عزم دولت برای پایان بن بست راه های روستایی در کهگیلویه و
بویراحمد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر عزم دولت برای پایان بن بست راه های روستایی در کهگیلویه و
بویراحمد
سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها_ حمیده تابش نژاد: توسعه راه‌ها می‌تواند به رونق و ارتقای وضعیت اقتصادی مناطق مختلف به خصوص روستاها و مناطق عشایرنشین کمک کند.
توسعه راه‌های مواصلاتی از گذشته تاکنون، در اولویت کار مدیران مناطق قرار داشته اما راه‌های روستایی در برخی از استان‌ها به وضعیت مطلوب نرسیده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به دلیل شرایط جغرافیایی و هم مرزی با تعدادی از استان‌های پر تردد کشور و دارا بودن جاذبه‌های گردشگری، همواره مسیر و مقصد مسافران و گردشگران بوده است.
مسیری که شاه راه کریدور ارتباطی جنوب به شمال است در همجواری ابر پروژه‌های استان‌های همجوار، روستاهایش از نعمت راه ارتباطی مناسب برخوردار نبوده و با هر بارشی صدها روستا دسترسی خود به جاده‌های اصلی را از دست می‌دهند.

شهرستان‌های گرمسیری دچار آبگرفتگی می‌شود و از طرفی در بویراحمد، دنا و مارگون در سردسیر با بارش برف شدید روبرو و راه‌های روستایی مسدود می‌شود.
این محرومیت که سابقه‌ای طولانی دارد، محور توجهات دولت سیزدهم قرار گرفته تا با پایان دادن به این محرومیت تاریخی نبض زندگی قوی‌تر از همیشه در روستاها جاری شود.
تخصیص ۲٠٠ میلیارد تومان در سفر دولت
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: از شهریورماه سال گذشته تا کنون، ۳۴ نقطه پر تصادف و حادثه خیز در استان رفع شده است.
عابد محمدی در گفتگو با خبرنگار سایت احکام افزود: از ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار استانی سفر رئیس جمهور به راهداری کهگیلویه و بویراحمد، ۳۷ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
از ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار استانی سفر رئیس جمهور به راهداری کهگیلویه و بویراحمد، ۳۷ میلیارد تومان تخصیص داده شده است
محمدی تصریح کرد: اعتبارات این سفر، ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات استانی و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز اعتبارات ملی بود که اعتبارات ملی به طور کامل تخصیص داده شد و برای سال جاری نیز ۵۰۰ میلیارد تومان، متمم اعتبارات سفر ریاست جمهوری به ما ابلاغ شده است.
محمدی با بیان اینکه جاده پاتاوه-دهدشت هنوز فاقد استانداردهای لازم است؛ گفت: روشنایی این جاده ناقص بوده و برخی نقاط نیز فاقد خط کشی است و تابلوها و علائم نیز به اندازه کافی نصب نشده است.
تمام روستاهای بالای ۲٠ خانوار آسفالت می‌شود
وی با تاکید بر اینکه در کهگیلویه و بویراحمد چهار هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه روستایی وجود دارد، گفت: از این میزان دو هزار و ۳۰۰ کیلومتر آن، معادل ۵۸ درصد از این راه‌ها آسفالت شده و سیاست دولت سیزدهم نیز این است که تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان دولت از راه‌های آسفالته برخوردار شوند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اظهار داشت: در روستاهای بالای ۲۰ خانوار، ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی داریم که در ۹ ماه توانسته‌ایم قریب به ۱۰۰ کیلومتر از آنها را آسفالت کنیم.
بارش ۱٠٠٠ کیلومتر راه روستایی را مسدود کرد
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با اشاره به بارش‌های اخیر استان، گفت: ۱٠٠٠ کیلومتر راه روستایی استان بر اثر بارش برف طی روزهای اخیر مسدود شد.
وی افزود: بارش برف راه ارتباطی ده‌ها روستای شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون را قطع کرده و بازگشایی کامل زمان بر است.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۱٠٠ کیلومتر از ۴ هزار و ۴٠٠ کیلومتر راه روستایی استان در سه شهرستان بویراحمد، دنا و مارگون واقع شده، ابراز داشت: ماشین آلات راهداری برای بازگشایی هزار کیلومتر راه روستایی این سه شهرستان اعزام شدند.
محمدی با اشاره به اینکه چند روز برای بازگشایی تمام مسیرهای روستایی زمان لازم است، تصریح کرد: در همین راستا بازگشایی مسیرهای چندین روستای بویراحمد انجام گرفت.
بحرانی‌ترین راه‌های روستایی را بشناسید
بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه افزون بر ۲۸ هزار نفر جمعیت دارد که در مجموع شامل ۱۰۴ روستا و ۳۸ روستای دهیار محور است.
رسیدن به دیشموک و عبور از جاده‌های صعب العبور و کوهستانی و همچنین ناهموار و سنگلاخی بسیار سخت و استرس زاست.
رسیدن به دیشموک و عبور از جاده‌های صعب العبور و کوهستانی و همچنین ناهموار و سنگلاخی بسیار سخت و استرس زاست
با توجه به اینکه راه دسترسی مناسب یکی از ضروری‌ترین نیازهای هر منطقه برای توسعه و ورود سرمایه گذار محسوب می‌شود، اما دیشموک از این مهم محروم مانده و باعث در بن بست ماندن دیشموک شده است.
بخش دیشموک سرشار از منابع طبیعی از جمله معادن و جنگل‌های بکر و دست نخورده ایست که می‌تواند در مسیر گردشگری پر رونق باشد، اما نبود جاده و راه ارتباطی مناسب باعث عدم توسعه و محرومیت در تمامی زمینه‌ها از جمله آموزش ایده آل، آب شرب با کیفیت و برق پایدار است.

