آغاز ششمین دوره انتخابات پرستاری/ پشت پرده‌ رد صلاحیت
ها

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آغاز ششمین دوره انتخابات پرستاری/ پشت پرده‌ رد صلاحیت
ها
به گزارش خبرنگار سایت احکام، سازمان نظام پرستاری به عنوان خانه صنفی پرستاران شناخته می‌شود که در ادوار مختلف محل منازعات و دعواهای صنفی بوده است. به طوری که در یک دوره شاهد نزدیکی و تعامل سازمان با وزارت بهداشت بوده ایم و در دوره‌ای دیگر، به شدت در مقابل سیاست‌های وزارتخانه ایستادگی کرده اند.
جامعه پرستاری همواره در صف اول خدمت به مردم و بیماران قرار داشته، اما هنوز نتوانسته به جایگاهی که استحقاق آن را دارد، نرسیده است و دلیل آن نیز، اختلافات درون خانواده‌ای بوده است. درست در نقطه مقابل سازمان نظام پزشکی که همواره توانسته با اجماع لازم، تا حدود زیادی بر مشکلات مبتلا به جامعه پزشکی فائق آید؛ متأسفانه سازمان نظام پرستاری، از این ویژگی برخوردار نبوده و همواره شاهد دعواهای درون خانوادگی بوده ایم.
شاید همین اختلافات درون خانوادگی باعث شده تا موضوع رد صلاحیت برخی از داوطلبان انتخابات نظام پرستاری، مورد توجه گروه‌های رقیب قرار نگیرد و چه بسا، از رد صلاحیت‌ها، خوشحال هم شده باشند.
روند برگزاری انتخابات
سعید کریمی رئیس ستاد اجرایی مرکزی ششمین دوره انتخابات هیأت مدیره های شهرستان‌ها و شورای عالی سازمان نظام پرستاری، با اشاره به آمادگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جهت برگزاری ششمین دوره انتخابات هیأت مدیره های سازمان نظام پرستاری گفت: همکاران دارای شناسه عضویت سازمان نظام پرستاری می‌توانند روز جمعه هفتم سایت احکام از ساعت ۷ لغایت ۲۰ با حضور در شعب اخذ رأی در انتخابات شرکت کنند.
وی افزود: ملاک اخذ رأی ارائه اصل کارت عضویت سازمان نظام پرستاری بدون نیاز به تاریخ معتبر و ارائه شماره کد ملی است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مجموعاً ۶۵۵ صندوق اخذ رأی در کشور شامل ۴۱۷ صندوق ثابت و ۲۳۸ صندوق سیار جهت برگزاری انتخابات توزیع شده است.
وی افزود: انتخابات به صورت حضوری برگزار می‌شود و همراه داشتن کارت ملی و کارت نظام پرستاری برای رأی دهندگان ضروری است.
کنترل الکترونیکی فرآیند رأی گیری
سیدرضا مظهری رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، از کنترل الکترونیکی فرآیند رأی گیری ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری در سه مرحله و آمادگی برای برگزاری کامل الکترونیکی هفتمین دوره این انتخابات خبر داد و گفت: فرآیند کنترل و نظارت بر رأی گیری ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. هرچند ما اعلام آمادگی کرده بودیم کل فرآیند انتخابات را الکترونیکی برگزار کنیم.
وی با اشاره به اینکه در نهایت تصمیم بر این شد که فرآیند کنترل و نظارت الکترونیکی باشد، افزود: ۶۵۵ رئیس صندوق در سراسر کشور داریم که ناظر صندوق نیز هستند و در هر صندوق، نمایندگان سازمان نظام پرستاری هم حضور دارند.
مظهری ادامه داد: افرادی که برای رأی دادن به صندوق‌ها مراجعه می‌کنند توسط رئیس صندوق که دسترسی الکترونیکی تحت وب در اختیار او گذاشته شده، کنترل می‌شوند.
رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: رئیس صندوق کد ملی پرستار را وارد سیستم می‌کند و سه مرحله کنترل را انجام می‌دهد. اول با استعلام از سازمان ثبت احوال بررسی می‌کند که آیا کد ملی رأی دهنده و تاریخ تولدش در سازمان ثبت احوال ثبت شده است یا خیر و آیا کد ملی واقعی هست یا خیر؟ در این مرحله اطلاعات فرد مورد نظر با کارت ملی او باید منطبق باشد.
مظهری در ادامه اظهار کرد: کنترل دوم در رابطه با این است که فرد فقط یک بار رأی دهد. زیرا اگر رأی دهنده در هر جای کشور رأی داده باشد سیستم مشخص می‌کند در کجا و چه صندوقی رأی داده، بنابراین در هیچ صندوق دیگری نمی‌تواند رأی دهد.
وی با ابراز داشت: کنترل سوم تطبیق مشخصات فرد با فهرستی است که سازمان نظام پرستاری از حدود ۲۶۰ هزار پرستار در اختیار ما قرار داده است که قبلاً در این سازمان ثبت نام کرده اند. این فهرست در سیستم سامانه ما وجود دارد.
