آزادی اسیر خلیل عواوده از زندان رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ ماه
اسارت

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آزادی اسیر خلیل عواوده از زندان رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ ماه
اسارت
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، اسیر خلیل عواوده پس از ۲۲ ماه اسارت در زندان رژیم صهیونیستی آزاد شد و به آغوش خانواده بازگشت.
این اسیر فلسطینی در جریان اسارت در زندان رژیم صهیونیستی ۱۷۲ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.
پیشتر وزارت امور اسرا و آزادگان فلسطین در غزه در بیانیه ای اعلام کرده بود که جلسه دادگاه خلیل عواوده اسیر فلسطینی در «الرمله» و «اللد» برگزار شد و دادگاه رژیم صهیونیستی با آزادی او مخالفت کرد.
گفتنی است، اسیر عواوده ۴۰ ساله و ساکن شهر الخلیل در کرانه باختری است و قرار بود بیست و دوم اکتبر گذشته پس از ۱۷۲ روز اعتصاب غذا آزاد شود، ولی مسئولان رژیم صهیونیستی اندکی پیش از آزادی او، اتهام دیگری را به او وارد و بازداشت وی را تمدید کردند.
خلیل عواوده در مجموع ۱۲ سال را در زندان های اشغالی گذرانده است که ۶ سال از آن را در بازداشت اداری سپری کرده است.
او چند روز پس از دستگیری در دسامبر ۲۰۲۱، به مدت ۶ ماه به بازداشت اداری منتقل شد. در ۳ مارس ۲۰۲۲، عواوده در مخالفت با بازداشت اداری خود دست به اعتصاب غذا زد که پس از ۱۱۱ روز پس از وعده هایی مبنی بر تعیین محدودیت زمانی برای بازداشت و آزادی وی، اعتصاب غذا را به حالت تعلیق درآورد.
خلیل عواوده اسیر فلسطینی از یک خانواده روستایی اهل شهر «اذنا» در غرب الخلیل در جنوب کرانه باختری است که به دلیل بازداشت های مکرر و گذراندن حدود ۱۲ سال به صورت مقطعی در زندان های اشغالی رژیم صهیونیستی، نتوانست تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان برساند.
عواوده تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در مدارس شهر خود «اذنا» گذراند و از شاگردان ممتاز بود که در دوره متوسطه عمومی، شاخه علمی، معدل ۹۲ درصد کسب کرد و آرزویش تحصیل پزشکی در خارج از کشور بود، اما به دلیل شرایطی که داشت نتوانست به آرزویش برسد. او برای تحصیل در رشته مهندسی به دانشگاه پلی تکنیک فلسطین پیوست، اما رژیم اشغالگر او را از تحصیل محروم کرد و در سال ۲۰۰۲ دستگیر و به ۵ سال و نیم زندان محکوم شد.
وی در سال‌های اخیر به تحصیل اقتصاد در دانشگاه آزاد قدس پیوست و علاوه بر خوداشتغالی برای رسیدگی به امور خانواده‌اش اقدام کرد. او قرار بود امسال از دانشگاه فارغ التحصیل شود که به دلیل دستگیری وی توسط رژیم اشغالگر قدس از ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱ این اتفاق نیفتاد. عوواده حافظ قرآن کریم، فعال محلی و عضو چندین کمپین داوطلبانه در شهرش است.
اداره زندان های رژیم صهیونیستی عواوده را در یک سلول انفرادی کثیف پر از حشرات موذی و سوسک تحت بازداشت قرار داد و پس از انتقال او به زندان رمله، شرایط فرق چندانی نکرد.
عواوده پس از آن به پزشک معرفی شد و پزشک به دلیل وخامت حال وی، توصیه کرد که او را به بیمارستان کاپلان منتقل کنند، اما اداره زندان های رژیم صهیونیستی نپذیرفت و او را به بیمارستان «الرمله» بازگرداند. وی معاینات پزشکی را تحریم کرد و کرد و هیچ گونه غذایی نمی خورد و فقط به آب بسنده کرد تا اینکه وضعیت جسمانی وی به وخامت گرایید و به بیمارستان منتقل شد.
مقامات صهیونیست عواوده را در شرایط بسیار بدی در داخل درمانگاه زندان رمله نگهداری می کردند، وی از لاغری، عدم تعادل و کاهش شدید وزن، تاری دید، درد کلیه و استفراغ خون و همچنین درد شکم و پهلو رنج می برد و به خاطر همین عوارض روی ویلچر قرار گرفت.
پس از اینکه اشغالگران توافق با وی مبنی بر آزادی وی در ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲ را پس گرفتند، او بر ادامه اعتصاب غذا پافشاری کرد و پس از وخامت وضعیت سلامتی اش، صهیونیست ها با هماهنگی صلیب سرخ بین المللی به همسر مادر عواوده اجازه دادند تا او را در بیمارستان «اساو هورویه» رژیم صهیونیستی ملاقات کنند.
در ۷ آگوست ۲۰۲۲، نام عواوده در توافقنامه آتش بس در نوار غزه ذکر شد که به جنگ ۳ روزه بین رژیم صهیونیستی و جهاد اسلامی پایان داد.
در ۱۰ آگوست ۲۰۲۲، دادگاه «عوفر» یک جلسه اضطراری برگزار کرد و پس از آن تصمیم گرفت به وکیل وی و یک پزشک از سازمان پزشکان برای حقوق بشر اجازه ملاقات با او را بدهد، و گزارش پزشکی این ملاقات، خطر مرگ ناگهانی عواوده را هشدار داد.
همسر وی، دلال عواوده ۳۲ ساله در این باره گفت: در مقابل خود اسکلتی را دیدم که با پوست پوشیده شده بود، چشمان برجسته و صورت رنگ پریده، و جای شکم گود بود و استخوان‌ها و زانوهایش برجسته شده بود، همچنین حافظه وی بشدت مشکل پیدا کرده بود.
در ۳۰ آگوست ۲۰۲۲، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی با وجود ارائه گزارش پزشکی مبنی بر اینکه وی در خطر مرگ ناگهانی قرار دارد، درخواست مداخله برای آزادی او را رد کرد. امیدوارم از خبر آزادی اسیر خلیل عواوده از زندان رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ ماه
اسارت
راضی بوده باشید.

آزادی اسیر خلیل عواوده از زندان رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ ماه
اسارت  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۱۶ ۰۲:۳۹:۲۳