آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در
کرمان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در
کرمان
به گزارش سوالات شرعی و احکام، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در نشست نقد و بررسی عملکرد دستگاه قضائی در حوادث اخیر اظهار داشت: مساله مهم این است که عواملی که موجب اغتشاشات و ناآرامی‌ها شد، عوامل خارجی بودند که با موج سواری، دروغ پراکنی و شایعه پراکنی جوانان و نوجوانان را مورد هدف اقدامات تبلیغاتی خود قرار دادند و اغتشاشاتی را ایجاد کردند و عده‌ای نیز احساساتی شدند و بدون توجه به ابعاد ماجرا فریب دشمن را خوردند و ناآرامی‌هایی را ایجاد کردند و عده‌ای نیز از خارج کشور مأموریت داشتند که دست به اقدامات ضد امنیتی بزنند و آمدند که اغتشاش و ناامنی ایجاد کنند.
وی افزود: پس از آنکه افرادی که بازداشت و دستگیر شدند و مورد بازجویی‌های فنی قرار گرفتند؛ مشخص شد تعدادی مربوط به ضد انقلاب، منافقین، تجزیه طلب و سلطنت طلب‌ها بودند که خود را در بین جوانان و نوجوانان قرار دادند و از احساسات پاک جوانان که نسبت به مسأله‌ای اعتراضی داشتند، سو استفاده کرده و ناامنی، تخریب و اغتشاش به وجود آوردند و تعدادی از این افراد دستگیر شدند.
حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: در دستگاه قضائی در ابتدای امر به دنبال هدایت و ارشاد بوده ایم و به ضابطانی که در صحنه بودند تاکید کردیم که بر مبنای راهنمایی و ارشاد اقدام کنند و بسیاری از افراد نیز این ارشادات را می‌پذیرفتند و صحنه اغتشاشات را ترک می‌کردند اما عده‌ای لجاجت و مقاومت می‌کردند که از بین این افراد نیز برخی سیاهی لشکر بودند و تعدادی دستگیر شده و تحویل دستگاه قضائی شدند و با کوچک‌ترین صحبت بازپرس و مقامات قضائی متوجه می‌شدیم بخش زیادی از آنها نیز فریب خوردند و تحت تأثیر فضای مجازی قرار گرفته بودند که این افراد بدون تشکیل پرونده قضائی و با اخذ تعهد، تحویل خانواده‌های خود شدند و بیش از ۸۰ درصد دستگیر شدگان شامل چنین افرادی بودند.
وی اضافه کرد: درباره افرادی که تخریب اماکن عمومی و اغتشاش علیه امنیت ملی را داشتند، پس از تکمیل پرونده‌های قضائی با اثبات ارتکاب جرم توسط این افراد به اقتضای جرم آنها نسبت به رسیدگی به پرونده اقدام شد و در این رابطه تفکیک بین جرایم سبک و سنگین براساس تأکیدات ریاست قوه قضائیه همواره مد نظر بوده است.
حجت الاسلام حمیدی گفت: افرادی که مدت کوتاهی در بازداشت بوده اند و ابراز ندامت داشته اند و رفتار انها نشانگر آن بود که فریب خورده اند، براساس رأفت اسلامی مجازات تعلیقی به مدت سه سال یا پنج سال داده شد که در صورت ارتکاب مجدد جرم، در ابتدا باید مجازات تعلیقی را تحمل کرده و سپس نسبت به پرونده جدید خود تحمل مجازات داشته باشد.
وی افزود: بسیاری از این افراد دستگیر شده، جوان بودند که در آینده ممکن بود در حوزه تحصیل و کار با مشکل روبرو می‌شدند و تلاش شد به نحوی اقدام شود که از تشکیل پرونده قضائی برای این فرد جلوگیری شود که در آینده برای بخش‌های مختلف زندگی خود دچار مشکل نشوند.
