آذربایجان غربی میزبان هجدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی
شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آذربایجان غربی میزبان هجدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی
شد
علیرضا نوروزی در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام، اظهار کرد: هجدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری در آذربایجان غربی از سری برنامه‌های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی «گروه قرآن و عترت»، بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
وی استفاده از ابزار مؤثر و زبان گویای شعر در جهت ترویج معارف دینی و رضوی، ایجاد جریان تولید محتوا در حوزه شعر رضوی و حمایت از شاعران آیئنی را از جمه اهداف این جشنواره بین‌المللی عنوان کرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به قوانین این جشنواره، بیان کرد: شاعران باید اشعار خود را به زبان ترکی آذری ارسال کنند و اشعار نیز نباید قبلاً در کنگره یا جشنواره ایی پذیرفته شده باشد.
نوروزی با بیان اینکه ارائه دهندگان آثار محدودیت سنی ندارند، گفت: شرکت کنندگان می‌توانند فقط ۵ اثر خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.
رئیس جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری آذربایجان‌غربی ادامه داد: این جشنواره با موضوعات شخصیت حضرت رضا (ع) در قالب سرایش شعر در مدح و منقبت ابعاد مختلف شخصیتی، اجتماعی، سیاسی، معنوی، کرامات و القاب ایشان، در بخش معارف رضوی؛ بیان توصیفاتی شاعرانه از مضامین زیارت‌نامه‌های حضرت، احادیث و معارف رضوی می‌توان به تولید اثر پرداخت.
وی افزود: در بخش ویژه نیز توصیف شاعرانه از لقب معین‌الضعفاء حضرت، و بیان تجلی این صفت الهی و انسانی در زندگی شیعیان و محبان این امام همام برگزار می‌شود.
نوروزی ادامه داد: مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا ۲۵ اسفند بوده و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را از طریق تارنمای جشنواره به آدرس portal.shamstoos.ir ارسال کنند.
وی گفت: شاعران کشورهای مقیم خارج از کشور نیز می‌توانند آثار خود را به همراه نامه تقاضای شرکت در این جشنواره به رایزنی فرهنگی ایران در محل اقامت خود تحویل داده و یا به آدرس portal.shamstoos.ir و یا آن‌ها از از طریق پیام رسان واتساپ با شماره ۰۹۱۴۹۶۸۲۱۴۹ ارسال کنند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی برگزاری ۶ کارگاه نقد شعر به همراه محافل شعر رضوی را در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین و کشور ترکیه را از برنامه‌های جنبی این جشنواره عنوان کرد.
رئیس جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری آذربایجان‌غربی ادامه داد: امام رضا (ع) ملقب به شمس الشموس است چرا که انوار مقدس شخصیت و سیره این امام همام همه را مجذوب خود می‌کند و زمانی که فراخوان شعر ترکی رضوی منتشر می‌شود همه ترک‌زبانان چه در داخل و چه در خارج از کشور خود را ملزم می‌دانند که شعری برای عرض ارادت خود به حضرت (ع) بسرایند.
اختتامیه این جشنواره نیز در اردیبهشت ۱۴۰۳ در آذربایجان غربی برگزار خواهد شد. امیدوارم از خبر آذربایجان غربی میزبان هجدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی
شد
راضی بوده باشید.

آذربایجان غربی میزبان هجدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی
شد  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۱-۱۸ ۰۲:۴۱:۱۲