رویای ۱۵۰۰ شغل برای خرم‌آبادی‌ها/ چرخ لاستیک‌سازی همچنان
پنچر!

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رویای ۱۵۰۰ شغل برای خرم‌آبادی‌ها/ چرخ لاستیک‌سازی همچنان
پنچر!
سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها: لاستیک‌سازی خرم‌آباد یکی دیگر از پروژه‌های نیمه‌تمام شهر خرم‌آباد در حوزه صنعت محسوب می‌شود، طرحی که می‌توانست در صورت اجرا و تکمیل زمینه ایجاد اشتغال خوبی برای جوانان مرکز لرستان فراهم آورد.
این در حالی است که از «لاستیک‌سازی» و هزار شغلی که قرار بود برای لرستانی‌ها ایجاد کند امروز تنها یک خاطره دورمانده است؛ رؤیایی که در سال ۹۳ در جریان سفر رئیس‌جمهوری به لرستان با عنوان «بزرگ‌ترین پروژه صنعتی» لرستان در اذهان جوانان بیکار این استان نقش بست.
لاستیک سازی خرم آباد، قرار بود ۳۶ ماهه تمام شود که امروز با گذشت حدود ۸ سال در قالب یک زمین خالی در کوهپایه‌های خرم‌آباد به چشم می‌خورد و حالا هم چشم انتظار تدبیر دولت سیزدهم برای تکمیل است.

بهمن جعفری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در خصوص شرکت لاستیک‌سازی خرم‌آباد، اظهار داشت: این طرح در شهرک صنعتی شماره سه خرم‌آباد قرار دارد که هم‌اکنون زمین آن تملک، حصار کشی انجام و بخشی از سالن‌های تولیدی فاز اول احداث شده است.
تأمین تسهیلات ارزی برای پروژه
وی، اضافه کرد: لاستیک‌سازی خرم‌آباد یکی از طرح‌های بزرگ لرستان محسوب می‌شود که به دلایل متعددی کار در آن متوقف و موضوع تحریم‌ها سبب شد ورود تکنولوژی که مربوط به اروپا و بخشی از آن چینی بود انجام نشود، قرارداد فی‌مابین صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن در سال ۹۷ نیز علیرغم اینکه در شرف عقد قرارداد بود و وثایق آن را نیز مهیا شده بود فسخ شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، گفت: هم‌اکنون در حوزه زیرساختی بحث برق‌رسانی، دکل‌های برق از پست «کمالوند» تا محل سایت احداث شده‌اند.
جعفری، یادآور شد: اخیراً هم با پیگیری‌های استاندار و حضور معاون صندوق توسعه ملی طی ماه‌های گذشته به لرستان سفر کردند قول مساعد در راستای تأمین ارز مورد نیاز این طرح داده شد.
وی، عنوان کرد: خوشبختانه بانک ملی طرح را پذیرش کرده تا تسهیلات مورد نیاز را تأمین و پرداخت کند.

هنوز سرمایه‌گذار برنامه زمانبندی فاز اول پروژه را نداده است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، تصریح کرد: اختلافی سر موضوع مشارکت وجود داشت که تغییر پیدا کرد و قرار است ۷۵ درصد بانک و ۲۵ درصد سرمایه‌گذاری داشته باشند.
جعفری، گفت: شرکت نیکرو گسترش تصمیم دارد در فاز اول، ۶۰۰ هزار حلقه تولید کند، حجم ظرفیت تولید این پروژه ۵۰ هزار تن در سال بوده که شامل انواع لاستیک‌های سبک و سنگین است.
وی، افزود: هم‌اکنون ۶۰ هکتار زمین در شهرک صنعتی شماره سه خرم‌آباد برای این پروژه تملک شده و انتظار می‌رود مدیران این شرکت با همت و اراده خود در راستای ارائه وثایق مورد نیاز به بانک ملی و هم در به روز رسانی طرح توجیهی، فنی، مالی و اقتصادی و سایر مدارک و مستنداتی که نیاز است به بانک ارائه دهند همکاری کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، تصریح کرد: سازمان صمت نیز پیگیری برای تسریع در ارائه مدارک انجام داده تا این پروژه در مسیر خود قرار گیرد و در فاز اولیه و اجرایی قرار گیرد.

جعفری، عنوان کرد: هنوز برنامه‌زمان بندی برای اجرای فاز اول این پروژه از سوی سرمایه‌گذار به سازمان صمت اعلام نشده است.
بخش آب‌رسانی به پروژه متوقف مانده است
وی، بیان کرد: مجریان برای فاز اول که ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک است ارزی نیاز ندارند و همه آن را با ماشین‌آلات داخلی انجام خواهند داد و بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری آن است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، اظهار کرد: تأمین تسهیلات این کارخانه از بانک ملی و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است که می‌طلبد سرمایه‌گذاران نسبت به تکمیل پرونده و ارائه وثایق و سایر موارد اقدام کنند تا هرچه زودتر منجر به عقد قرارداد و زمینه پرداخت تسهیلات و گشایش «ال سی» و سایر موارد فراهم شود.
جعفری، گفت: تأمین آب این کارخانه قرار شد که طی یک خط انتقال از شهر خرم‌آباد به شهرک صنعتی به صورت اشتراکی انجام شود، بحث آبرسانی در حال حاضر متوقف شده و نیاز به پیگیری‌هایی از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی، آب منطقه‌ای لرستان و سازمان مدیریت در راستای تخصیص اعتبار است.

رؤیای ایجاد ۱۵۰۰ شغل برای خرم‌آبادی‌ها
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این فرهاد زیویار استاندار لرستان از تصمیم گیری در خصوص تصویب منابع ارزی طرح لاستیک سازی خرم آباد با عاملیت بانک ملی، توسط صندوق توسعه ملی در دیدار با مدیرعامل بانک ملی ایران خبر داده بود.
وی در این خصوص از موافقت اولیه مدیرعامل بانک ملی برای اجرایی شدن آن خبر داد.
استاندار لرستان، حجم سرمایه‌گذاری این طرح را هفت هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
زیویار اظهار کرد: این طرح در سال ۱۳۹۴ کلنگ زنی شده و پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر حدود ۲۰ درصد است.
وی ادامه داد: تصویب تأمین منابع آن از جمله مصوبات سفر رئیس جمهور به استان در سال گذشته است.
استاندار لرستان عنوان کرد: در صورت بهره برداری، این طرح برای هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند. امیدوارم از خبر رویای ۱۵۰۰ شغل برای خرم‌آبادی‌ها/ چرخ لاستیک‌سازی همچنان
پنچر!
راضی بوده باشید.

رویای ۱۵۰۰ شغل برای خرم‌آبادی‌ها/ چرخ لاستیک‌سازی همچنان
پنچر!  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۱-۰۳ ۰۲:۳۸:۴۳