آخرین خبرها از سد پرماجرای لرستان/ پیشرفت ۷ درصدی
«معشوره»!

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آخرین خبرها از سد پرماجرای لرستان/ پیشرفت ۷ درصدی
«معشوره»!
‌سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها – فاطمه حسینی: سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب رواناب از لرستان خارج شده و به حوضه‌های آبریز کرخه و دز می‌ریزد. این میزان در حوضه کرخه ۴.۵ میلیارد مترمکعب و در حوضه دز ۸ میلیارد مترمکعب است. همچنین از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب حجم رواناب‌های کشور ۱۱ درصد آن در لرستان جاری می‌شود.
بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه و آب راه دائمی در لرستان وجود دارد و سالانه ۲ میلیارد و ۵۹۳ میلیون مترمکعب از منابع آب سطحی و زیرزمینی لرستان برداشت می‌شود.
تحقق مطالبه مردم روی مدار وعده‌ها
وجود بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب رواناب در استان و عدم بهره‌مندی لرستان از این میزان آب موضوعی است که مورد انتقاد مردم و رسانه‌ها بوده است تا جایی که عدم بهره‌مندی مردم استان از این ظرفیت در سخنان مسئولان لرستان و مطالبات مردم جای ثابتی پیدا کرده است.
خردادماه سال ۹۲ بود که رئیس‌جمهور وقت برای کلنگ‌زنی پروژه سد «معشوره» به لرستان سفر کرد تا در روزهای پایانی دولتش روی دست استان لرستان یک کلنگ‌زنی بی‌نتیجه دیگر را بگذارد.
سد «معشوره» استان لرستان مصوب سفر نخست هیئت دولت یعنی حدود ۱۵ سال پیش است و قبل از آن نیز بارها در دولت‌های مختلف به‌عنوان یکی از مطالبات جدی مردم مطرح و وعده اجرا گرفته است، وعده‌هایی که سال‌هاست بین‌النهرین لرستان را در میان دو رود «کشکان» و «سیمره» تشنه نگه‌داشته است.

دستور سریع و حتمی برای احداث «معشوره»
حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور در جریان سفر خود به لرستان و در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند تولید را رونق دهد و محوریت لرستان را در مسئله کشاورزی می‌تواند پیش ببرد مسئله سدها به‌ویژه سد «معشوره» است، گفت: امروز اعلام کردیم کار سد «معشوره» باید آغاز شود، هر مقدار بودجه داریم برای سال ۱۴۰۱ برای این پروژه می‌گذاریم و در سنوات دیگر هم اختصاص می‌دهیم؛ البته وزیر نیرو اعلام کردند با پیمانکار پروژه صحبت کرده‌اند که این سد در مدت کوتاه‌تر ازآنچه فکر می‌شود به سامان برسد.
وی یادآور شد: بهره‌برداری از این سد دشت وسیعی را سیراب می‌کند و اشتغال ایجاد می‌کند.
رئیس‌جمهوری همچنین در شورای اداری لرستان با اشاره به اینکه باید کار سد «معشوره» آغاز شود و مطالعات آن انجام‌شده است، اظهار داشت: ما می‌خواهیم عقب‌ماندگی‌های چندساله را جبران کنیم، به میزان اعتباراتی که در کشور بود باید کار سد آغاز شود، در این راستا پیگیری‌هایی می‌کنیم که امکان ما بیشتر شود.
حجت‌الاسلام رئیسی از استاندار لرستان و وزیر نیرو خواست تا برای اجرای این پروژه پیگیری کنند.
وی با اشاره به مسئله آب نیز گفت: لرستان ۱۲ میلیارد مترمکعب آب دارد، پس مسئله کمبود آب نیست؛ بلکه مسئله مدیریت آب است؛ مدیریت آب از مسائل مهم در لرستان و کشور است.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه مسئله آب بسیار مهم است که باید دنبال شود تا مدیریت آب مردم را آرام کند که هم آب برای کشاورزی دارند هم برای شرب، افزود: تمام طرح‌های ما در لرستان باید تابع یک موضوع مهم آن‌هم ایجاد اشتغال و رفع بیکاری باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین در جلسه با اقشار مختلف مردم دراین‌رابطه اظهار داشت: کار سد «معشوره» را حتماً و سریعاً آغاز کنید؛ چون مطالعات انجام‌شده و ضرورت آن تشخیص‌داده‌شده است.
حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه ممکن است بودجه را امسال و سال دیگر کامل نتوان داد، اما سد معشوره را در بودجه سنواتی می‌گذاریم؛ افزود: نباید مدیریت آب به‌گونه‌ای باشد که هم در ترسالی ناراحت باشیم هم خشک‌سالی، نباید نعمت الهی را به سیل تبدیل کنیم، این نعمت الهی باید در خدمت تولیدات استان قرار بگیرد.
وی یادآور شد: آغاز کار سد «معشوره» را جزو مصوبات سفر گذاشته‌ایم.
«معشوره» سدی حیاتی برای لرستان
محمدمرادی فرماندار کوهدشت دررابطه‌با آخرین وضعیت پروژه سدسازی «معشوره»، اظهار داشت: این پروژه، جز ابرپروژه‌های استان لرستان محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه این سد بیشترین عایدی را برای حوزه کشاورزی کوهدشت دارد و این شهرستان را متحول می‌کند، عنوان کرد: «معشوره» یک سد مخزنی، کشاورزی و پدافندی است.
فرماندار کوهدشت با تأکید بر اینکه اگر این سد در سال ۹۸ ساخته می‌شد، خسارت‌های سیلاب را برای شهرستان‌های استان و همچنین استان خوزستان نداشتیم، افزود: همچنین در صورت احداث «معشوره» اراضی بسیار زیادی از شهرستان کوهدشت آبی می‌شود.
مرادی با اشاره به تأمین آب شرب شهر کوهدشت با احداث سد «معشوره» تصریح کرد: شهرستان و شهر کوهدشت جز دشت‌های ممنوعه استان محسوب می‌شوند و تنها دشت ممنوعه استان محسوب می‌شود با بحران تأمین آب آشامیدنی مواجه است.

