سال درخشان برای مقاومت فلسطین؛ وقتی «کرانه باختری» به «غزه»
پیوست

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر سال درخشان برای مقاومت فلسطین؛ وقتی «کرانه باختری» به «غزه»
پیوست
سوالات شرعی و احکام، گروه بین الملل: جمیل نجم (۴ ساله) و آلا عبدالله قدوم (۵ ساله) از غزه و ریان یاسر سلمان (۷ ساله) و محمود سمودی (۱۲ ساله) از کرانه باختری.. بدون این کودکان، فلسطین بعد از اینکه رژیم اشغالگر جان ده‌ها تن از فرزندان را گرفته، وارد سال جدید میلادی می‌شود.
در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۷ هزار و ۲۰۰ عملیات مقاومتی توسط فلسطینیان انجام شد که در مقایسه با سال‌های گذشته آماری بی سابقه بشمار می‌رود، در این سال میزان تلفات صهیونیست‌ها نیز بسیار بالا بود.
با وجود موج گسترده قتل عام رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، که یکی از مهمترین آنها که سر و صدای زیادی در جهان ایجاد کرد، قتل «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی بود، سال ۲۰۲۲ شاهد بازگشت قوی عملیات‌های مسلحانه مقاومت به صحنه فلسطین بود که منجر به بیشترین تعداد تلفات صهیونیست‌ها از سال ۲۰۰۵ به بعد شد. برجسته‌ترین داده‌های سال ۲۰۲۲ بر اساس منابع فلسطینی و صهیونیستی و گزارش‌های سازمان ملل در زیر آمده است:
شهدا، مجروحان و بازداشت شدگان
۲۲۷ شهید فلسطینی از جمله ۱۶۹ شهید در کرانه باختری و ۵۳ شهید غزه که اکثر آنها در تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در ماه اوت گذشته به شهادت رسیدند. آخرین گزارش منتشر شده توسط دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد امور بشردوستانه در اراضی اشغالی (OCHA) اعلام کرد که بر اساس میانگین ماهانه، سال ۲۰۲۲ مرگبارترین سال برای فلسطینیان در کرانه باختری از سال ۲۰۰۵ به بعد است.
همچنین ۹ هزار ۳۳۵ فلسطینی در درگیری با نظامیان صهیونیست یا در جریان تهاجم این رژیم به مناطق فلسطینی مجروح شدند.

بعلاوه ۶ هزار و ۵۰۰ مورد بازداشت در میان فلسطینی‌ها ثبت شده که حدود ۴ هزار و ۷۰۰ نفر از آنها هنوز در زندان‌های رژیم اشغالگر قدس هستند.
تخریب خانه‌ها
در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۸۳۳ ساختمان فلسطینی توسط اشغالگران در کرانه باختری از جمله مناطق شرق بیت المقدس تخریب شده است.
علاوه بر این ۷۹۳ حمله توسط شهرک نشینان به خانه‌های فلسطینیان ثبت شد که ۵۸۲ مورد آن به اموال فلسطینی‌ها خسارت وارد کرد و ۲۱۱ مورد باعث زخمی شدن آنها شد.
همچنین ۱۳ هزار و ۱۳۰ نفر اصله درخت زیتون توسط اشغالگران و شهرک نشینان صهیونیست تخریب یا ریشه کن شده است.
عملیات مقاومتی فلسطینی‌ها
حدود ۷ هزار و ۲۰۰ اقدام مقاومت فلسطینی بر اساس آمار خبرگزاری محلی «حریه نیوز» ثبت شده که شامل ۴۱۳ مورد تیراندازی و پرتاب مواد منفجره است و بارزترین آنها عملیات «خیابان دیزنگوف» و «بنی براک» در اواخر مارس و اوایل آپریل ماه سال جاری است.
تلفات صهیونیست‌ها
در سال ۲۰۲۲، ۳۱ نظامی و شهرک نشین صهیونیست کشته و حدود ۵۰۰ نفر زخمی شدند، این افراد در عملیات‌های مقاومت و حملات مسلحانه در کرانه باختری و داخل خط سبز که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۵ است، به هلاکت رسیدند.
همچنین ۴۵۰ عملیات پیشگیرانه امنیتی برای خنثی کردن عملیات‌های مقاومت توسط نیروهای امنیتی و ارتش صهیونیستی انجام شده است.
در سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۰۰ عملیات تیراندازی از سوی فلسطینی‌ها انجام شد که آماری بی سابقه در مقایسه با سال‌های اخیر است.
برجسته‌ترین عملیات‌های مقاومت سال ۲۰۲۲
۲۲ مارس: در یک عملیات ضدصهیونیستی که با استفاده از چاقو و زیر گرفتن در شهر صهیونیست نشین بئر السبع انجام شد، ۴ صهیونیست به هلاکت رسید و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.
۲۷ مارس: در عملیات مسلحانه دو فلسطینی از اهالی ام الفحم در شهر الخضیره، دو سرباز صهیونیست کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند.
۲۹ مارس: در عملیات مسلحانه یک فلسطینی اهل جنین در منطقه «بنی براک» در نزدیکی تل آویو، ۵ صهیونیست کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.
۷ آوریل: در حمله مسلحانه یک مبارز مقاومت از اردوگاه آوارگان جنین در خیابان دیزنگوف در تل آویو، ۳ صهیونیست کشته و بیش از ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.
۵ مه: در عملیات دو فلسطینی اهل جنین در منطقه «العاد» در نزدیکی شهر «اللد»، ۳ صهیونیست کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند.
۱۴ سپتامبر: یک افسر صهیونیست در درگیری مسلحانه در ایست بازرسی الجلمه کشته شد و دو رزمنده مقاومت اهل جنین نیز به شهادت رسیدند.
۹ اکتبر: یک نظامی صهیونیستی در تیراندازی به پادگان شعفاط در شرق بیت المقدس که توسط عدی التمیمی مبارز فلسطینی انجام شد، کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شدند.
۱۱ اکتبر: یک نظامی صهیونیست در یک عملیات تیراندازی که مسئولیت آن توسط عرین الاسود پذیرفته شد، در نزدیکی شهرک شاوه شمرون در شمال غربی نابلس کشته شد.
۲۹ اکتبر : در عملیات مسلحانه یک مبارز فلسطینی اهل الخلیل در شهرک «کریات اربع» یک شهرک نشین صهیونیست کشته و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.
۱۵ نوامبر: ۳ شهرک نشین صهیونیست در یک عملیات دوگانه در نزدیکی شهرک ارئیل در شمال کرانه باختری کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
۲۳ نوامبر: در عملیات دوگانه در قدس اشغالی یک شهرک نشین صهیونیست کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند و بعداً خبر هلاکت یکی از مجروحان نیز اعلام شد.
شهرک سازی
به گفته مؤسسه «آریج» که در زمینه نظارت بر شهرک‌سازی فعالیت می‌کند، رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۲، ۱۱۶ طرح شهرک‌سازی را تصویب کرده که دهها هکتار از اراضی فلسطینی را با بیش از ۱۳ هزار واحد شهرک‌سازی مورد هدف قرار می‌دهد.
رویدادهای مهم سال ۲۰۲۲
۱۱ مه: اشغالگران صهیونیست، خبرنگار الجزیره، شیرین ابوعاقله و روزنامه نگار علی السمودی را در حالی که آنها در حال پوشش خبری هجوم به اردوگاه جنین بودند، هدف تیراندازی قرار دارند. رژیم صهیونیستی تلاش زیادی کرد تا از قتل ابوعاقله طفره رود اما شبکه الجزیره فایل کاملی را در مورد هدف قرار دادن خبرنگار خود به دادگاه کیفری بین المللی (دادگاه لاهه) در ۶ دسامبر ۲۰۲۲ ارائه کرد.

