۹.۸ درصد مساحت استان بوشهر جنگل است/ لزوم تقویت امکانات و
نیروها

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۹.۸ درصد مساحت استان بوشهر جنگل است/ لزوم تقویت امکانات و
نیروها
عبدالحسین گرشاسبی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام اظهار داشت: استان بوشهر دارای ۳۲۰ هزار هکتار عرصه جنگلی است که ۹.۸ از کل مساحت استان را تشکیل می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه ۱.۵۸ درصد از کل جنگل‌های کشور در استان بوشهر قرار دارد اضافه کرد: جنگل‌های استان بوشهر شامل ۲۹۲ هزار هکتار جنگل طبیعی و ۲۸ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: جنگل‌های طبیعی استان بوشهر دارای گونه‌هایی شامل بنه، بادام کوهی و کنار است و جنگل‌های دست‌کاشت استان از درختان کهور پاکستانی، گز، انواع آکاسیا و کنار تشکیل شده است.
وی از تلاش ویژه برای توسعه جنگل‌های مانگرو در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: در استان بوشهر حدود ۷۱۲ هکتار جنگل حرا به صورت طبیعی و دست‌کاشت وجود دارد.
فرهنگ‌سازی برای حفاظت از جنگل
گرشاسبی با اشاره به تغییر اقلیم و خشکسالی‌های پیاپی در سطح استان بیان کرد: تلاش شده تا در اراضی ساحلی استان بوشهر زمینه توسعه جنگل‌های حرا فراهم شود. در این راستا ۲۳۰ هزار نهال حرا تولید کرده‌ایم که برایی ایجاد ۲۵۰ هکتار جنگل مانگرو در استان استفاده می‌شود.
وی با اشاره به نامگذاری ۲۷ دیماه به عنوان روز جنگل‌بان بیان کرد: در این روز تلاش کردیم که برنامه‌هایی به همین مناسبت برگزار شده و از جنگل‌بانان استان بوشهر تجلیل و تقدیر کنیم.
جنگل‌های استان بوشهر شامل ۲۹۲ هزار هکتار جنگل طبیعی و ۲۸ هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت است مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ادامه داد: امسال برنامه‌ریزی کردیم که در چهار شهرستان میدان و یا خیابانی را به نام جنلبان نامگذاری کنیم که تاکنون در روستای برمک دشتستان، شهر خورموج شهرستان دشتی و روستای کنارخیمه شهرستان عسلویه این مهم محقق شده است.
وی فرهنگ‌سازی برای حفاظت از محیط زیست را مهمترین رویکرد در حفظ جنگل و عرصه‌های منابع طبیعی دانست و بیان کرد: اقداماتی مانند نامگذاری خیابان‌ها می‌تواند باعث فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه شود.
گرشاسبی تعداد نیروهای جنگلبان در استان بوشهر را ۵۷ نفر عنوان کرد و ادامه داد: جنگل‌بانان با شجاعت و ایثار در فصول گرم و سرد سال جان خود را به خطر می‌اندازند و با وجود هرگونه خطر و تهدید به حراست و حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی می‌پردازند.

جانفشانی جنگلبانان
وی حریق و قاچاق چوب را از مهمترین تهدیدها برای جنگل‌ها عنوان کرد و افزود: جنگلبانان در این راستا با تهدیدهایی روبرو هستند و گاهاً مورد ضرب و جرح و یا هدف گلوله قرار می‌گیرند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: شهدا با نثار جان خود از این کشور دفاع کردند و جنگلبانان نیز جان خود را به خطر می‌اندازند تا این عرصه‌های طبیعی را حفظ کرده و برای آیندگان نگه دارند.
وی خواستار همراهی دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در فرهنگ‌سازی برای حفاظت از منابع طبیعی شد و اظهار داشت: از سمن‌ها، مردم، فعالان فرهنگی و رسانه‌ها انتظار داریم که در زمینه فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی تلاش کنند.
۷۶ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد و کار سختی برای حفاظت و حراست از این جنگل‌ها داریم گرشاسبی با بیان اینکه بر اساس نرم استاندارد باید امکانات و نیروی انسانی بیشتری برای حفاظت از منابع طبیعی استان داشته باشیم افزود: در برخی از شهرستان‌ها فقط دو نیروی محیط بان داریم که نیازها خیلی بیشتر از این است.
وی با بیان اینکه ۷۶ درصد از مساحت استان بوشهر را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد خاطرنشان کرد: کار سختی برای حفاظت و حراست از این جنگل‌ها داریم.
کانون‌کوبی مناطق صعب‌العبور
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: امسال بارش‌های خوبی را در استان شاهد بوده‌ایم و احتمال بروز آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان در تابستان افزایش می‌یابد که تلاش کرده‌ایم آمادگی در مقابله با این مخاطرات را افزایش دهیم.
وی از برگزاری مانور در مناطق مستعد حادثه خبر داد و اضافه کرد: در هنگام بروز حادثه از امکانات خود و سایر نهادها استفاده می‌کنیم تا در سریع‌ترین زمان حریق و دیگر حوادث مهار شود.
گرشاسبی با اشاره به کانون‌کوبی در مناطق صعب‌العبور مراتع استان ادامه داد: در زمانی که نیاز به بالگرد اطفای حریق باشد هماهنگی‌های لازم را خواهیم داشت تا در سریع‌ترین زمان به منطقه برسد. امیدوارم از خبر ۹.۸ درصد مساحت استان بوشهر جنگل است/ لزوم تقویت امکانات و
نیروها
راضی بوده باشید.

۹.۸ درصد مساحت استان بوشهر جنگل است/ لزوم تقویت امکانات و
نیروها  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۱-۱۹ ۰۲:۳۹:۰۲