رویای انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی به واقعیت
می‌پیوندد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر رویای انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی به واقعیت
می‌پیوندد
محمدمهدی جوادیان زاده در گفتگو با خبرنگار سایت احکام با اشاره به ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس به یزد اظهار داشت: برای اولین بار این رویا به واقعیت پیوست که سه صنعت بزرگ کشور شرکتی تاسیس کردند و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی را رقم زدند.
وی افزود: بخشی از این پروژه به بار نشست و در اسفند ۹۹ به بهره برداری رسید و مشخص شد که این کار امکانپذیر است و رویایی که سالهای سال در ذهن همه دولتمردان بود، امکان تحقق دارد.
جوادیان زاده ادامه داد: قبل از آن اجرای این پروژه، وزارت نیرو ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس به یزد اختصاص داده بود اما از آنجا که این پروژه فعال نبود، این تخصیص ابطال شد و ما دوباره پیگیری ها را برای دریافت این سهمیه آغاز کردیم و در نهایت در سال ۹۸ تخصیص ۲۵۰ میلیون مترمکعب برای صنایع استان و کشاورزی پر بازده داده شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به ارزیابی انجام شده و فراخوان برای جذب سرمایه گذاران بزرگ برای اجرای این پروژه عنوان کرد: این پروژه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد و بخش خصوصی باید پای کار می آمد.
وی تاکید کرد: بالغ بر ۲۰ جلسه در تهران و یزد با استانداران قبلی و فعلی برگزار شد اما چون حجم سرمایه گذاری بالا بود، به جمع بندی نهایی نرسیدیم اما در نهایت پیگیری های استاندار یزد از طریق هیئت دولت منجر به این شد که اعتباری از محل منافع معادن استان به این پروژه اختصاص یابد و این پروژه به تایید دولت رسید با پیگیری های بسیار قرار است در سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان یزد، کلنگ زنی شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد یادآور شد: این پروژه اکنون به یک پروژه جمعی برای مجموع معادن استان تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه این پروژه به سرمایه ای بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد، اظهار داشت: احداث سه واحد آب شیرین کن در بندرعباس هر کدام به ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز، ۸۰۰ کیلومتر شبکه آبرسانی و ایستگاه های پمپاژ از مختصات این پروژه اثربخش است.
جوادیان زاده با بیان اینکه در فلات مرکزی ایران نیروی کار بسیار خوبی داریم، عنوان کرد: تامین آب در فلات مرکزی ایران می تواند رونق خوبی برای اشتغال هم برای صنعت و هم کشاورزی پربازده باشد.
وی تصریح کرد: اولویت آب اختصاصی از خط انتقال خلیج فارس به یزد به ترتیب تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی پربازده است. امیدوارم از خبر رویای انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی به واقعیت
می‌پیوندد
راضی بوده باشید.

رویای انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی به واقعیت
می‌پیوندد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۱-۰۸ ۰۲:۳۹:۴۹