آخرین توصیه رئیس جمهور بلاروس به فرمانده واگنر

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آخرین توصیه رئیس جمهور بلاروس به فرمانده واگنر به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، دو روز پس از سقوط هواپیمای فرمانده گروه واگنر در روسیه، رئیس جمهور بلاروس به مرگ رهبر واگنر واکنش نشان داد.
«الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس و نزدیک‌ترین متحد ولادیمیر پوتین که رابطه دوستانه نزدیکی نیز با فرمانده واگنر داشت، گفته است: «به یوگنی پریگوژین، هشدار داده بودم که پس از شورش کوتاه علیه ارتش روسیه بیشتر مراقب خودش باشد اما او گفته بود اگر قرار است بمیرم به جهنم بگذار کشته شوم.»
لوکاشنکو ادامه داد: «من به او گفتم یوگنی، همین الان یک طناب برائت می‌فرستم ولی پریگوژین گفت نه، من این طور نمی‌خواهم، من مثل یک قهرمان خواهم مرد.»
روز گذشته نیز «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس، از ادامه کار و فعالیت گروه واگنر در بلاروس خبر داد و گفته بود: «با وجود کشته شدن رهبر واگنر، سایر اعضای این گروه در بلاروس خواهند ماند و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.»
به‌گفته رئیس جمهوری بلاروس، گروه واگنر فعال و پویا است، فعال خواهد بود و به فعالیت‌هایش در این کشور ادامه می‌دهد. لوکاشنکو در سخنانش اشاره‌ای به رهبر احتمالی بعدی گروه واگنر نکرد.
رئیس جمهوری بلاروس همچنین در واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره علت سقوط هواپیمای حامل پریگوژین گفت: «قابل تصور نیست که رئیس جمهوری روسیه دستور کشتن پریگوژین را صادر کرده باشد.»
لوکاشنکو شمار افراد گروه مزدور واگنر را که در بلاروس مستقر شده‌اند، حدود ۱۰ هزار تن تخمین زد.
از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بازرسان روسی از کشف دو جعبه سیاه هواپیمای حامل فرمانده گروه واگنر خبر دادند که در شمال مسکو سقوط کرد.
بر اساس این گزارش، کمیته حقیقت‌یاب روسیه نیز اعلام کرد که ۱۰ جسد در محل سقوط هواپیمای حامل «یوگنی پریگوژین» پیدا شده و آزمایش دی ان ای و بررسی ژنتیکی برای شناسایی آنها در حال انجام است.
این تحولات در حالی است که سخنگوی کرملین در نشست خبری در مسکو گفت که گمانه زنی‌های غرب درباره احتمال دست داشتن روسیه در مرگ پریگوژین کذب محض است.
وی افزود: فعلاً شواهد کمی درباره علت سقوط هواپیمای حامل پریگوژین در دست است و حقایق باید در جریان تحقیقات روشن شود.
گفتنی است که روز چهارشنبه منابع خبری از سقوط یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر در شمال غرب مسکو خبر داده و ساعاتی بعد اعلام کردند او نیز در این سانحه به همراه ۹ سرنشین دیگر هواپیما جانشان را از دست داده‌اند.
پیش از این، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی در خصوص کشته شدگان سانحه هوایی در منطقه «تِور» (Tver) از جمله «یوگنی پریگوژین» (Yevgeny Prigozhin) فرمانده «واگنر» اعلام کرد: سقوط هواپیمای پریگوژین ممکن است ناشی از بمب یا سوخت تقلبی باشد.
در همین راستا، یک مقام آمریکایی به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: ما در حال بررسی بیش از یک فرضیه درباره علت سقوط هواپیمای حامل «یوگنی پریگوژین» هستیم و تا کنون به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم. (آنچه اکنون حدس می‌زنیم این است که) هیچ پرتاب موشکی انجام نشده است و هیچ مدرکی دال بر هدف قرار گرفتن هواپیمای پریگوژین توسط موشک‌های ضدهوایی زمین به هوا (از جانب مسکو) وجود ندارد. انفجار داخل هواپیمای پریگوژین فرضیه اصلی است و ممکن است ناشی از یک بمب باشد.
مقامات آمریکایی روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفته بودند که ایالات متحده در حال بررسی تعدادی از فرضیات در مورد اینکه چه چیزی باعث سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین از جمله اصابت موشک زمین به هوا شده، هستند. امیدوارم از خبر آخرین توصیه رئیس جمهور بلاروس به فرمانده واگنر راضی بوده باشید.

آخرین توصیه رئیس جمهور بلاروس به فرمانده واگنر  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۷ ۰۲:۳۶:۵۵