صرفه جویی ۱۰ میلیون لیتری فرآورده‌های نفتی با مدیریت سوخت
مایع

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر صرفه جویی ۱۰ میلیون لیتری فرآورده‌های نفتی با مدیریت سوخت
مایع
به گزارش خبرنگار سایت احکام، جلیل سالاری روز سه‌شنبه در مراسم بهره برداری از تأسیسات تخلیه ریلی مخزن داران حامل فراورده‌های نفتی در انبار نفت شهید صدوقی یزد، اظهار داشت: با توجه حجم بالای مصرف سوخت در نیروگاه‌ها این موارد از مهمترین عوامل ناترازی مصرف سوخت هستند و باید در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت در این بخش و افزایش بهره وری مصرف اقدامات عاجلی صورت گیرد.
وی عنوان کرد: در حوزه نیروگاه‌ها سالانه معادل ۹۰ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف می‌شود که نزدیک به ۲۰ درصد رشد سالیانه دارد، به طوری که در سال ۸۷ و ۹۹ این رقم به ترتیب هفت و ۹ میلیارد لیتر بوده که اکنون به صورت سرجمع بیش از ۱۶ برابر شده که این عدد قابل توجهی است.
سالاری بیان کرد: حجم زیادی از سوخت مایع کشور را که می‌تواند در مسیر صادرات و ارزآوری باشد در سوخت سوزی استفاده می‌شود.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه نیروگاه‌ها و صنایع نباید از رانت انرژی سو استفاده شود زیرا مسائل زیست محیطی به دنبال دارد، اضافه کرد: حجم زیادی از سوخت مایع کشور که ظرفیت صادرات و ارزآوری دارد، به صورت سوخت استفاده می‌شود.
وی با تاکید بر بهینه سازی مصرف انرژی در همه بخش‌ها افزود: اگر این امر در کشور محقق شود، روزانه ۱۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی در کشور کمتر مصرف می‌شود و با صادارت آن که برای هر لیتر بنزین هشت سنت است سرمایه عظیمی وارد کشور می‌شود.
سالاری ادامه داد: در دهه ۷۰ طرح‌های نفتی حتی مطالعات امکان سنجی توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شد و تمام تجهیزات ما وارداتی بود و اکنون در شرایطی قرار داریم که دانش فنی به همت و تلاش نیروهای داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به توانمندی نیروهای داخلی تصریح کرد: برخی مدیران سابق بر طبل ناامیدی می‌زدند و می‌گفتند پالایشگاه اقتصادی نیست و نیاز نداریم، نفت را خام می‌فروشیم و بنزین می خریم که این طرز فکر اشتباه بود و در سال ۸۵ ما ۲۷ میلیون لیتر روزانه واردات بنزین در کشور داشتیم. امیدوارم از خبر صرفه جویی ۱۰ میلیون لیتری فرآورده‌های نفتی با مدیریت سوخت
مایع
راضی بوده باشید.

صرفه جویی ۱۰ میلیون لیتری فرآورده‌های نفتی با مدیریت سوخت
مایع  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۱۴ ۰۲:۳۹:۳۱