علیرضا نوروزی بخشدار بخش دیشموک در گفتگو سایت احکام، با اشاره به ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی این بخش افزود: تنها ۱۵۰ کیلومتر از جاده‌های دیشموک آسفالت هستند.
نوروزی با بیان اینکه دو نوع آسفالت گرم و سرد داریم، تصریح کرد: با توجه به شرایط، برای مناطق دور از دسترس نوع قیر پاشی تفاوت دارد که برای دیشموک از آسفالت سرد استفاده می‌شود که کیفیت لازم را ندارد.
وی بیان کرد: بیشترین مشکل دیشموک راه‌های روستایی از لحاظ ابنیه و ارتباط و اتصال است
نوروزی گفت: به عنوان مثال «سرتنگ لیراب» راه اتصالش به دیشموک یک راه عشایری است که در حال حاضر قطع است.
عبور فقط با تراکتور مقدور است
وی همچنین راه، ۴ کیلومتری روستای «شرنگ ورنگ» را فاقد زیر سازی و بهسازی اعلام کرد و گفت: مسیر «مورخانی تا رودریش» و در ادامه تا روستاهای تابعه دهستان «اجم» هم ۱۳ کیلومتر است که فاقد زیرسازی و عبور و مرور می‌باشد و تنها با تراکتور یا وانت امکان عبور وجود دارد.
نوروزی با اشاره به جاده اتصالاتی به «تنگ چویل» و از بین رفتن پل در بارندگی‌ها تصریح کرد: پایه‌های این پل را ۸ سال پیش آب از بین برده و اتصال به صورت موقت بر روی زمین برقرار بود و حالا بارندگی باعث قطع شدن راه شده که هم اکنون در حال ترمیم است.

نوروزی با ابراز نگرانی از مشکلات برخی از پل‌ها از جمله پل «سرخون» و «گود بَن» و پل نرسیده به آبشار فصلی تنگ چویل، بیان کرد: سازه بتنی و دهانه این پل‌ها دچار آسیب شده و امکان فرو ریختن دارند.
وی خاطر نشان کرد: راهداری یک لودر در بخش دیشموک مستقر کرده و حدوداً یک هفته است که برای بازکردن مسیرهای قطع شده مثل «مله خرسک» و «بناری فتحی» در حال فعالیت است.
تلاش برای بازگشایی جاده‌های روستایی ادامه دارد
بخشدار دیشموک تصریح کرد: در جلسه‌ای با بنیاد علوی و مدیر کل راهداری مقرر شد که از جاده انتهای حوزه استحفاظی قلعه رئیسی به دیشموک «رود چک» یا «پل شهید آذربار» روکش شود و در خصوص برداشتن نقاط حادثه خیز و پیچ «بُن گیر» اقدام ضروری صورت گیرد.
نوروزی اضافه کرد: بارندگی روزهای اخیر عبور و مرور از مسیر پل تنگ چویل را برای مردم بسیار سخت و دشوار نموده است.
وی اظهار کرد: با توجه به انتقال لوله برای راه اندازی پل موقت برای برقراری ارتباط در این مسیر خواهان علاج سریع برای رفع مشکل هستیم.
نوروزی ابراز امیدواری کرد: پیمانکاران آسفالت مسیر «دشتک تا بناری» و «امیرآباد – ده قاضی» و ۳ کیلومتر «دم رود آیک» و مسیر روستای «احمد به دلی» باید کار جهادی انجام دهند.

همچنین مدیر راهداری و حمل و نقل کهگیلویه با اشاره به مشکلات دو پل «سرخون و گودبن» افزود: مشکلات با راهداری استان مطرح شده‌اند و در اولین فرصت با تأمین اعتبار ترمیم و بهسازی آنها آغاز خواهد شد.
علی دیانتی فر در گفتگو با خبرنگار سایت احکام، افزود: یک دستگاه لودر استیجاری به بخش دیشموک انتقال داده‌ایم تا در این ایام بارندگی در صورت مسدود شدن جاده‌ها اقدامات لازم انجام شود.
به نظر می‌رسد خروج از بن بست ارتباطی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد نیازمند یک عزم جدی است تا دیگر باران و برف اضطرابی در دل مردمان نجیب این مناطق رقم نزند و توسعه در معنای واقعی با تلاش دولت عملیاتی شود. امیدوارم از خبر عزم دولت برای پایان بن بست راه های روستایی در کهگیلویه و
بویراحمد
راضی بوده باشید.

عزم دولت برای پایان بن بست راه های روستایی در کهگیلویه و
بویراحمد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۳۱ ۰۲:۳۸:۳۷