی شرکت داشت که میکروالکترونیک با درجه نظامی را برای کاربران در روسیه فراهم می‌کرد. پس از تهاجم ناعادلانه روسیه به اوکراین، مارچنکو و همدستانش ادعا می‌کنند که از شرکت‌های پوششی و سایر اقدامات فریبنده برای انجام این کار استفاده کرده اند. میکروالکترونیک ایمن ساخت ایالات متحده، با کاربردهایی از جمله در دامنه تفنگ، عینک دید در شب، اپتیک حرارتی و سیستم‌های تسلیحاتی، برای استفاده توسط روس‌ها به مسکو ارسال شده است. این دفتر بی وقفه کسانی را که به دنبال زیر پا گذاشتن قوانین ایالات متحده برای تأمین فناوری نظامی روسیه هستند، تعقیب خواهد کرد.»
طبق ادعای این وب‌سایت، «مارچنکو و سایر اعضای شرکتش از شرکت‌های مستقر در هنگ‌کنگ که عمدتاً توسط مارچنکو اداره می‌شوند، استفاده می‌کردند تا این واقعیت را پنهان کنند که پرداخت‌های وجه میکرو نمایشگرهای OLED از روسیه انجام می‌شود. می ۲۰۲۲ و در اوت ۲۰۲۳ یا تقریباً در اوت ۲۰۲۳، شرکت‌های پوششی مارچنکو در مجموع بیش از ۱.۶ میلیون دلار به ایالات متحده برای حمایت از تلاش‌های شبکه تدارکات برای قاچاق میکرو نمایشگرهای OLED به روسیه ارسال کردند.»
اواخر هفته گذشته نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد که بیش از ۱۵۰ شرکت تجاری و فرد از روسیه گرفته تا ترکیه، امارات متحده عربی و گرجستان را تحریم کرده است تا تلاش‌ها برای دور زدن تحریم‌های روسیه را سرکوب کند و کرملین را از دسترسی به فناوری، پول و کانال‌های مالی که به جنگ در اوکراین دامن می‌زند، محروم کند.
بنا به اعلام وزارت خزانه داری آمریکا این بسته همچنین با هدف جلوگیری از توسعه بخش انرژی روسیه و منابع مالی آن از جمله پروژه‌های گاز طبیعی قطب شمال و نیز معدن و کارخانه‌های تولید و تعمیر تسلیحات روسی وضع شده است.
وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که یک شرکت تازه تأسیس اماراتی را که مهندسی و فناوری پروژه گاز طبیعی مایع در قطب شمال و همچنین چندین شرکت روسی درگیر در توسعه آن را انجام می‌دهد، تحریم کرده است.
تحریم‌های آمریکا چند شرکت ترکیه‌ای و روسی را هدف قرار می‌دهد که به ادعای واشنگتن به مسکو کمک می‌کنند تا قطعات الکترونیکی آمریکایی و اروپایی، مانند تراشه‌ها و پردازنده‌های رایانه‌ای را که می‌تواند در تجهیزات نظامی و غیرنظامی استفاده شود، تهیه کند.
وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که این تحریم‌ها همچنین شرکت‌های ترکیه‌ای را که خدمات تعمیر کشتی را به یک شرکت وابسته به وزارت دفاع روسیه ارائه کرده‌اند، را هدف قرار داده است. امیدوارم از خبر آمریکا یک شهروند روس را بازداشت کرد راضی بوده باشید.

آمریکا یک شهروند روس را بازداشت کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۱۹ ۰۲:۳۷:۱۳