عشایر شاهسون ییلاقات را ترک کنند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر عشایر شاهسون ییلاقات را ترک کنند به گزارش خبرنگار سایت احکام، حاتم طهماسب‌پور شامگاه سه شنبه در جریان بازدید از آخرین خدمات‌رسانی به عشایر کوچرو در اردبیل اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی و احتمال بارش برف در ارتفاعات سبلان و مناطق ییلاقی، انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر عشایر شاهسون مغان، مناطق ییلاقی را به سمت قشلاقات ترک کنند.
وی تصریح کرد: تاکنون ۲۰ درصد عشایر اقدام به کوچ پاییزه کردند و پیش‌بینی می‌شود زودتر از موعد تعیین شده اول تا دهم سایت احکامماه کوچ پاییزه شروع و به سرانجام برسد.
مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: با پایین آمدن عشایر از ارتفاعات سبلان و حضور در میان‌بندها می‌توان به سرعت تخلیه عشایر از مناطق سردسیر و برفگیر امیدوار بود تا هر چه سریع‌تر این فرآیند به نقطه مطلوب حضور در مناطق قشلاقی منجر شود.
طهماسب‌پور افزود: خود عشایر نیز با مشاهده وضعیت جوی و هشدارهای هواشناسی علاقه‌مند هستند تا مناطق ییلاقی را ترک کرده و به سمت قشلاقات و مغان حرکت کنند.
وی به هماهنگی‌های انجام شده با منابع طبیعی و سایر دستگاه‌ها برای تأمین سوخت مورد نیاز، آرد و آب شرب عشایر کوچرو اشاره کرد و ادامه داد: امسال به دلیل وضعیت خشکسالی از ۱۹ هزار خانوار عشایری، تنها ۱۰ هزار خانوار اقدام به کوچ بهاره کرده بودند که پوشش گیاهی مناسبی نیز در دامنه‌های سبلان وجود نداشت.
طهماسب‌پور در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: امیدواریم بارش‌های مناسب و شرایط رویش گیاهی مناطق قشلاقی پاییز و زمستان‌گذرانی عشایر را در این مناطق شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: تمام تلاش ما بر این است تا در زمان کوچ پاییزه کمک کار عشایر باشیم تا آنها بتوانند در کنار تقویت جبهه تولید، در عرصه بروز و ظهور توانمندی‌های اقتصادی و رشد تولید نیز فعالانه عمل کنند.
طهماسب‌پور بیان کرد: تهدیدات جوی و حوادث غیرمترقبه در سال‌جاری به عشایر خسارت‌هایی را وارد کرده که بخشی از آنها جبران و امیدواریم بخش دیگر نیز به سرعت جبران شود.
مدیرکل امور عشایری استان اردبیل تصریح کرد: عشایر شاهسون استان اردبیل در قالب گروه‌های کوچرو و ۴۰ طایفه‌ای که وابستگی خاص به آن دارند در حال حاضر در استان اردبیل با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار خانوار زندگی می‌کنند که ۶ درصد جمعیت عشایری کشور را به خود اختصاص دادند. امیدوارم از خبر عشایر شاهسون ییلاقات را ترک کنند راضی بوده باشید.

عشایر شاهسون ییلاقات را ترک کنند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۰ ۰۲:۴۰:۱۶