وی ادامه داد: سد «معشوره» یک سد حیاتی برای شهر کوهدشت و همچنین استان لرستان به‌حساب می‌آید.
پیشرفت ۷ درصدی پروژه!
فرماندار کوهدشت با تأکید بر اینکه سد «معشوره» تا قبل از دولت سیزدهم در بخش‌های تونل، جاده دسترسی، تجهیز کارگاه و ایجاد فرازبند تنها دو درصد پیشرفت فیزیکی داشت، عنوان کرد: پیشرفت این پروژه تا قبل از عید، به ۹ درصد رسیده است.
مرادی، تصریح کرد: در طول عمر دولت سیزدهم هفت درصد پیشرفت داشته و از سال ۹۲ به بعد، دو درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی با بیان اینکه تونل انحرافی سد به طور کامل ایجاد شده است، افزود: بخش فرازبند سد نیز حدود ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
فرماندار کوهدشت با بیان اینکه بدنه سد بعد از تکمیل فرازبند ساخته می‌شود، تصریح کرد: تونل‌های جاده‌ها بیش از هفت تا هشت کیلومتر ساخته شده و مابقی هم در دست احداث است.
مرادی با بیان اینکه در دولت سیزدهم بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز کارگاه هزینه شده است، گفت: همچنین در این پروژه سدسازی ۳۰۰ نفر مشغول به کار شده‌اند و ۱۰۰ دستگاه ماشین‌آلات و ادوات نیز در محل پروژه است.

«معشوره» در انتظار مصوبه شورای اقتصاد دولت
وی افزود: ماده ۲۳ سد متوقف شده بود که بعد از مطالعات نهایی، نامه وزیر نیرو به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برای اخذ ماده ۲۳ و همچنین مجوزهای پدافند غیرعامل و محیط‌زیست ارسال شد، در نهایت سازمان پدافند غیرعامل و محیط‌زیست استعلام‌های این ابرپروژه استان را تأیید کردند.
فرماندار کوهدشت با تأکید بر اینکه بعد از تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اگر در شورای اقتصاد دولت تصویب شود که باتوجه‌به پیگیری‌های صورت‌گرفته حتماً مصوب می‌شود، به بانک عامل برای پرداخت هزینه‌ها معرفی می‌شود.
مرادی، افزود: این گونه پروژه‌های عمرانی چون در سال‌های گذشته احداث نشده‌اند، الان برآورد احداث پروژه یک رقم بسیار کلان است، در این راستا یک‌همت کلان و ملی و حاکمیتی نیاز است تا این پروژه در مسیر اصلی خود قرار بگیرد، الان این اتفاق افتاده و امسال شاهد اتفاقات بهتر و مهم‌تری در این پروژه خواهیم بود.
وی تأکید کرد: همین‌الان پروژه فعال است، روزبه‌روز توسعه و تجهیز کارگاه توسط پیمانکار را شاهد هستیم.
فرماندار کوهدشت، گفت: این سد با ظرفیت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب طراحی شده که تا ۹۰۰ میلیون مترمکعب پاسخگو است، البته بخش تخصصی وزارت نیرو باید دراین‌رابطه اظهارنظر کند.

وعده پایان ۱۴۰۷ برای تکمیل
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پیش‌ازاین سایت احکامداد ویسکرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در بازدید از روند اجرای این سد، اظهار داشت: من با اراده‌ای که در رئیس‌جمهور، وزیر نیرو و همچنین پیمانکار سد که قرارگاه خاتم است، سراغ دارم، امیدواریم بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته سد «معشوره» تا پایان سال ۱۴۰۷ ساخته شود.
وی عنوان کرد: این سد با ظرفیت یک میلیارد مترمکعب ساخته می‌شود.
نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: در این راستا نیز چهار نیروگاه ساخته می‌شود.
ویسکرمی میزان ظرفیت این نیروگاه‌ها را نیز ۸۰ مگاوات اعلام کرد.
وی عنوان کرد: کل ظرفیت سدهای استان لرستان اگر الان ۲۰۰ میلیون مترمکعب باشد، سد «معشوره» به‌تنهایی پنج برابر آنها ظرفیت خواهد داشت.
نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، افزود: سد «معشوره» یک پروژه ملی است که حداقل شش شهرستان استان لرستان از آن بهره‌مند می‌شوند.
ویسکرمی، گفت: برای ساخت سد روزانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پول نیاز است.
بنابراین گزارش، لرستان با بیش از ۱۳۰ رودخانه دائمی و فصلی با طول حدود ۹۰۰۰ کیلومتر در دو حوضه کارون و کرخه معادل ۱۲ درصد از آب‌های جاری کشور را در اختیار دارد و یکی از غنی‌ترین شبکه‌های آب سطحی کشور است و می‌طلبد که پروژه‌های سدسازی این استان از جمله «معشوره» هر چه سریع‌تر عملیاتی شوند. امیدوارم از خبر آخرین خبرها از سد پرماجرای لرستان/ پیشرفت ۷ درصدی
«معشوره»!
راضی بوده باشید.

آخرین خبرها از سد پرماجرای لرستان/ پیشرفت ۷ درصدی
«معشوره»!  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۸ ۰۲:۳۷:۵۵