صدور حکم جلب شماری از مقامات دولت سابق عراق

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر صدور حکم جلب شماری از مقامات دولت سابق عراق به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از شفق نیوز، شورای عالی قضائی عراق روز چهارشنبه از صدور حکم جلب شماری از مقامات دولت سابق این کشور به ریاست مصطفی الکاظمی درباره پرونده موسوم به سرقت قرن خبر داد.
بر اساس این گزارش، در بیانیه شورای عالی قضائی عراق آمده است که فائق زیدان رئیس این شورا روز چهارشنبه با برگزاری نشستی با حیدر حنون رئیس هیأت پاکدستی و شماری از قضات ارشد عراق، به بررسی پرونده‌های مربوط به فساد مالی پرداخت.
سرقت قرن پرونده‌ای است که طی آن ملبغ ۳.۷ تریلیون دینار عراقی معادل حدود ۲ و نیم میلیارد دلار از مبالغ مالیاتی ناپدید شد و دو ماه قبل از پایان کار دولت سابق عراق به ریاست مصطفی الکاظمی برملا گردید.
این در حالی است که منابع عراقی پیش از این اعلام کرده بودند که محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در دیدار با اعضای سازمان شفاف سازی شخصاً پرونده موسوم به سرقت قرن را پیگیری و از روند تحقیقات در این موضوع مطلع شد.
پرونده سرقت قرن مربوط به اختلاس ۲.۵ میلیارد دلاری از سازمان امور مالیاتی عراق است که در دوران دولت مصطفی الکاظمی رخ داده است.
منابع آگاه تاکید کردند که محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در روزهای آتی با کمک دستگاه قضائی و سرویس‌های نظارتی عراق پرونده‌های فساد متعددی را دنبال خواهد کرد.
گفتنی است پیش از این الدلیمی وزیر سابق برنامه ریزی و بودجه عراق در گفتگویی تلویزیونی بر لزوم بازخواست دولت و پارلمان عراق در ارتباط با موضوع سرقت قرن تاکید کرده بود.
وی تصریح کرده بود که برخی طرف‌های سیاسی پشت پرده حمایت از عوامل اجرا کننده سرقت قرن در عراق بوده‌اند، که باید دست آنها برملا شده و رسوا شوند. امیدوارم از خبر صدور حکم جلب شماری از مقامات دولت سابق عراق راضی بوده باشید.

صدور حکم جلب شماری از مقامات دولت سابق عراق  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۱-۱۹ ۰۲:۳۹:۴۶