مظهری ادامه داد: کنترل سوم نشان می‌دهد که نام فرد رأی دهنده در فهرست نظام پرستاری وجود دارد یا خیر. البته چون ممکن است این فهرست کامل نباشد و بعضی از پرستاران واجد شرایط رأی دهی باشند ولی اسمشان در این فهرست نباشد، لذا کنترل سوم را به عنوان یک تذکر، اعلام یا هشدار به رئیس صندوق و سازمان نظام پرستاری قرار داده ایم.
رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تصریح کرد: بنابراین در این حالت جلوی رأی دادن فرد را نمی‌گیرند بلکه در صورتجلسه، خود فرد تعهد می‌دهد که عضو نظام پرستاری است و شماره نظام پرستاری و کد ملی خود را ذکر می‌کند و به استحضار نماینده سازمان نظام پرستاری می‌رسد و صورتجلسه را امضا می‌کنند.
وی اضافه کرد: در پایان رأی گیری برگه‌های اظهارنامه برای وزارت بهداشت ارسال می‌شود تا بعداً بررسی شود که آیا فرد مورد نظر پرستار بوده یا خیر، که اگر چنین نباشد تبعات قانونی برای رأی دهنده و نماینده نظام پرستاری خواهد داشت.
مظهری خاطرنشان کرد: کنترل بعدی در این دوره این است که تعداد افرادی که رأی می‌دهند با تعداد آرای صندوق‌ها باید برابر باشد.
وی تاکید کرد: برای دوره‌های بعدِ انتخابات نظام پرستاری اعلام آمادگی می‌کنیم که می‌توانیم کل فرآیند رأی گیری را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.
مظهری افزود: در انتخابات الکترونیکی، پرستاران می‌توانند با مراجعه به شعب رأی گیری و به صورت الکترونیکی رأی خود را ثبت کنند و حتی به صورت پیشرفته‌تر فرد می‌تواند بدون مراجعه به شعب به صورت الکترونیکی در زمان رأی گیری با اکانت خود از هر کجا وارد سیستم شده و رأی خود را ثبت کند.
تمهیدات وزارت بهداشت برای انتخابات
در همین حال، علیرضا رحیم نیا رئیس هیأت نظارت مرکزی انتخابات سازمان نظام پرستاری گفت: بر حسب وظیفه و قانون، به منظور تأمین حقوق یکایک افراد در انتخابات سازمان نظام پرستاری، تمهیداتی در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه جامعه پرستاری افراد فرهیخته و قانون مداری هستند، اظهار داشت: بر حسب وظیفه و قانون، جهت جلوگیری از پایمال شدن حق و حقوق تک تک افراد در انتخابات، تمهیداتی در نظر گرفته ایم.
رحیم نیا گفت: بر همین اساس با همکاری مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، سامانه کنترل صحت رأی به صورت کشوری راه اندازی شده و در تمامی شعبه‌های سیار و ثابت، افراد بر اساس کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن می‌توانند رأی دهند و مشخصات آنها حین رأی گیری، بررسی و هر فردی در هر نقطه از کشور رأی داده باشد مشخصات او به صورت کامل نمایش داده خواهد شد.
رئیس هیأت نظارت مرکزی ششمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری افزود: سازمان نظام پرستاری اطلاعاتی را در اختیار وزارت بهداشت قرار داده و در صورت عدم تطابق مشخصات، بر اساس شماره کارت نظام پرستاری و فرم تعهدی که از فرد گرفته خواهد شد، رأی گیری از وی انجام خواهد شد تا مشکلی پدید نیاید.
جزئیات رد صلاحیت‌ها
موضوع رد صلاحیت برخی از داوطلبان انتخابات نظام پرستاری، محل مناقشه جامعه پرستاری و وزارت بهداشت بوده است. زیرا، برخی از داوطلبان رد صلاحیت شده، از طیف منتقدان سیاست‌های وزارت بهداشت بوده اند و همین موضوع به شائبه‌ها، بیشتر دامن زده است.
علیرضا رحیم نیا رئیس هیأت نظارت مرکزی ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری، با عنوان این مطلب که استقبال در این دوره نسبت به دوره قبل بیشتر بوده و تعداد ثبت نام کنندگان نسبت به دوره قبل افزایش ۱۵ درصدی یافته و شمار نامزدهای تأیید صلاحیت شده ۴۰۰۵ نفر است، گفت: صلاحیت ۱۰۵ نفر احراز نشد. از این تعداد ۹۸ نفر به عدم احراز صلاحیت خود اعتراض کردند و اعتراض آنها در هیأت مرکزی نظارت مورد رسیدگی قرار گرفت که در نتیجه این رسیدگی، صلاحیت ۴۵ نفر از ۹۸ نامزد یاد شده پس از بازنگری به تأیید رسید.
وی افزود: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در احراز یا عدم احراز صلاحیت نامزدها نقشی نداشته، بلکه این امر به عهده مراجع ذی‌صلاح پنج گانه در خارج از این وزارتخانه بوده است. وزارت بهداشت به عنوان مجری انتخابات، دخالتی در امور مربوط به نامزدها و حمایت یا اعمال محدودیت برای آنها نخواهد داشت. امیدوارم از خبر آغاز ششمین دوره انتخابات پرستاری/ پشت پرده‌ رد صلاحیت
ها
راضی بوده باشید.

آغاز ششمین دوره انتخابات پرستاری/ پشت پرده‌ رد صلاحیت
ها  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۹ ۰۲:۳۸:۱۷