۵ اوت: رژیم اشغالگر پنجمین جنگ خود را علیه غزه آغاز کرد که پاسخ مقاومت فلسطین در عملیاتی با عنوان «وحدت میدان ها» انجام شد. این تجاوز منجر به شهادت ۵۰ فلسطینی از جمله ۱۶ کودک و هدف قرار دادن رهبران برجسته نظامی در گردان‌های قدس شد.
۲۰ سپتامبر: پس از اینکه رژیم صهیونیستی گروهی از فرماندهان مقاومتی به ویژه محمد العزیزی، عبدالرحمن صبح و ابراهیم النابلسی را در نابلس به شهادت رساند، اولین بیانیه گروه «عرین الاسود» صادر شد.
پرونده‌های ناتمام
در آستانه پایان سال جاری میلادی و فرا رسیدن سال جدید، بسیاری از پرونده‌های داغ در انتظار سناریوهای مختلف باز می‌مانند که مهمترین آنها عبارتند از:
مسجد الاقصی: احزاب افراطی رژیم صهیونیستی که در انتخابات پارلمانی گذشته پیروز شدند و بخشی از ائتلاف دولتی بعدی به ریاست بنیامین نتانیاهو خواهند شد، تهدید به هجوم بیشتر به مسجدالاقصی می‌کنند.
نوار غزه: موضوع تبادل اسرا بین حماس و رژیم اشغالگر قدس همچنان معلق است، اما این بار با تهدید یحیی السنوار رهبر حماس در غزه، مبنی بر بستن این پرونده برای همیشه و جستجوی راه‌های جدید برای آزادی زندانیان، این رخداد وارد مراحل تازه‌تری شده است.
عرین الاسود و گردان جنین: گروه‌های جدید مقاومت مسلحانه در مناطق نابلس و جنین در شمال کرانه باختری اعلام موجودیت کردند، در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرده که رهبران این گروه‌ها را تحت تعقیب قرار داده و به قتل می‌رساند.
شهرک‌سازی صهیونیستی: گسترش شهرک‌سازی از جمله مهم‌ترین موارد توافقات بین ائتلاف راست‌گرایان افراطی به ریاست بنیامین نتانیاهو است. این رخداد می‌تواند پیامدهای متعددی در صحنه فلسطین داشته باشد. امیدوارم از خبر سال درخشان برای مقاومت فلسطین؛ وقتی «کرانه باختری» به «غزه»
پیوست
راضی بوده باشید.

سال درخشان برای مقاومت فلسطین؛ وقتی «کرانه باختری» به «غزه»
پیوست  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۲۸ ۰۲:۳۷:۵۳