حذف دلار از ۷۰ درصد مبادلات روسیه و تاجیکستان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر حذف دلار از ۷۰ درصد مبادلات روسیه و تاجیکستان به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «سمیون گریگوریف» سفیر روسیه در تاجیکستان از افزایش گردش تجاری بین روسیه و تاجیکستان خبر داد و افزود برخلاف پیش بینی کارشناسان غربی در مورد تأثیر تحریم‌ها، روابط اقتصادی روسیه و تاجیکستان با شیب قابل قبولی افزایش یافته است.
براساس این گزارش، گردش مالی تجاری روسیه و تاجیکستان در یازده ماهه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۵۲۱ میلیارد دلار بود که نشان دهنده افزایش ۳۴.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. گریگوریف در مصاحبه با آسیا پلاس که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: «کارشناسان غربی درباره تأثیر مخرب تحریم‌های ضد روسیه بر اقتصاد تاجیکستان تحلیل‌های اشتباه و نادرستی داشتند و این تحریم‌ها بر روابط دو کشور تأثیر نداشته است.»
به گفته گریگوریف، تا حدی، تحریم‌ها حتی به توسعه تجارت ما کمک کرد. در ماه مارس، روسیه و تاجیکستان توافق کردند که روابط تجاری خود را از دلار آمریکا به روبل روسیه تغییر دهند. این اقدام واردات از روسیه را ساده کرد و اکنون برای خرید کالاها و محصولات در کشور ما نیازی به تبدیل حواله‌های پولی به دلار نیست.
سفیر روسیه تاکید کرد که حداقل ۷۰ درصد از قراردادهای تأمین کنندگان کالا و محصولات تاجیکستان از روسیه به روبل تغییر کرده است. امیدوارم از خبر حذف دلار از ۷۰ درصد مبادلات روسیه و تاجیکستان راضی بوده باشید.

حذف دلار از ۷۰ درصد مبادلات روسیه و تاجیکستان  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۲۳ ۰۲:۳۷:۴۵