آتش بس موقت؛ راه حل بحران غزه نیست

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آتش بس موقت؛ راه حل بحران غزه نیست به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که توقف بشردوستانه و کوتاه مدت جنگ غزه راه حل اصلی نیست و سازمان ملل همچنان بر آتش بس دایمی و آزادی فوری همه گروگان ها پافشاری می کند.
دبیرکل سازمان ملل متحد در کنفرانس مشترک با «موسی فکی»، رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا، گفت: «آتش بس گامی در مسیر درست بود، نمادی از امید بود، اما مشکلات کلیدی ما را حل نمی‌کند. آزادی فوری همه گروگان‌ها و امکان دریافت کمک‌های بشردوستانه مؤثر به همه مردم غزه در همه جای غزه بایستی اولویت باشد.»
روز گذشته نیز بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری ترکیه، «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور این کشور پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع غزه با آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان به صورت تلفنی گفت وگو کرده بود. به گزارش آناتولی، در این گفت وگو انتظارات جامعه جهانی در برابر حملات غیرقانونی اشغالگران قدس، راه حل های رفع بحران انسانی و تلاش برای برقراری صلح و ثبات پایدار در نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رئیس جمهور ترکیه در این گفت وگو تصریح کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به نقض بی پروای قوانین بین المللی و حقوق بشردوستانه ادامه می دهد و طبق قوانین بین المللی باید نسبت به جرایم ارتکابی اش پاسخگو باشد. اردوغان با عرض تسلیت به گوترش بابت جان باختن بیش از ۱۰۰ کارمند سازمان ملل در حملات اشغالگران قدس به غزه، گفت: بازدید شخصی گوترش از گذرگاه مرزی رفح برای جلب توجه جامعه جهانی به این منطقه مفید بود.
دو روز پیش نیز در روز دوشنبه، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تمدید ۲ روزه توافق آتش بس موقت در غزه استقبال کرده بود. در بیانیه صادره از سوی دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص آمده بود که وی از تمدید ۲ روزه آتش بس موقت انسانی در غزه استقبال کرده و امیدوار است که گذرگاه ها برای ارسال کمک‌ های بشردوستانه به غزه بیشتر بازگشایی شوند.
این در حالیست که «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پیشتر در واکنش به تمدید آتش بس در غزه اعلام کرده بود: در چهارمین روز از آتش بس موقت در غزه، آتش بس برای ۲ روز دیگر تمدید شد. بایدن از اعلام قطر مبنی بر تمدید آتش بس استقبال می کند. رویکردی که با اسرائیل و شرکایمان در منطقه اتخاذ می کنیم، موفقیت آمیز است! «جان کربی» ادعا کرد: ما همچنان به اسرائیل بر اهمیت توجه به غیرنظامیان در طول عملیات نظامی (علیه مردم مظلوم غزه) تاکید خواهیم کرد. امیدواریم در میان اسرایی که تا ۲ روز آینده آزاد می شوند، اتباع آمریکایی نیز وجود داشته باشند.
وزارت خارجه قطر نیز شامگاه دوشنبه اعلام کرد که توافق آتش‌بس انسانی در غزه به مدت ۲ روز دیگر تمدید شده است. جنبش حماس نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: با برادرانمان در قطر و مصر توافق کردیم که آتش‌بس انسانی در غزه به مدت ۲ روز و با همان شروط توافق پیشین تمدید شود.
آکسیوس نیز به نقل از یک مسوول صهیونیست اعلام کرد که کلیات تمدید آتش‌بس به مدت ۲ روز دیگر مورد توافق قرار گرفته و بناست که در هر یک از این ۲ روز، ۱۰ اسیر صهیونیست آزاد شوند. امیدوارم از خبر آتش بس موقت؛ راه حل بحران غزه نیست راضی بوده باشید.

آتش بس موقت؛ راه حل بحران غزه نیست  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۲۹ ۰۲:۳۷:۳۷