میزان مصرف خودسرانه دارو در اردبیل بالا است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر میزان مصرف خودسرانه دارو در اردبیل بالا است جلال کرامت در گفت‌و گو با خبرنگار سایت احکام، اظهار کرد: هر چند پزشکان سعی می‌کنند با نسخه‌نویسی الکترونیکی مصرف دارو را کنترل و تعدیل کنند اما همچنان برخی داروخانه‌ها اقدام به فروش خودسرانه و خارج از رویه نسخه‌نویسی دارو می‌کنند که این خود دامنه مشکلات را افزایش داده است.
وی تصریح کرد: ۴۰ درصد بودجه بهداشتی کشور صرف خرید دارو می‌شود که باید در مصرف آن درست و منطقی عمل کرده و از خرید و انبار دارو در منازل و عدم دسترسی بیماران به داروهای مورد نیاز جلوگیری کنیم.
رئیس اداره پایش و نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: با نسخه‌نویسی پزشکان ارائه دارو در داروخانه‌های استان اردبیل در بهترین شرایط انجام می‌شود و امیدواریم هم صاحبان داروخانه‌ها و هم مراجعین از درخواست خرید و مصرف داروی خودسرانه و بی‌رویه پرهیز کرده و زمینه ساماندهی مناسب را در این حوزه فراهم کنند.
کرامت افزود: هر چند بررسی‌ها نشان می‌دهد عده‌ای از هموطنان به دلیل بالا بودن هزینه ویزیت پزشکان اقدام به خرید خودسرانه دارو می‌کنند اما در قالب نظام سلامت و ارجاع درست، در این زمینه می‌توانیم اصلاح رویه‌ها را شاهد باشیم تا بیش از این صدمه و لطمه‌ای به فرآیند نظام بهداشتی، درمانی و دارویی وارد نشود.
رئیس اداره پایش و نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خاطرنشان کرد: باید به شکل درست و منطقی داروی تجویز شده از سوی پزشک مورد استفاده قرار گیرد و ما بتوانیم جلوی فروش داروهای زیان‌آور به ویژه مسکن‌ها و برخی داروهای پرمصرف را به صورت خودسرانه بگیریم. امیدوارم از خبر میزان مصرف خودسرانه دارو در اردبیل بالا است راضی بوده باشید.

میزان مصرف خودسرانه دارو در اردبیل بالا است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۱-۱۸ ۰۲:۴۴:۲۸