حجت الاسلام حمیدی اضافه کرد: افردی که در زندان هستند، جرایم بزرگ‌تر را در پرونده دارند و یا دارای شاکی خصوصی هستند که پرونده این افراد در دست رسیدگی است و باید ضمن جبران خسارت‌های وارده به اموال اشخاص و بیت المال، باید به جنبه عمومی جرایم آنها نیز پرداخته شود.
وی ضمن بیان این مطلب که در بین افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر که برای آنان پرونده قضائی تشکیل شده ۹۶ نفر افغانی هستند، گفت: این افراد که در کشور ما حضور دارند و از فضای امن جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند و در حقیقت مهمان ما هستند اما در حوادث اخیر دیدیم که مستقیماً در این کارها دخالت داشته اند و بیشترین اغتشاش، تخریب و آتش زدن محل‌های مختلف را داشته اند و در بین این افراد افرادی بودند که پول می‌گرفتند و شعار نویسی می کرده اند.
دانشگاه شهید باهنر یک دانشگاه فاخر است
رئیس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود از دانشگاه شهید باهنر به عنوان یک دانشگاه فاخر یاد کرد و ادامه داد: ارتباطات بسیار خوبی را در دوران خدمت خود در دستگاه قضائی با دانشگاهیان و دانشجویان داشته ام و از ابتدای حضور در استان کرمان آمادگی داشته ام که در جمع دانشجویان حضور یافته و از تبادل نظریات استفاده کنم.
وی با اشاره به اینکه امروز بسیج از نهالی نوپا به درختی تنومند تبدیل شده که در بسیاری از عرصه‌ها در حال خدمت است، تاکید کرد: در حال حاضر بسیج در عرصه‌های نظامی، اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و علمی حضور پرخیر و برکتی دارد و کارها و خدمات بزرگی را در کشور ارائه می‌دهد.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان اظهار داشت: آثار تفکر پرخیر و برکت بسیج در کل جهان و به ویژه در خاور میانه قابل مشاهده و بر این اساس امروز بسیج مصداق کامل شجره طبیه است.
وی مناسبت روز دانشجو را نیز گرامی داشت و ادامه داد: جوانان هر کشور سرمایه‌های آن کشور هستند که رسیدن به رشد، کمال و توسعه نیز به دست همین افراد رقم خواهد خورد.
حجت الاسلام حمیدی با تاکید بر این مطلب که جوانان هر کشور به عنوان سرمایه‌ای بزرگ، آن کشور را می‌سازند و آینده این کشور را رقم می‌زنند، تاکید کرد: این کشور متعلق به آحاد جامعه با هر دین و مذهبی، قومیت و با هر تفکری است و هیچکس حق ندارد یک مملکت و کشور را به نفع خود مصادره کند.
وی ادامه داد: ایران اسلامی متعلق به بیش از ۸۰ میلیون جمعیت این کشور است و هر فردی از آن سهم دارد والبته نقش هر فرد در ساختن کشور متفاوت است و هر فردی بر اساس ظرفیت خود در توسعه، عمران و آبادانی کشور سهیم است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان از دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور یاد کرد و ضمن تاکید بر اینکه مسئولان و مدیران کشور از جمع دانشجویان خواهد بود، گفت: شما دانشجویان باید کمر همت را ببندید و با تحصیل و پیمودن درجه‌های علمی و توسعه سواد و دانش خود و نیز تقویت مراتب ایمان، تقوا و معنویت خود این آمادگی را در وجود خود بوجود آورید که به عنوان یک مدیر دانشمند، عالم و باسواد، آینده ساز کشور باشید.
شکاف موجود بین مسئولان و جوانان یک واقعیت است
حجت الاسلام حمیدی در ادامه سخنان خود با اشاره به این مطلب که شکاف موجود بین مسئولان و جوانان یک واقعیت است که آن را قبول داریم و نباید این اتفاق رخ دهد، تاکید کرد: دشمن درصدد است که مردم از نظام و مسئولان فاصله بگیرند زیرا نظام ما یک نظام مردمی است و اولین نقشه دشمن این است که با دروغ پردازی و شایعه پردازی اعتماد مردم به مسئولان را کم کند.
