آمریکا کودتای جدید بورکینافاسو را محکوم کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آمریکا کودتای جدید بورکینافاسو را محکوم کرد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده نگران آخرین تحولات در بورکینافاسو است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تحولات بورکینافاسو اعلام کرد: «برای دومین بار در هشت ماه گذشته، افسران نظامی اعلام کردند که دولت و مجلس ملی را منحل کرده و قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورده‌اند. ما همراه با شرکای خود در اتحادیه آفریقا و اتحادیه اروپا این اقدامات را محکوم می‌کنیم.»
به گفته پرایس، خشونت‌های جاری در بورکینافاسو جدول زمانی توافق شده برای بازگشت به یک دولت منتخب دموکراتیک و تحت رهبری غیرنظامیان را با چالش روبرو خواهد کرد.
این مقام آمریکایی از مقامات بورکینافاسو خواست تا تنش‌ها را کاهش دهند و همزمان مدعی شد: «ایالات متحده عمیقاً از رویدادهای بورکینافاسو نگران است.»
جمعه شب، رسانه‌ها در بورکینافاسو گزارش دادند که سرهنگ دوم پل هانری ساندائوگو دامیبا که ریاست دولت نظامی را برعهده داشت، توسط گروهی از همکارانش در ارتش به رهبری ابراهیم ترائوره برکنار شد. این دومین کودتای نظامی در بورکینافاسو در هشت ماه گذشته است. کودتاچیان جدید در بورکینافاسو قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورده و مرزها را بستند.
همچنین «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد، «موسی فاکی ماهامات»، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا (AUC) و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) همگی کودتای نظامی جدید در بورکینافاسو را محکوم کردند.
از سوی دیگر وزارت امور خارجه فرانسه دخالت این کشور در حوادثی که در بورکینافاسو رخ می‌دهد را رد کرده است، در حالی که ادعا می‌شود پل هانری ساندائوگو دامیبا، رهبر مخلوع پیشین بورکینافاسو به یک پایگاه نظامی متعلق فرانسه پناه برده است.
دامیبا هشت ماه پیش به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرده بود تا در یک دوره انتقالی سه ساله زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کند، اما همکاران نظامی اش چندان به او وفادار باقی نماندند و خیلی زود او را از قدرت به زیر کشاندند.
در بیانیه‌ای که توسط ترائوره به عنوان حاکم نظامی جدید بورکینافاسو امضا شده و توسط افسر دیگری در تلویزیون خوانده شد، آمده است: «در مواجهه با وضعیت رو به وخامت، ما چندین بار تلاش کردیم تا دمیبا را وادار کنیم تا در شرایط انتقال مجدد قدرت، بر مسئله امنیتی متمرکز شود، اما او در این مسیر ناتوان بود.»
در این بیانیه آمده است که دمیبا پیشنهادات افسران برای سازماندهی مجدد ارتش را رد کرد و در عوض به کار بر روی همان ساختار نظامی که منجر به سقوط رژیم قبلی شده بود، ادامه داد.
در بیانیه حاکم نظامی جدید بورکینافاسو افزوده شده: «اقدامات دامیبا به تدریج ما را متقاعد کرد که جاه طلبی‌های او ما را از اهداف اولیه مان منحرف می‌کند و ما امروز تصمیم گرفتیم دمیبا را حذف کنیم.»
حاکمان نظامی جدید بروکینافاسو همچنین افزوده‌اند که به زودی از سران ملی کشور دعوت خواهد شد تا یک منشور انتقالی جدید را تصویب و یک رئیس جمهور غیرنظامی یا نظامی جدید را تعیین کنند.
در بهمن ماه سال گذشته، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر شورش نظامی در بورکینافاسو، رئیس‌جمهور این کشور استعفای خود را اعلام کرد. در آن زمان یکی از فرماندهان نظامی ارتش این کشور گفت که رئیس جمهور بورکینافاسو از سوی ارتش عزل شده و در بازداشت به سر می‌برد. در آن زمان هم به مانند کودتای اخیر ارتش بورکینافاسو اعلام کرد که قانون اساسی بورکینافاسو تعلیق شده است و در حال تنظیم برنامه بازگشت نظم و قانون به کشور هستیم. امیدوارم از خبر آمریکا کودتای جدید بورکینافاسو را محکوم کرد راضی بوده باشید.

آمریکا کودتای جدید بورکینافاسو را محکوم کرد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۰۲ ۰۲:۳۸:۲۴