وی ضمن بیان این مطلب که مردم باید به مسئولان اعتماد داشته باشند و مسئولان باید خدمتگزار مردم باشند، تاکید کرد: جوانان، دانشجویان، طلاب، اساتید دانشگاه و فرهیختگان باید بتوانند دسیسه‌ها و نقشه‌های دشمن را بشناسند و اب به آسیاب دشمن نریزند و در ادامه توطئه‌های دشمنان را خنثی کنند.
حجت الاسلام حمیدی اظهار داشت: اینکه بخشی از عملکرد مسئولان موجب نارضایتی مردم شده اند، واقعیت است و از این رو تاکید داریم که مسئولان وظایف خود را بر اساس قانون به بهترین وجه انجام دهند و کم کاری و ترک فعل نباید وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه کشور در حوزه اقتصادی و معیشتی با مشکل مواجه است، گفت: در دستگاه قضائی این مسائل را رصد می‌کنیم و برای برخی افراد پرونده تشکیل می‌شود و این پرونده‌ها پس از رسیدگی و احراز کم کاری مدیران که منجر به ایجاد مشکل برای مردم شده است، پس از صدور حکم قطعی به اطلاع مردم رسانده می‌شود.
رئیس کل دادگستری کرمان افزود: یکی از ابزار نظارتی قوه قضائیه سازمان بازرسی است و به صورت دقیق عملکرد مدیران را رصد کرده و مورد نظارت قرار می‌دهد و هرگونه کم کاری و سو استفاده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
دستگاه قضائی برای کاهش ورودی پرونده‌ها مطالبه گری می‌کند
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با بیان اینکه قوه قضائیه برای رفع اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم وظیفه داریم، اضافه کرد: به عنوان قوه قضائیه تولید کننده پرونده نیستیم و معتقدیم وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه آسیب زا است و موجب تشکیل پرونده‌ها می‌شود.
وی با اشاره به این مطلب که تشکیل این میزان پرونده زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست، اظهار داشت: در این حوزه از مسئولان مطالبه گری می‌کنیم.
حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: اگر آسیب‌های اجتماعی و زمینه‌های جرم زا و فسادزا از بین برود امار ورودی‌ها کنترل می‌شود و دستگاه قضائی بهتر می‌تواند به پرونده‌ها رسیدگی کند.
وی گفت: هر قاضی در استان کرمان به صورت میانگین ماهانه به ۱۸۰ پرونده رسیدگی می‌کند و این حجم بالای کار، موجب اطاله دادرسی می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه سند تحول قضائی موجب امید در بین مردم و مسئولان قضائی شده است، گفت: امیدواریم بر مبنای این سند، تحولات عمده‌ای ایجاد کرده و میزان رضایت مندی مردم به دستگاه قضائی را افزایش دهیم.
حادثه شهدای تشییع ناشی از سو تدبیر بوده است
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه حادثه شهدای تشییع، حادثه‌ای بسیار تلخ و ناگوار و ناشی از سو تدبیر بوده است، تاکید کرد: در اینکه تصمیمات می‌توانست بهتر باشد و سو مدیریت منتهی به این حادثه شده است، شکی وجود ندارد اما در حال حاضر در دستگاه قضائی پرونده‌ای در این زمینه در حال رسیدگی نداریم.
وی یادآور شد: پرونده‌هایی در سازمان قضائی نیروهای مسلح در سطح ملی شکل گرفته و رسیدگی شده است و البته درباره احراز سو نیت و عدم احراز آن اطلاعی ندارم و اگر اطلاعات جدیدی کسب کنم در صورتی که قابل ارائه به افکار عمومی باشد، نتایج آن را ارائه خواهیم داد.
حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: خانواده‌هایی که در این حادثه آسیب دیده اند اگر چه عزیز خود را از دست داده اند، اما حق و حقوق آنها استیفاء شده است و بازهم پیگیر هستیم و در صورتی که مشکلاتی داشته باشند، در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
حجاب موضوعی فرهنگی است
رئیس کل دادگستری استان کرمان در پاسخ به دغدغه تنی چند از دانشجویان با اشاره به این مطلب که موضوعاتی از جمله پوشش، حجاب، امر به معروف و نهی از منکر و … فرهنگی است، گفت: مسائل این حوزه با تشکیل پرونده، محاکمه و برخورد قضائی وانتظامی حل نمی‌شود.
حجت الاسلام حمیدی با تاکید بر این مطلب که حجاب یک ارزش است و بی حجابی ضد ارزش است و شکی در آن نیست، اظهار داشت: در دستگاه قضائی برای صرف موضوع بی حجابی پرونده تشکیل نداده ایم و معتقدیم اگر فردی ساختار شکنی می‌کند باید در ابتدا با تذکر و ارشاد به مسیر صحیح هدایت شود.
وی تصریح کرد: اگر با زور امر به معروف و نهی از منکر کنیم اثر معکوس خواهد داشت و به جایی نخواهیم رسید و باید پکیج کاملی از مسائل فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی در این رابطه مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام حمیدی یادآور شد: همه برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه داریم و در برابر منکر نباید بی تفاوت باشیم.
محدودیت‌های فضای مجازی موقت است
رئیس کل دادگستری استان کرمان بااشاره به اینکه موضوع فیلترینگ و رفع محدودیت‌ها مربوط به شورای عالی فضای مجازی کشور است، گفت: هیچ فردی با فیلتر کردن موافق نیست و در شرایط عادی محدودیت چندانی ایجاد نمی‌شود اما زمانی که فضای کشور امنیتی می‌شود، باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم زیرا در این فضا دشمن سو استفاده کرده و از این فضا به عنوان ابزار دشمنی استفاده می‌کند.
وی با بیان اینکه این وضعیت و محدودیت‌ها موقت است و با بهبود شرایط برطرف می‌شود، تاکید کرد: برخی اوقات مسئولان برای جلوگیری از ایجاد ناامنی مجبور می‌شوند محدودیت‌هایی را ایجاد کنند.
حجت الاسلام حمیدی اضافه کرد: با ایجاد ناامنی در کشور، همه آسیب می‌بینند و ضرر می‌کنند و دشمن به دنبال آن است که در کشور جنگ داخلی ایجاد نماید و برخی اوقات سازمان‌های مربوطه برای تأمین امنیت مردم در چارچوب قانون محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند.
قوه قضائیه در حوزه شفاف سازی به خوبی ورود کرده است
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که قوه قضائیه در حوزه شفاف سازی به خوبی ورود کرده است، گفت: سخنگوی قوه قضائیه هر هفته مسائل مهم کشور را اطلاع رسانی می‌کند و این امر بیانگر اقدامات شفاف دستگاه قضائی است.
وی اظهار داشت: مبارزه با دانه درشت‌ها به خوبی در دست انجام است و همواره شاهد هستیم با افراد شاخصی که فسادی را انجام داده اند، برخورد شده است و این افراد در حال تحمل محکومیت‌های خود هستند.
حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: دستگاه قضائی در صورت محرز شدن هرگونه جرمی، با هر فرد در هر جایگاهی برخورد خواهد کرد و بدون رودربایستی و ملاحظه نسبت به رسیدگی به پرونده‌ها اقدام خواهد شد.
وی افزود: درباره بانیان حوادث اخیر نیز هم اگر پرونده‌ای تشکیل شود، برخورد خواهد شد و پرونده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و نتیجه به اطلاع مردم رسانده می‌شود. امیدوارم از خبر آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در
کرمان
راضی بوده باشید.

آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در
کرمان  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۹ ۰۲:۳۸:۵۱